Izcilības balvu kultūrā iegūst "Latvian Literature," Gundega Laiviņa un Marina Rebeka

21.12.2020.

Izcilības balvas kultūrā pasniegšanas ceremonijā, kas šogad 21. decembrī noritēja video tiešraidē, apbalvoti apbalvojuma 2020. gada laureāti - platforma "Latvian Literature", Latvijas jaunā teātra institūta ilggadējā direktore Gundega Laiviņa un operdziedātāja Marina Rebeka. Šogad īpašais apbalvojums par izciliem starptautiskiem sasniegumiem kultūrā pasniegts jau septīto reizi.

Platforma "Latvian Literature" (izveidota SIA "Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju māja" paspārnē) sniegusi nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūras atpazīstamībā ārvalstīs, zīmola #iamintrovert rezonansi un novērtējumu starptautiskos konkursos un spožu Latvijas dalību Londonas grāmatu tirgū Baltijas valstu viesu valstu statusā 2017.-2019. gados, Latvijas literatūras eksportā panākot būtisku kāpinājumu arī šajā gadā.

Latvijas Jaunā teātra institūta (LJTI) ilggadējā direktore Gundega Laiviņa, kopš 2007.gada - Starptautiskā jaunā teātra festivāla "Homo Novus" direktore; apbalvojumu ieguvusi par mērķtiecīgu darbu LJTI iesaistē vairākos starptautiskos, Eiropas līmeņa projektos un dažādu valsts un Eiropas līmeņa kultūras notikumu veidošanā.

Latviešu soprāna Marinas Rebekas karjera un starptautiskā atzinība pēdējos aizvadītajos gados sasniegusi neredzētus augstumus - starptautiska prominentu mūzikas kritiķu žūrija piešķīrusi dziedātājai prestižo ICMA balvu (International Classical Music Awards) kategorijā Gada mūziķis, savukārt viņas jaunāko albumu "Elle" žurnāli Forum Opera un Oper! izvēlējušies par š.g. maija mēneša albumu. M.Rebeka kļuvusi par vienu no izcilākajām mūslaiku dziedātājām - soprano assoluta. Latviešu operdīvas sniegums Violetas lomā Verdi operā "Traviata" uzskatāms par ikonisku. Marina bieži tiek dēvēta par savas paaudzes vadošo Mocarta un Rosīni lomu interpreti.

Turpinot tradīciju, Izcilības balvas kultūrā ceremoniju arī šogad organizēja viena no mākslas augstskolām - šogad video formātā Latvijas Kultūras akadēmija.

Video veidojusi radošā komanda scenārija autores un režisores Kristas Burānes vadībā; operators Valdis Celmiņš, māksliniece Pamela Butāne un muzikālo aranžiju autors Jēkabs Nīmanis. Sarunas ar Izcilības balvas kultūrā laureātiem video pastaigā vadīja dzejnieks un mūziķis Kirils Vilhelms Ēcis. Radošās komandas mērķis bija šajā dīvainajā un sarežģītajā laikā balvas laureātiem radīt priecīga piedzīvojuma pilnu notikumu. Lai arī balva tiek pasniegta par izciliem starptautiskiem sasniegumiem, tomēr laureātu idejas, dzīves un piederības sajūta ir cieši saistīta ar Latviju un Rīgu. Balvas pasniegšanas notikums atklāj laureātu personības viņu izvēlētās vidēs, kā arī iesaista spēlē ar balvu pasniedzējiem.

Kandidātu pieteikumus apbalvojumam izvirzīja KM pārraudzībā esošās institūcijas, nozaru konsultatīvās padomes, nevalstiskās organizācijas, tostarp pašvaldības. Iesniegtos pieteikumus, atbilstoši apbalvojuma nolikumā noteiktajam, izvērtēja Latvijas Nacionālā kultūras padome un apstiprināja kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Par Izcilības balvu kultūrā

Kultūras ministrijas apbalvojums - Izcilības balva kultūrā - iedibināta 2014. gadā.

Aizvadītajos gados apbalvojumu saņēmuši: Aleksandrs Antoņenko, Jānis Nords, Žaņa Lipkes memoriāls, Signe Baumane, Iveta Apkalna, Andris Freibergs, Turaidas muzejrezervāts, Rasa un Raitis Šmiti, Andris Nelsons, dizaina birojs H2E, Gidons Krēmers un kamerorķestris Kremerata Baltica, režisors Alvis Hermanis, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rolands Kalniņš un Nora Ikstena, Imants Lancmanis, Elīna Garanča un Anna Laudere.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu