Konferencē izvērtēs neatkarības atjaunošanas norises pirms 30 gadiem

20.08.2021.

23. un 24. augustā, atzīmējot Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 30. gadadienu, notiks konference "Sapnis un piepildījums. Brīvība un neatkarība". Tā pulcēs Augstākās padomes deputātus, augstākās valsts amatpersonas, Latvijas Tautas frontes pārstāvjus, konstitucionālo tiesību ekspertus, vēsturniekus, toreizējos diplomātus un ārvalstu politiskos līderus, lai atskatītos uz Latvijas neatkarības atgūšanas laiku. 

Konferences pirmā diena norisināsies 23. augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. To atklās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, 4. maija Deklarācijas kluba prezidente Velta Čebotarenoka un Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks.

Pasākuma dalībniekus un skatītājus videoformātā uzrunās Valsts prezidents Egils Levits, savukārt Augstākās padomes priekšsēdētāja Anatolija Gorbunova apsveikumu nolasīs Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

Eiropas Tiesas tiesnese Ineta Ziemele klātesošajiem lasīs referātu "Ceļš līdz Neatkarības deklarācijai un konstitucionālajam likumam no starptautiskā skatpunkta".

Konferences pirmās dienas paneļdiskusijā "Neatkarības sapnis un ceļi uz tā piepildījumu" piedalīsies Helsinku Universitātes pētniece Una Bergmane, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētniece Daina Bleiere un Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns, kā arī Vidzemes Augstskolas rektors un vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš. Šo paneļdiskusiju vadīs Valsts prezidenta padomniece kultūrpolitikas jautājumos Sarmīte Ēlerte.

Ar referātu "No tautas kustības uz parlamentu" uzstāsies Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs D. Īvāns, bet referātu "Latvijas Tautas frontes frakcijas transformācija Latvijas Republikas Augstākajā padomē kā pārejas parlamentā" lasīs Augstākās padomes Latvijas Tautas frontes frakcijas priekšsēdētājs Jānis Dinevičs.

Paneļdiskusijā "No deklarācijas līdz neatkarībai – Augstākā padome kā pārejas parlaments" piedalīsies vairāki Augstākās padomes deputāti – Latvijas Tautas frontes frakcijas priekšsēdētājs J. Dinevičs, bijušais Ministru padomes priekšsēdētājs Ivars Godmanis, Augstākās padomes priekšsēdētāja vietnieks D. Īvāns, kā arī frakcijas "Satversme" priekšsēdētājs Jānis Vaivads. Šo diskusiju vadīs biedrības "Publisko tiesību institūts" direktors Arvīds Dravnieks.

Konferences paneļdiskusijā "No PSRS konstitūcijas atpakaļ uz Satversmi" piedalīsies Augstākās padomes deputāte, tiesību zinātņu doktore Ilma Čepāne, Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kusiņš, Londonas Universitātes koledžas asociētais profesors Mārtiņš Paparinskis un zvērināts advokāts Edgars Pastars. Paneļdiskusiju vadīs Valsts prezidenta padomnieks tiesību politikas jautājumos Jānis Pleps.

Konferences pirmo dienu noslēdzošajā paneļdiskusijā "Vai šodien pieļaujam, ka varēja notikt citādi?" aicināti piedalīties par Latvijas neatkarības atjaunošanu balsojušo deputātu bērni – Andris Felss, Laima Karlsone, Ēriks Kehris un Lauma Paegļkalna. Diskusiju vadīs Vidzemes Augstskolas rektors un vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš.

Pasākums Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks atbilstoši aktuālajai epidemioloģiskajai situācijai, pulcējot dalībniekus ar derīgiem Covid-19 sertifikātiem.

Interesenti konferences pirmajai daļai varēs sekot līdzi Saeimas mājaslapā www.saeima.lv un Facebook kontā, Nacionālās bibliotēkas mājaslapā un Facebook kontā, kā arī sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.

Konferences otrā diena 24. augustā norisināsies Ārlietu ministrijā, un tā būs veltīta Latvijas valstiskuma atjaunošanas ārpolitiskajiem aspektiem un diplomātiskā dienesta atjaunošanai. Paneļdiskusijās tiks izvērtēta neatkarības atjaunošanas procesa nozīme no starptautiskā viedokļa, aplūkoti Latvijas ārlietu dienesta atjaunošanas izaicinājumi un pirmie soļi, atgriežoties pilntiesīga starptautisko tiesību subjekta statusā. Tāpat tiks apspriesti nākotnes izaicinājumi Latvijai kā Eiropas Savienības un NATO dalībvalstij.

Ārpolitikai veltīto dienu tiešraidē būs iespējams vērot Ārlietu ministrijas mājaslapā www.mfa.gov.lv un Facebook kontā, kā arī sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.

Konferences programma

Konferenci organizē Saeima, Ārlietu ministrija, 4. maija Deklarācijas klubs un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu