Limbažu 3. vidusskolas skolēni piedalās Cilvēcības stundā, pieminot Holokausta upurus
14.02.2020.Janvāra sākumā Limbažu 3. vidusskola saņēma Izraēlas vēstniecības uzaicinājumu skolēniem piedalīties Holokausta atceres dienas ceremonijā Biķernieku memoriālā, dzirdēt divu aculiecinieku, holokaustā izdzīvojošo Marģera Vestermaņa (1925) un Izraela Hurina (1923), atmiņas pasākumā "Dzīvās sarunas" Latvijas Universitātē, kā arī apmeklēt Žaņa Lipkes memoriālu. Sadarbībā ar Izraēlas vēstniecības kultūras, izglītības un sabiedrisko attiecību speciālisti Mariku Piņķi izveidojās vērtīga mācību ekskursija 9. - 12. klašu skolēniem, programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros.
27. janvārī visā pasaulē tiek atzīmēta ANO Starptautiskā holokausta upuru piemiņas diena. Pirms 75 gadiem, 1945. gada 27. janvārī, tika atbrīvota Aušvicas koncentrācijas nometne.
Skolēni ir redzējuši filmu "Tēvs Nakts", vēstures stundās mācījušies par nacisma režīma izpausmēm – holokausta īstenošanu okupētajās zemēs Otrā pasaules kara laikā. Klases stundās, runājot par vērtībām, nācies pieskarties dzīvības tēmai, par totalitāros režīmos iznīcinātiem civiliedzīvotājiem, tikai balstoties uz savu ideoloģiju un radītām teorijām. Pirms brauciena skolēni iepazina Ulda Tīrona interviju ar Marģeri Vestermani žurnālā Rīgas Laiks "Eju tumšā mežā kā mājās".
Ekskursija Rīgā iesākās ar līdzdalību piemiņas pasākumā Biķernieku memoriālā. Ceremonijā, kuru rīkoja Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome, piedalījās diplomātiskā korpusa un Ārlietu ministrijas pārstāvji, lielāko Latvijas reliģisko konfesiju garīdznieki, skolēni un ebreju kopienas biedri.
Pēc piemiņas pasākuma devāmies uz Latvijas Universitātes Mazo aulu un piedalījāmies atmiņu stundā "Dzīvās sarunas" ar holokaustā izdzīvojušajiem Marģeru Vestermani un Izraelu Hurinu. Ar kungiem sarunājās Iļja Ļenskis, muzeja "Ebreji Latvijā" direktors un Maija Meiere no Žaņa Lipkes memoriāla.
Pasākuma dalībniekus uzrunāja Izraēlas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Orli Gila (Orl Gil), atsaucoties uz piemiņas pasākumiem Izraēlā un Polijā, kuros piedalījās daudzu valstu vadītāji un diplomāti, pieminot nacisma noziegumu pret cilvēci.
Abi kungi dalījās savās izjūtās, piedzīvotajā holokaustā, par izdzīvošanu koncentrācijas nometnē un spēju atgriezties civilajā dzīvē, kad zaudēts viss. Tā bija dzīva saruna ar laikmeta lieciniekiem – spēcīga, laikmetīga, pārdomas rosinoša.
Emocijām un pārdomām piesātināto dienu pabeidzām ar Žaņa Lipkes memoriāla apmeklējumu Pārdaugavā, noklausoties muzeja speciālistes Maijas Meieres stāstu par glābēju Žani Lipki, apskatījām muzeja ekspozīciju.
Fragments no 10. klases skolnieces atziņas, kura piedalījās šajā pasākumā:
"Ļoti patika šis brauciens, jo tas nebija kā citi, kuros galvenais ir izklaides. Šajā dienā redzētais raisīja pārdomas par vēsturi un tās notikumiem. Nākotnē vēlētos vēl šādus braucienus, kuros papildināt savas zināšanas. Šāda programma noteikti ir atbalsts 9. un 12. klašu skolēniem, gatavojoties noslēguma pārbaudījuma darbam Latvijas un pasaules vēsturē".
Informāciju sagatavoja: Daiga Rudzīte, Limbažu 3.vidusskolas vēstures skolotāja
Avots: www.l3v.lv