Latvijai uzdāvinātas 220 diennaktis
16.06.2017.Tieši pirms gada Latvijas simtgades birojs kopā ar Latviešu folkloras krātuvi aicināja visus, kas vēlas dāvināt savu laiku Latvijai dzimšanas dienā, doties neparastā virtuālā ceļojumā – nākt palīgā zinātniekiem un izcelt gaismā vairāk nekā gadsimta gaitā sakrātās garamantas. Tas nozīmē burtu pa burtam pārrakstīt datorrakstā folkloras materiālus no seniem rokrakstiem un sadzeltējušām mašīnraksta lapām, šobrīd ieskenētā un digitāli pieejamā dažādu tautu folkloras krājuma.
Aicinājumam atsaucās gandrīz divi tūkstoši simtgades burtnieku, lai speciāli izveidotajā interneta platformā lv100.garamantas.lv atdotu tautai atpakaļ tās bagātības. Tā gada laikā Latvijai ir uzdāvinātas jau vairāk nekā 220 diennaktis jeb 660 darbadienas, atšifrējot vairāk nekā 40000 ieskenēto lapu. Reti kad uz lapas ir tikai daži vārdi – biežāk tas ir kāds ducis tautasdziesmu vai folkloras krājēju steidzīgajā rokrakstā pierakstīta pasaka. Starp tām – buramvārdi un sakāmvārdi, dzīvesstāsti un atmiņas 10 dažādās valodās. Te jāpiemin, ka visi mazākumtautību folkloras teksti atšifrēti tikai Rīgas Herdera institūta folkloras vākumam vācu valodā un Giršas Etkina Latvijas ebreju folkloras materiāliem.
Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, kura paspārnē atrodas Latviešu folkloras krātuves digitālais arhīvs garamantas.lv, izsaka pateicību visiem dalībniekiem un it īpaši visčaklākajai burtniecei – Līgai B., kura viena pati ir Latvijai dāvinājusi vairāk nekā 500 stundas, kā arī Maigai Jankevicai, Emim, Vaidai un Ilzei Amandai Zakrevskai. Kopumā pirmajā gadā ir pārrakstīts vairāk nekā 17 miljoni rakstzīmju, bet darāmā vēl ir milzumdaudz. Simtgades birojs un Latviešu folkloras krātuve aicina ikvienu, kam nav žēl kaut vai dažu minūšu laika savai valstij, zinātnei un nākotnei, – pievienojieties talkai lv100.garamantas.lv, un visi kopā liksim mirdzēt garamantu zeltam kā nekur pasaulē!
Projektu veido un atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs, Latvijas Radio, Latviešu folkloras krātuve (Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas programmā 05.04.00 "Krišjāņa Barona Dainu skapis") un portāls draugiem.lv.
Avots: lfk.lv