Izdots eseju krājums “Varas Latvijā. No Kurzemes hercogistes līdz neatkarīgai valstij”
03.05.2019.2019. gada 9. maijā plkst. 16.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Latvijas Universitātes Akadēmiskā apgāda izdotā eseju krājuma „Varas Latvijā. No Kurzemes hercogistes līdz neatkarīgai valstij” atvēršanas svētki. Eseju krājums ir nozīmīgs vēstures pētījums par Latvijas valstiskuma veidošanos, tapis Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.
Krājumā ir apkopotas 10 apjomīgas Latvijas vēsturnieku un sociālo zinātnieku esejas par publiskās varas un Latvijas teritorijā dzīvojošo cilvēku attiecībām, kā arī šo attiecību atstāto mantojumu Latvijas valstiskuma kontekstā. Esejās apcerētas politiskās prakses un priekšstati, kā arī latviešu nācijas un Latvijas valstiskuma idejas tapšana laikā no 17. līdz 20. gadsimtam.
Krājuma veidotāji uzsver, ka šīs esejas ir mudinājušas Latvijas zinātniekus izpausties neierastākā izteiksmes formā, izvirzot priekšplānā nevis statiskus vēstures faktus, bet gan intelektuālu ceļojumu cauri valstiskuma kultūrslāņiem.
Eseju krājums ir viens no individuālo grantu programmas „Esejas par valstiskuma vēsturi Latvijā” rezultātiem (uzsākta 2016. gadā). Šīs programmas mērķis bija apzināt un izvērtēt valstiskuma vēstures slāņus Latvijā sociālajā, kultūras, ideoloģiskajā, valsts tiesību, politiskajā un ekonomiskajā kontekstā, analizēt sakarības, kuras veidojušas vai netieši ietekmējušas Latvijas identitāti un latviešu nācijas valstsgribu, kas īstenojās 1918. gada 18. novembrī.
Eseju autori ir Mārīte Jakovļeva, Toms Ķikuts, Ivars Ījabs, Edgars Ceske, Inese Runce, Jānis Šiliņš, Inesis Feldmanis, Toms Ķencis, Gatis Krūmiņš un Agita Misāne. Grāmata ir tapusi, sadarbojoties Kultūras ministrijai, Latvijas Universitātei un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.
Grāmatas atvēršanas svētki notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas 11. stāvā. Pasākumā uzrunas teiks Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Latvijas valsts simtgades jautājumos Selga Laizāne un individuālo grantu programmas “Esejas par valstiskuma vēsturi Latvijā” pieteikumu vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs Egils Levits.