Jelgavas novada skolas iesaistās projektā "Latvijas skolas soma"
04.12.2017.Iesaistoties projekta „Latvijas skolas soma” pilotprojektā, šī gada novembrī un decembrī Jelgavas novada skolēni piedzīvo plaša spektra kultūras notikumus.
15. novembrī Elejas vidusskolas 5.un 6. klases skolēni piedalījās biedrības „Savienojums” izrādē „Lidojošais šķīvītis”, kurā divi zinātnieki aicināja ceļojumā, lai meklētu citas dzīvas būtnes plašajā kosmosā. Vai būtnes ir draudzīgas un vai bez mums kosmosā ir citas saprātīgas dzīvības? Lai to noskaidrotu, nepieciešamas ne tikai zināšanas, kritiskā domāšana, bet arī vēlme izšķirt, kas ir īsts un kas izdomāts. Šāds interaktīvs, aizraujošs ceļojums, izmantojot modernās tehnoloģijas, notika arī Svētes pamatskolā, Līvbērzes pamatskolā un Zaļenieku komerciālajā un amatniecības vidusskolā.
Šī izrāde atbilst projekta izvirzītajam mērķim Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā, paplašinot dabaszinību, matemātikas, tehnoloģiju un citu mācību priekšmetu apguves iespējas ar profesionālās kultūras un mākslas tapšanas un sasniegumu iepazīšanu, akcentējot zinātnes un inovāciju attīstības aspektu kultūras un cilvēces identitātes un attīstības perspektīvā.
Pozitīvas ir gan skolēnu atsauksmes – „vēlos kļūt par zinātnieku”,”gribētu vēl šādas izrādes”, “uzzināju ,kas ir melnais caurums un gravitācija” – gan skolotāju vērtējumi, kas uzsver šādu mācību formu piederību uz kompetenču attīstību vērstas izglītības pieejā.
Pie Aizupes pamatskolas un Vilces pamatskolas 1. - 6. klašu skolēniem 27. un 30. novembrī ciemojās izrāde – lekcija „Sīki putni, diži putni”, kuras veidotāji Edgars Lipors un Goran Gora iedvesmu dramaturģijai smēlušies latviešu tautas pasakās un kopā ar izglītojošo informāciju radījuši emocionāli ekspresīvu, asprātīgu stāstu par to, kā cilvēks dažādos vecuma posmos no jauna iepazīst brīnumaino putnu pasauli. Šī izrāde saskan ar projekta mērķi Latvijas daba un kultūrainava, atklājot dabas, kultūras un kultūras mantojuma (tai skaitā nemateriālā kultūras mantojuma) vienotību kā valsts identitātes daļu un noderēs mācību procesa aktivizēšanai gan literatūras, gan dabaszinību stundās.
Kalnciema vidusskolā 29. novembrī bija un Staļģenes vidusskolā vēl notiks izrāde "Vai otrā grupa mani dzird?”, kas ir stāsts par to, kā bērniem izdzīvot un būt laimīgiem pasaulē, kuras noteikumus viņi nav izdomājuši.
Tāpat izrāde bērniem piedāvā iespēju brīvos apstākļos paraudzīties uz latviešu jauno dzeju, sajust to klātienē, saprast, kā to iespējams lasīt, kā ar to darboties, izvairoties no ierastās asociācijas par dzeju kā kaut ko, kas rūpīgi jāmācās no galvas. Tā vietā svarīgāka būs pašizpausme, brīvība un valodas spēle.
1. decembrī Sesavas pamatskolas un Vircavas vidusskolas Platones filiāles skolēni noskatījās filmu studijas Animācijas Brigāde kinolektoriju "Iepazīsties - leļļu kino", kura laikā bērniem bija iespēja uzzināt, kā top leļļu animācijas filmas, satikt to veidotājus, redzēt tēlus, kas atdzīvojas uz ekrāna un arī noskatīties interesantu jaunāko latviešu leļļu animācijas filmu programmu. Šo pasākumu laikā bērniem bija lieliska iespēja redzēt un saprast, ko dara leļļu filmas režisors, operators, animators, dekorators, mākslinieks, kāda nozīme ir kamerai, gaismu uzstādījumam un dekorāciju uzbūvei. Bija iespēja uzzināt, kā top dažādas skaņas, kā ierunāti filmās dzirdamie dialogi, kāda nozīme montāžai, muzikālajam noformējumam.
6. decembrī Pievilcīgas pilsētvides biedrība uz Vircavas vidusskolu atvedīs laikmetīgā cirka izrādi "Citroni un medus". Caur cirka elementiem mākslinieki aicinās skatītājus ieraudzīt sevi dažādos dzīves brīžos ceļā uz pieaugšanu. Tas ir stāsts par diviem jauniem cilvēkiem, kas meklē savu vietu dzīvē. Kā pieaugt, bet nepazaudēt aizrautību pret dzīvi, pat tad, kad jāsaskaras ar grūtībām, vai kad ceļa biedrs kļuvis apnicīgs un nogurdinošs? Izrādes noslēgumā skatītāju un mākslinieku kopīgas radošās darbnīcas.
Šķibes pamatskolas 4.klases skolēni, izmantojot projekta iespējas, 9. decembrī apmeklēs Latvijas Nacionālo operu un noskatīsies izrādi „Putnu opera”.
13. decembrī notols kultūras biedrības „Spektrs” koncertizrāde Jelgavas novada 9.-12. klašu skolēniem "Vārds un mūzika. Dada" par vienu no savdabīgākajiem laikmetīgās mākslas virzieniem - dadaismu, kas radies 20.gs. sākumā kā protests pret tolaik pastāvošo estētiku mākslā un Pirmā pasaules kara šausmām. Koncertizrādē piedalās vokālā grupa „Putni”, pianiste Līga Kārkliņa, režisors un aktieris Varis Klausītājs.Tajā izmantota Hugo Balla, Kurta Švittera, Jura Ābola, Arvo Pērta, Berndta Aloīza Cimmermana, Džona Keidža u.c. mūzika un dzeja.
Iniciatīva „Latvijas skolas soma”, kas visās Latvijas skolās sāksies nākamā gada septembrī, ir metode, kura attīsta kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, kura ir viena no Eiropas Padomes un Eiropas Parlamenta definētajām mūžizglītības galvenajām pamatprasmēm, un praktisks instruments, kura esamība tiešā veidā dod iespēju veicināt izglītības kvalitāti. Iesaistoties pilotprojektā, mūsu izglītības iestādes jau šajā gadā iegūs izpratni par to, kā, izmantojot valsts piešķirtos līdzekļus, šo metodi pēc iespējas lietderīgāk izmantot skolas mācību procesā.
Avots: www.jelgavasnovads.lv