Kultūras pilī "Ziemeļblāzma" atvērta izstāde "Etā mīnā zīben zāben! Bērnu skaitļi Oto Bonga krājumā"

19.08.2020.

Kultūras pilī "Ziemeļblāzma" no 31. augusta līdz 30. septembrim būs apskatāma izstāde "Etā mīnā zīben zāben! Bērnu skaitļi Oto Bonga krājumā". Tā būs iespēja iepazīties ar skaitāmpantiem, kurus bibliofils Oto Bongs no 1945. līdz 1952. gadam pierakstījis dipīšu jeb pārvietoto personu nometnēs Otrā pasaules kara izskaņā.

Bēgdami no kara un padomju okupācijas, pārvietoto personu nometnēs Rietumvācijā nokļuva ap 171 000 Latvijas iedzīvotāju. Oto Bongs, kurš līdz ar baltvācu repatriācijas vilni Latviju bija atstājis 1939. gadā, Vācijā turpināja vākt ar Baltijas pagātni saistītus vēsturiskus materiālus. Apbraukādams vairāk nekā 60 bēgļu nometnes, Bongs savāca unikālu latviešu folkloras krājumu — skaitāmpantus — pierakstot tos kā no bērniem, tā pieaugušajiem un sirmgalvjiem, atzīmējot arī teicēju bērnības vietas, kurās panti skaitīti. Vēlāk pierakstu klades ar skaitāmpantiem kopā ar pārējo apjomīgo krājumu Bongs novēlēja Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.

Skaitāmpanti, kādreiz saukti arī par penteriem, tenteriem, bulduriem, pigouru vārdiem, ir īsi un skanīgi pantiņi, ko bērnībā lieto, lai noteiktu spēles uzsācēju. Bonga krājumā redzams, kā skaitāmpantos pārklājas Latvijas pagalmos un sētās runātās valodas, tai skaitā vācu, leišu, krievu, igauņu, lībiešu, jidišs, arī dažādas latviešu valodas izloksnes. Skaitāmpantus apgūst un padod tālāk mutiski, tāpēc laika gaitā tie pārveidojas, vārdi mainās līdz nepazīšanai vai pantos iekļaujas bērnu pašu izdomāti vārdi.

Noslēpumainība un rotaļāšanās, kas raksturīga skaitāmpantiem, saglabāta arī izstādē – tajā varēs dzirdēt un ieraudzīt to, kādus pantus pirms simts un vairāk gadiem skaitīja Vecmīlgrāvī, Čiekurkalnā, Rucavas Žimantos, Allažu Silzemniekos un citviet Latvijā, vārdu skrejceļā varēs veidot savus pantus, kā arī būs iespējams uzzināt par bērnu pieredzi bēgļu gaitās, pateicoties muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" un Latvijas Nacionālā arhīva glabātajiem materiāliem.

Izstādi veidojis "Kolektīvs" – kuratore Zane Zajančkauska un dizainere Ilze Kalnbērziņa-Prā, sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas pētnieku Viesturu Zanderu, muzeju un pētniecības centru “Latvieši pasaulē” un kuratori Mariannu Auliciemu, kā arī māksliniekiem/cēm un meistariem/ēm: Paulu Kvāli, Justīni Jakuševu, Sabīni Moori, Rūdolfu Janovu, Līgu Laurenoviču, Ievu Saulīti, Andu Lāci, Kasparu Groševu un Dzintaru Volmani.

"Kolektīvs" ir sadarbības platforma izstāžu radīšanai. 2015. gadā to izveidoja dizainere Ilze Kalnbērziņa-Prā, kuratore Zane Zajančkauska un komunikācijas speciāliste Signe Vatliņa. Kopš tā laika īstenotas izstādes, ar tām saistītas publiskās programmas un publikācijas sadarbībā ar Rīgas Starptautisko Laikmetīgās mākslas biennāli, Latvijas Dizaina un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas laikmetīgās mākslas centru, festivālu "Rīgas Fotomēnesis" un citiem sadarbības partneriem.

Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un kultūras pils "Ziemeļblāzma" atbalstu un notiek programmas “Latvijas skolas soma” un Latvijas valsts simtgades ietvaros.
Izstādes apmeklējums ir bez maksas un tā apskatāma kultūras pils “Ziemeļblāzma” darba laikā: katru dienu no plkst. 10.00 līdz 20.00.

Papildu informācija: Rūta Rotbaha, Kultūras pils "Ziemeļblāzma" projektu vadītāja, Tālrunis 25629657, E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu