Liepājas muzejs aicina skolēnus iepazīt gadskārtu ieražas
09.02.2021.Liepājas muzejs izveidojis jaunu muzejpedagoģisko nodarbību, kas skolēniem dod iespēju tiešsaistē iepazīt gadskārtu ieražas un ielūkoties muzeja ekspozīcijā. Nodarbība "Gadskārtu ieražas Dienvidkurzemes sētā" iekļauta kultūrizglītības programmā "Latvijas skolas soma".
Nodarbība sniedz iespēju modernā veidā aplūkot kultūrvēsturiskā mantojuma tematu. Nodarbība sastāv no divām daļām. Vispirms interaktīva stāstījuma veidā skolēni iepazīst latviešu gadskārtu ieražas un ar tām saistītās tradīcijas, kā arī ar konkrētajām gadskārtu ieražām saistītos darbus un tajos lietotos darbarīkus, kas aplūkojami Liepājas muzeja ekspozīcijā un kurus var aplūkot, izmantojot Zoom iespējas. Tālāk skolēni veic patstāvīgu radošo darbu, izmantojot teorētiskajā izklāstā iegūtās zināšanas un individuālu interpretāciju.
Izmantojot tehnoloģiju sniegtās iespējas, skolēni nodarbības laikā var aktīvi iesaistīties nodarbības procesā, virtuāli atbildot uz jautājumiem un veicot praktisko uzdevumu, kā arī ielūkojoties dažādās ekspozīcijas telpās un uzdodot jautājumus, tādējādi gūstot klātesamības sajūtu.
Nodarbība mudina skolēnus un skolotājus aizdomāties par šādiem jautājumiem: kā un kāpēc dažas gadskārtu ieražas ir izzudušas, bet citas – nostiprinājušās un saglabājušās vēl mūsdienās? Kāda ir bijusi kristietības un latvisko ieražu mijiedarbība? Kā mainījies Latvijas teritorijas iedzīvotāju dzīvesveids un kā to var secināt caur gadskārtu ieražām? Kādi dzīvesveida, dabas, darba vai citi aspekti ietekmējuši ieražu rašanos? Vai manas izjūtas par latviešu tautas tradīciju dziļajām saknēm un bagātību rada prieku un lepnumu par piederību savai zemei?
Muzejpedagoģijas nodarbība veidota uz ekspozīcijas "Dienvidkurzemes sētas ļaudis, dzīve un darbs" priekšmetu bāzes. Ekspozīcija tika atklāta uz Liepājas muzeja 90 gadu jubileju un tās scenogrāfiju un dizainu veidojis mākslinieks Kristians Brekte. Ekspozīcijā iekļauti vairāki multimediāli elementi, kas to padara pielāgojamāku virtuālam formātam.
Kontaktinformācija: Liepājas muzeja Mācību centrs (muzejpedagoģes Anna Paula Gruzdiņa, Ieva Dzintare): t. +371 63422604, m.t. +371 29605223