Latvijas teātru aktieri apvienojušies romāna “Klūgu mūks” radio lasījumos

12.05.2017.

Latgales latviešu kongresa un Latvijas valsts simtgades zīmē tapis Latgales radio lielieskaņojums – Ingas Ābeles romāna “Klūgu mūks” versija radio. No 12. maija līdz 24. septembrim Latgales radio skanēs 19 lasījumi, kuros lomās darbojas divdesmit četri Latvijas teātru aktieri.

Latvijā labi zināmais un arī lietuviski tulkotais Ingas Ābeles romāns “Klūgu mūks” ir kā pilns alfabēts, kurā Latvijas vēsture ir fons dramatisma un traģisma pārpilnam patiesam un dziļam stāstam par personību, par gribu un izvēli, par mīlestību un ciešanām, ko izdzīvo cilvēks,.Ttas ir stāsts par pirmo Latgales latviešu garīdznieku un pirmo lidotāju debesu alkām, par cilvēka sirds un saprāta ceļiem, par grēku un piedošanu. Galvenā varoņa prototips ir Francis Trasuns – katoļu priesteris, teoloģijas maģistrs, ievērojams valstsvīrs un sabiedrisks darbinieks. Romānā aptverts plašs vēstures periods, ģeogrāfija un tematika. Ābeles valoda ir bieza, barokāla, tā labi piedien aprakstītajam laikam un katoļu kultūrai. 2014. gadā romānam "Klūgu mūks" piešķirta Dzintara Soduma balva par novatorismu literatūrā, 2015. gadā Latvijas Literatūras gada balvas nominācijā “Labākais prozas darbs” un Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” nominācijā “Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē”.

Projekta idejas autore ir radio un televīzijas diktore, žurnāliste un savas dzimtās Latgales vērtību sargātāja Anta Rugāte, viņa arī  teicējas  - romāna autores balss. Romāna “Klūgu mūks” varoņu  lomās  darbojas Latvijas teātru aktieri – Zane Aļļēna, Indra Burkovska, Aija Dzērve, Daiga Kažociņa, Akvelīna Līvmane, Inga Misāne, Katrīne Pasternaka, Lidija Pupure,  Ainārs Ančevskis, Uldis Anže, Mārtiņš Brūveris, Raimonds Celms, , Uldis Dumpis, Mārtiņš Egliens, Gints Grāvelis, Juris Kalniņš,  Mihails Karasikovs, Jānis Kirmuška , Pēteris Liepiņš,  Zigurds Neimanis, Kaspars Pūce, Kristaps Rasims, Artis Robežnieks, Voldemārs Šoriņš. Lielieskaņojums ierakstīts Jura Podnieka studijā. Ieraksta režisors Juris Kalniņš, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, komponists Juris Vaivods.

Skanošais romāns „Klūgu mūks” 19 lasījumos tiks raidīts Latgales radio no 2017. gada 12.maija līdz 24. septembrim katru piektdienu plkt. 11.00,  un lasījuma atkārtojums tās pašas nedēļas svētdienā plkst. 18.00. 2017. gada rudenī romāna “Klūgu mūks” radio lasījumus pārraidīs arī Radioteātris Latvijas Radio 1. Projekts paredz, ka tiks izdoti arī lasījumu audio ieraksti, kas, sadarbībā ar Nacionālo bibliotēku tiks dāvināti Latvijas publiskajām bibliotēkām, kā arī skolām, Latvijas Neredzīgo biedrībai un citiem interesentiem.

Projekts īstenots pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammai “Latvijai – 100”, AS “Latvijas Gāze”, Latvijas meža īpašnieku biedrībai, SIA “Bergvik Skog” un vairāku privāto ziedotāju atbalstam. Īpašs paldies Aigaram Kalvītim un Lars-George Hedlung.

Plašāka informācija par projektu:
Biedrības ESTO valdes locekle, producente Ilona Rupaine
Tel. nr. 26119946
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu