Latvijas literatūras darbu tulkošana un izdošana ārvalstīs sasniedz rekordlielu apjomu

21.02.2018.

Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei un dalībai prestižajā Londonas grāmatu tirgū goda viesu statusā, izveidota Latvijas literatūras eksporta platforma „Latvian Literature”, jau patlaban pārdotas izdošanas tiesības 40 Latvijas literātu darbiem Lielbritānijas izdevniecībām un 35 uz citām valodām. Tas ir līdz šim nebijis apjoms literatūras eksportam un mūsu rakstnieku popularizēšanai ārvalstīs. To trešdien, 21. februārī, tiekoties ar plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem pastāstīja Londonas grāmatu tirgus komanda.

FOTO NO PRESES KONFERENCES

No kreisās: platformas „Latvian Literature” pārstāve Anete Konste, platformas „Latvian Literature” vadītāja Inga Bodnarjuka-Mrazauskas, British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča, LIAA direktors Andris Ozols, kultūras ministre Dace Melbārde, rakstniece Nora Ikstena, kampaņas #IAMINTROVERT radošā direktore Una Rozenbauma

„Vārda spēkam mūsdienu pasaulē ir liela ietekme. Latvijas un tās cilvēku stāsts izstāstīts un interpretēts caur latviešu rakstnieku pārdomām, emocijām, iztēli un radošo izcilību dod iespēju citu zemju un kultūru pārstāvjiem gūt dziļu un krāsainu priekšstatu par mūsu sabiedrību un tās cilvēkiem,” uzsver kultūras ministre Dace Melbārde.

Grāmatizdošanas un poligrāfijas nozare ir Latvijas radošā industrija, kas ir viena no lielākajām nodarbināto skaita ziņā, un  viens no lielākajiem nodokļu iemaksu veicējiem Latvijas valsts budžetā.

Latvijai regulāri piedaloties grāmatu mesēs un veidojot profesionālos kontaktus, pēdējos gados būtiski pieaudzis Latvijas tipogrāfijas pakalpojumu eksports - 2015.–2017. gadā ir vērojams stabils pieaugums 6-8%, tostarp izdevumu ražošana Latvijā, uzsvēra Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols. Pēdējie gadi un veiktie ieguldījumi uzrāda arī Lielbritānijas tūrisma pieaugumu.

No kreisās: British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča, LIAA direktors Andris Ozols, kultūras ministre Dace Melbārde, rakstniece Nora Ikstena

Šogad tiek aizsākta īpaša Latvijas valsts simtgades kultūras notikumu programma, kuras ietvaros latviešu autori visa gada garumā piedalīsies dažādos literārajos pasākumos Londonā, kā arī citās Lielbritānijas pilsētās. Pašlaik zināms, ka 44 nozares pārstāvju, tostarp 28 autori, piedalīsies 63 pasākumos Lielbritānijā, akcentēja platformas „Latvian Literature” vadītāja Inga Bodnarjuka-Mrazauskas. Kultūras programmas pasākumi tirgus laikā norisināsies tādās vietās kā Britu bibliotēka (British Library) un Nacionālā dzejas bibliotēka (National Poetry Library), kur lasītājiem būs iespēja satikt rakstniekus un piedalīties diskusijās.

Latvijas dalība Londonas grāmatu tirgū tiek veidota sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā, kā uzsver pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča: „Baltijas valstu dalība grāmatu tirgū goda viesu statusā un papildinošā programma stiprinās attiecības ar Lielbritāniju un sabiedrībā cels izpratni par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas mūsdienu literatūras nozīmi.”

No katras Baltijas valsts grāmatu tirgū īpašā fokusā būs 4 autori, kuri pārstāv dažādas paaudzes un literāros žanrus. Viens no katras valsts ir „dienas autors,” kuram tirgū tiek pievērsta īpaši liela uzmanība. Latviju 2018. gada Londonas grāmatu tirgū pārstāvēs rakstnieki Kārlis Vērdiņš, Luīze Pastore un Inga Ābele; „dienas autors” būs Nora Ikstena – viena no ietekmīgākajām prozaiķēm un esejistēm Latvijā. Noras Ikstenas grāmatas „Mātes piens” tulkojumu angļu valodā 2018. gada februāra beigās izdos Lielbritānijas izdevniecība „Peirene Press”, ko Lielbritānijas profesionāļi medijos jau atdzinuši par vienu no labākajiem Baltijas autoru prozas darbiem. Visu tirgus laiku autori piedalīsies diskusijās un sniegs intervijas, popularizējot gan savu radošo veikumu, gan Latvijas literatūru kopumā.

Vēl 2 autoriem ir iespēja piedalīties viņu profilam piemērotā literatūras festivālā Lielbritānijā. Latvija dalībai festivālā izvirzījusi - rakstnieku Osvaldu Zebri un Jāni Joņevu. Vēl virkne Latvijas autoru, kuru grāmatas iznāks Lielbritānijā, piedalīsies vairākos literāros festivālos Lielbritānijā 2018. gada laikā.

No kreisās: rakstniece Nora Ikstena, kampaņas #IAMINTROVERT radošā direktore Una Rozenbauma

Latvijas literatūras popularizēšanai īstenota kampaņa #iamintrovert.

Kampaņa iemieso to, ka vairums Latvijas rakstnieku nejūtas komfortabli sociālās situācijās un šo defektu mēģināts padarīt par efektu, sakot – jā, mēs esam introverti, bet tieši tāpēc esam labi rakstnieki, pastāstīja kampaņas radošā direktore Una Rozenbauma. Šī kampaņa tika aizsākta jau pērn un guva starptautisko partneru atzinību, ka tā ne tikai atklāj Latvijas literātu būtību, bet ir atbilstoša rakstnieku dabai visā pasaulē.

2018. gadā, kad Baltijas valstis svin valstu simtgades, Latvija līdztekus Igaunijai un Lietuvai ir Londonas grāmatu tirgus goda viesu valstu statusā. Latvijas dalību Londonas grāmatu tirgū, kas norisināsies šī gada 10. - 12.aprīlī, organizē Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Latvijas Grāmatizdevēju asociāciju un Latvijas Rakstnieku savienību, atbalsta Kultūras ministrija.

Latvijas dalība Londonas grāmatu tirgū ir viens no nozīmīgākajiem Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas notikumiem, lai vēstītu par Latvijas devumu pasaulē un attīstītu Latvijas literatūras eksportu Lielbritānijā un ārvalstīs.

Ar plašu norišu programmu, tulkoto grāmatu, poligrāfijas un dizaina sasniegumu prezentācijām tiks stāstīts par Latvijas literatūras un grāmatniecības sasniegumiem.

Plašāka informācija pieejama Latvijas valsts simtgades programmas mājaslapā www.lv100.lv un platformā „Latvian Literature” latvianliterature.lv/en/news.

PLATFORMAS "LATVIAN LITERATURE" REZULTATĪVIE RĀDĪTĀJI (PDF)

Papildu informācija:
Linda Pastare
Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste
Kultūras ministrija
Tel.: 67330339 / Mob.tel.:29374438
e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu