Latvijas Televīzija piedāvās plašu programmu par godu Baltijas ceļa trīsdesmitgadei

19.08.2019.

Piektdien, 23. augustā, apritēs tieši 30 gadi kopš aptuveni divi miljoni cilvēku sadevās rokās, lai parādītu pasaulei Baltijas tautu vienotību prasībā pēc savu valstu neatkarības nevardarbīgajā pretošanās demonstrācijā jeb Baltijas ceļā. Latvijas Televīzija 23. augustā piedāvās svētku programmu.

Akcijas “Baltijas ceļš” dalībnieki Brīvības un Stabu ielu krustojumā, Rīgā. 1989. gada 23. augusts. Fotogrāfs Jānis Buls, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums

Plkst. 17.00 LTV1 būs skatāma Askolda Saulīša dokumentālā filma “Baltijas brīvības ceļš”, savukārt uzreiz pēc Dienas ziņām – plkst. 18.55 sāksies tiešraide no Brīvības laukuma, kur kopā ar Henrietu Verhoustinsku un Gundaru Rēderu tiksimies svinīgā notikumā par godu Baltijas ceļa trīsdesmitgadei.

Kopā ar kori “Pa Saulei” diriģenta Jāņa Ozola vadībā, solistiem Ati Ieviņu un Jāni Buķeli izdziedāsim tā laika leģendārākās dziesmas, bet hiphopa mūziķis Ozols kopā ar kori piedāvās Baltijas ceļa himnu “Atmostas Baltija” jaunā skanējumā. Pasākumu vadīs aktieris Jēkabs Reinis, bet skatītājus uzrunās Valsts prezidents Egils Levits un Atmodas laika līderis, Latvijas Tautas frontes pirmais vadītājs – Dainis Īvāns. Pēc svinīgā pasākuma LTV tiešraide turpināsies ar īpašiem atmiņu stāstiem un intervijām.

Savukārt plkst. 21.15 LTV1 pirmizrādi piedzīvos žurnālistu Gundara Rēdera, Oditas Krenbergas un režisora Uģa Kronberga dokumentālā filma “700 brīvības kilometri”.

Kā tapa Baltijas ceļš, ko mēdz dēvēt arī par pasaules vēsturē pirmo zibakciju un arī par Baltijā pirmo auto sastrēgumu, kad grūti bija pagūt izbraukt no lielajām pilsētām, lai aizpildītu tukšākos posmus uz perifērijas ceļiem? Kā bija iespējams tomēr mērķi īstenot – zem svešas varas, bez mobilajiem telefoniem un interneta, paļaujoties vien uz līdzcilvēku brīvprātību? Lai to visu noskaidrotu, LTV filmēšanas grupa ar vienu no tā laika padomju Latvijas populārākajiem ražojumiem – mikroautobusu “Latvija” – devās vēsturiskajā maršrutā, lai satiktu Baltijas ceļa dalībniekus.

Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv 22. augustā tiešraidē būs vērojama starptautiskā konference „Baltijas ceļš. Turpinājums”.

Konferencē pārstāvji no Baltijas valstīm, Čehijas, Polijas, Zviedrijas un Vācijas analizēs Baltijas ceļa vietu, lomu un mijiedarbību ar pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu demokrātiskajām revolūcijām Austrumeiropā un Centrāleiropā, kā arī pievērsīsies demokrātijas izaicinājumiem 21. gadsimtā. 

Tāpat līdz pat 23. augustam turpinās Latvijas Televīzijas un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja kopīgā bilžu iesūtīšanas akcija – ikviens, kura krājumos ir kāda fotoliecība un stāsts par Baltijas ceļa norisi, aicināts ar to dalīties muzeja izveidotajā vietnē “Gadsimta albums” –  www.latvijasgadsimts.lv/albums.

Sadarbojoties Latvijas, Igaunijas un Lietuvas sabiedriskajām televīzijām, tapuši īsi atmiņu stāsti par Baltijas ceļu. Savā pieredzē dalās atmodas laika līderi, dziedātāji un kultūras darbinieki no visām trim Baltijas valstīm. Šos stāstus būs iespējams vērot LTV ēterā starp raidījumiem un LTV sociālo tīklu kontos, savukārt LSM.lv būs lasāmi plašāki stāsti par klipu dalībniekiem no Latvijas – filmas “Paradīze ‘89” galveno lomu atveidotājām Magdu Loti Auziņu un Martu Ģertrūdi Auzāni, Atmodas laika līderi Daini Īvānu, dziedātāju Viktoru Zemgalu, dziedātāju Jāni Šipkēvicu un Valsts prezidentu Egilu Levitu.

Baltijas ceļa trīsdesmitgade ir stūrakmens Latvijas valsts simtgades programmas notikumiem, uzsverot un atgādinot šīs unikālās akcijas nozīmi Latvijas valstiskuma atjaunošanā. Baltijas ceļa trīsdesmitgadei veltīto norišu programma www.lv100.lv/baltijascels30.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu