J. Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskolas skolēni programmā "Latvijas skolas soma"
18.02.2020.Gandrīz katrs Latvijā kaut ko ir dzirdējis par Liepājas Karostas cietumu. Tas atzīts par ievērības cienīgu apskates objektu arī ārzemju tūrisma ceļvežos. J. Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskolas 8. b klase devās uz Karostas cietumu 13. februāra pēcpusdienā. Lai pilnīgāk izbaudītu turienes atmosfēru, piedaloties izrādē "Aiz restēm". Tas ir vēsturisks realitātes uzvedums ar skatītāju līdzdalību, kas veidots pēc patiesiem stāstiem no Karostas virssardzes dzīves. Uzveduma būtība un mērķis ir ļaut katram dalībniekam iejusties cietumnieka lomā un iepazīties ar interesantākajiem un šokējošākajiem faktiem no cietuma vēstures.
Skolēniem nācās izbaudīt ieslodzīto ikdienu; jau ieejot pa vārtiņiem, ierastās tiesības bija jāaizmirst, bija tikai bezierunu pakļaušanās sargu prasībām. Vienīgais mierinājums, ka laiks, kas tur jāpavada, ir pavisam neliels - vairāk stāsti, ne reāli sodi un uzdevumi. Taču tas bija pietiekoši, lai skolēni saprastu, ko nozīmē beztiesiskums un sauklis "viens par visiem un visi par vienu".
Programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros J. Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskolas skolēniem bija iespēja noskatīties arī trīs jaunas latviešu autoru filmas.
5. a un 3. klašu skolēni noskatījās pilnmetrāžas animācijas filmu "Projām", kas jau izpelnījusies atzinību vairākos desmitos filmu festivālu visā pasaulē. Skolēniem bija iespēja doties izaicinošā ceļojumā pa noslēpumainu salu kopā ar filmas galveno varoni un viņa jauniegūto draugu – mazu putnēnu. 5. klases skolēnu viedokļi pēc filmas noskatīšanās bija atšķirīgi. Lielākajai daļai skolēnu filma likās interesanta, patika sižets, jo bija daudz neparedzamu, lielisku piedzīvojumu. Daļai skolēnu nepatika, ka filmā nav dialogu. Esot bijis grūtāk uztvert saturu.
Toties Regnārs pēc filmas noskatīšanās rakstīja: "Man patika filma, visu varēja saprast, kaut arī neviens nerunāja."
Daudziem skolēniem patika skaņu efekti. Citi atzina, ka patika tas, ka galvenais varonis palīdzēja dzīvniekiem.
5. - 8. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties mākslas filmu - vēsturisko kara drāmu "Dvēseļu putenis". Šis saviļņojošais stāsts nevienu neatstāja vienaldzīgu un lika aizdomāties par brīvības un dzīvības cenu.
Pēc filmas noskatīšanās 6. klašu skolēni aktīvi iesaistījās pārrunās par redzēto.
Kate teica, ka filma bija interesanta un palīdzēja iedziļināties un saprast cik grūti bija kara laikos. Rūdolfs savukārt novērtēja filmas tapšanas tehnisko pusi un operatora darbu. Kristaps un Aija atzīmēja, ka filma palīdzējusi viņiem izprast vēstures notikumus.
9. - 12. klašu skolēni noskatījās jauno Viestura Kairiša mākslas filmu "Pilsēta pie upes", kurā ietverti daudz un dažādi vēsturiskie notikumi, kas tobrīd nepielūdzamā ātrumā sekoja cits citam: Ulmaņlaikus nomainīja padomu okupācija, tad nāca nacistu režīms; šajā laika posmā notika arī deportācijas un holokausts. Filma ir labs pamats diskusijām vēstures stundās.
Avots: www.10vsk.lv