LNVM simtgadi atzīmē ar starptautisku konferenci Rīgas pilī un jaunu izstādi "Tuvplāni"
10.09.2020.Atzīmējot simtgadi valsts muzeja statusā un 150 gadus kopš kolekciju pirmsākuma, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ar reģionālā mērogā nozīmīgiem pasākumiem aktualizē jautājumu par nacionālo muzeju misiju un izaicinājumiem nākotnē.
Starptautiska konference "Ar skatu rītdienā. Nacionālo muzeju misija un nākotnes izaicinājumi Baltijas jūras reģionā"
Lai diskutētu par nacionālo muzeju situāciju šodien un rīt, 15. septembrī LNVM aicinājis Latvijas un ārvalstu kolēģus dalīties pieredzē starptautiskā konferencē "Ar skatu rītdienā. Nacionālo muzeju misija un nākotnes izaicinājumi Baltijas jūras reģionā". To Rīgas pils Svētku zālē atklās Valsts prezidents Egils Levits un kultūras ministrs Nauris Puntulis; ar konferences ziņojumiem klātienē un attālināti uzstāsies Latvijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas muzeju vadītāji un muzeju attīstības projektu līdzveidotāji.
Konferences tematiku vieno pievēršanās pēctecībai un pārmaiņām reģiona lielo, nacionālo muzeju darbībā.
No vienas puses, nacionālo muzeju misija ir līdzīga un pat universāla - tie veido un uztur kultūras atmiņu, glabājot, papildinot, pētot un popularizējot reģiona līmenī unikālas kolekcijas. Vienlaikus nacionālie muzeji kā kultūras norišu līdzveidotāji mainās un attīstās, atjaunojot ekspozīcijas, aktualizējot krājuma papildināšanas un pētniecības prioritātes, kas ietekmē nacionālās kultūras, vēstures, mākslas un citu jomu izpratni. Visi konferences dalībnieki, tostarp Igaunijas Nacionālais muzejs Tartu, Somijas Nacionālais muzejs, Valsts arheoloģiskais muzejs Varšavā, tāpat kā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs un Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, pēdējos gados ir īstenojuši vai šobrīd īsteno vērienīgus infrastruktūras un ekspozīciju modernizācijas projektus. To stratēģijas, saturiskā pieeja, un arī vēriens atšķiras, iezīmējot gan dažādas tendences valstu kultūrpolitikā, gan viedokļu atšķirības par muzeju nākotni. Attīstības projektu pieredze ir būtiska arī citām līdzīga mēroga institūcijām, lai, saglabājot nacionālas institūcijas aptverošo raksturu un lomu kultūrpolitikā, stiprinātu arī radošo pienesumu un muzeja piedāvājuma aktualitāti sabiedrībā. LNVM galvenais attīstības projekts, iesākot jauno simtgadi nacionālā muzeja statusā, ir Rīgas pils kastelas atjaunošana un jauno ekspozīciju izveide rekonstruētajās telpās; tās pirmajam posmam jānoslēdzas 2024. gadā.
Izstādē "Tuvplāni. Kā darbojas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs?"
Konferences reģionālo vērienu papildinās pietuvināts skats LNVM darbības mērķiem un ikdienas uzdevumiem izstādē "Tuvplāni. Kā darbojas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs?". Izstāde LNVM izstāžu zālē Brīvības bulvārī 32 būs apskatāma no 16. septembra līdz 30. decembrim. Tā veidota kā atbildes uz šķietami vienkāršiem jautājumiem par muzeja darbību, tostarp: "Vai muzejs krāj visu?", "Kā priekšmets nonāk muzeja krājumā?", "Kas jāprot restauratoram?", "Vai priekšmeti var kļūt "ietekmīgi"?", "Vai visi muzeja priekšmeti apskatāmi ekspozīcijā?".
Ieskatu krājuma veidošanas, restaurācijas, pētniecības un popularizēšanas darbā sniegs gan muzeja priekšmetu piemēri, gan darbinieku ikdienu dokumentējoši video sižeti. To papildinās arī iespēja improvizētā krātuves telpā izzināt Latvijā lielākā muzeja krājuma kolekciju daudzveidību.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktors, Dr. hist. Arnis Radiņš uzsver: "Konference "Ar skatu rītdienā. Nacionālo muzeju misija un nākotnes izaicinājumi Baltijas jūras reģionā" un izstāde "Tuvplāni. Kā darbojas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs?" ir muzeja skats uz tā bagāto vēsturi, tagadni, iespējām un radošām idejām piepildītu nākotni. Atskatīšanās uz faktu, ka 1920.gadā jaunā Latvijas valsts nodibināja tās nacionālo vēstures muzeju vai pievēršanās mūsu muzeja "tuvplāniem" šodien nav pašapmierināts atgādinājums sev un citiem par lielāko muzeja kolekciju Latvijā, paveikto pētniecībā vai citās muzeja darba jomās. Mūsu uzdevums ir, labi pārzinot paveikto un atceroties muzeja universālo misiju, arvien raudzīties uz priekšu. Mūsu krājuma papildināšanas un pētniecības stratēģija, komunikācija ar sabiedrību un izglītojošais darbs, jaunā ekspozīcija Rīgas pilī būs tik veiksmīga, cik veiksmīgi spēsim mantojumu iedzīvināt tieši šodienas situācijā. Kāda ir nacionālā muzeja misija šodien? Kas ir svarīgāks - pēctecība vai pārmaiņas? Mums ir patiess prieks, ka varam 150 gadus kopš Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisijas dibināšanas un 100 gadus kopš mūsu darbības valsts muzeja statusā atzīmēt ar pārliecinātu skatu nākotnē."
Konferences un izstādes projekts, atzīmējot LNVM simtgadi valsts muzeja statusā, veidots ar Kultūras ministrijas atbalstu.
Vienlaikus ar izstādes atklāšanu tiks atvērts arī muzeja jaunākais - pēc kārtas 29. rakstu krājums sērijā "Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti", kas iznāk kopš 1962. gada.
Izdevumā iekļauti 2017.-2019. gada muzeja zinātnisko lasījumu referāti, kuru lielākā daļa tematiski saistīta ar LNVM vēstures un kolekciju izpēti.
Dalība mediju pārstāvjiem konferencē Rīgas pilī 15. septembrī plkst. 10.00-16.30 iespējama ar iepriekšēju pieteikšanos, līdz 11. septembrim (ieskaitot) nosūtot pieteikumu uz Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! . Sīkāka informācija www.lnvm.lv.
Klausītāju skaits klātienē ir ierobežots epidemioloģisko noteikumu dēļ. Konferences tiešraide būs pieejama muzeja Facebook kontā facebook.com/LNVMuzejs