Kultūras kanona filmas portālā filmas.lv

12.09.2017.

Latvijas Kultūras kanons, kas apvieno pavisam 99 konkrētas vērtības no plašā Latvijas kultūras mantojuma, tika radīts 2008. gadā, kad pēc toreizējās kultūras ministres Helēnas Demakovas iniciatīvas tika izveidotas ekspertu grupas, sadalot kultūras mantojumu septiņās nozarēs – literatūra, kino, teātris, vizuālā māksla, mūzika, arhitektūra un dizains, tautas tradīcijas.

Kadrs no filmas "Purva bridējs"

Latvijas filmu nozares mantojumu vērtēja pieci eksperti – kinozinātniece Valentīna Freimane, kinorežisors un sinefils Jānis Putniņš, kinokritiķe Dita Rietuma, kinožurnāliste Kristīne Matīsa, filozofs un režisors Uldis Tīrons. Ekspertu galvenais kritērijs – Kultūras kanona vērtību saraksts nekādā gadījumā nav iepriekšparedzams popularitātes tops no tām filmām, kuras visbiežāk rāda televīzijās; Kultūras kanona uzdevums ir uzsvērt mākslinieciskas kvalitātes un dažā gadījumā tās pat izcelt no aizmirstības.

Ekspertu uzmanības centrā ir arī filmas, kas kļuvušas par pagrieziena punktiem Latvijas kinovēsturē vai arī savā laikā, autoriem par to bieži pat nenojaušot, perfekti iekļāvušās pasaules tendenču kontekstā vai pat apsteigušas to.

Ekspertu vērtējuma galarezultāts ir 12 filmu saraksts – septiņas spēlfilmas, četras dokumentālās filmas un viena animācijas filma. Interesanti, ka tik dažādi domājošajiem ekspertiem izkristalizējās tomēr trīs filmas, kas Kultūras kanona fināla sarakstā tika iekļautas absolūti vienbalsīgi – Ivara Kraulīša Baltie zvani (1961), Herca Franka Vecāks par 10 minūtēm (1978) un Jāņa Streiča Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981). Pārējās filmas hronoloģiskā secībā – Aleksandra Rusteiķa Lāčplēsis (1930), Leonīda Leimaņa Purva bridējs (1966), Rolanda Kalniņa Četri balti krekli / Elpojiet dziļi (1967) un Ceplis (1972), Gunāra Pieša Nāves ēnā (1971), Aivara Freimaņa Ābols upē (1974), Arnolda Burova Vanadziņš (1978), Jura Podnieka Vai viegli būt jaunam? (1986) un Ivara Selecka Šķērsiela (1988).

Tā kā viens no Kultūras kanona galvenajiem uzdevumiem ir iecelt šīs izcilās vērtības mūsdienīgā kultūrdzīves apritē, filmu nozares kanona svarīgākais jautājums vienmēr bijis – kur šīs filmas var redzēt? Sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC) turpinot paplašināt portāla sadaļu Filmas tiešsaistē, tagad arī Kultūras kanona filmas noskatāmas visur Latvijā, jebkurā datorā vai mobilajā ierīcē jebkurā diennakts laikā bez maksas. Kataloga informācija par filmām un īss ekspertu pamatojums pieejams portālā filmas.lv, plašāki apraksti par filmām – arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas papildinātajā mājaslapā www.kulturaskanons.lv.

Līdz ar nākamā mācību gada sākumu aizsāksies Latvijas valsts simtgades iniciatīva LATVIJAS SKOLAS SOMA nodrošinot iespēju ikvienam skolēnam klātienē iepazīt Latvijas vērtības un sasniegumus. Jau šobrīd šī projekta ietvaros izcilākās un ievērojamākās Latvijas vērtības var iepazīt aizraujošā orientēšanās spēlē Gaismas pilī vai stāstiem, audio un video materiāliem bagātā mājaslapā www.kulturaskanons.lv.

Sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
NKC vecākā referente informācijas jautājumos
(Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , 26129954, 67358879)

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu