Latvijas Televīzijā top dokumentālā filma divās daļās par padomju varas ietekmi uz Atmodas procesiem

15.01.2020.

Latvijas Televīzijā top dokumentālā filma divās daļās "Atmodas labirintā". Žurnālistes Guntas Gaidamavičas un režisores Agitas Cānes-Ķīles filma ir mēģinājums uz neatkarības atgūšanas procesiem palūkoties no jauna skatupunkta – analizējot Komunistiskās partijas un Valsts drošības komitejas (VDK) ietekmi uz Atmodas procesiem.

Dainis Īvāns

Filma ir daļa no LTV, žurnāla "Ir" un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv kopprojekta "Čekas ietekme uz nacionālās Atmodas procesiem".

Topošajā filmā autori pēta un skaidro vai un kā Atmodas procesus ietekmēja Valsts drošības komiteja (VDK) un Komunistiskā partija. Filmas pamatā ir intervijas ar Atmodas līderiem, LPSR Komunistiskās partijas Centrālās komitejas (CK) funkcionāriem, vēstures pētniekiem, VDK aģentu kartotēkā atrodamajiem Augstākās padomes deputātiem, kuri savulaik bijuši aģenti, bet 1990. gada 4. maijā balsojuši par Latvijas neatkarību.

Gunta Gaidamaviča norāda, ka visīpašākais filmas materiāls ir intervija ar Krievijas zinātnieku, VDK darbības pētnieku Ņikitu Petrovu. Viņš uzskata, ka pastāv iespēja, ka kāds čekas darbinieks, pārkāpjot instrukcijas, aģentu kartotēku saglabāja nevis tādēļ, lai kaitētu Latvijai, bet tieši otrādi – lai to pasargātu. VDK savulaik daudzus piespieda sadarboties šantažējot, un, piekrizdami sadarboties, daudzi paglābās no apkaunojuma. "Tagad [ar kartotēkas publiskošanu] ir atliktais kauns. Patiesība agri vai vēlu nāk gaismā," filmā pauž Ņikita Petrovs. Tajā pašā laikā filma meklē arī atbildes uz jautājumiem par to, ko nozīmē būt čekas aģentam, un tomēr balsot par Latvijas neatkarību – vai tā ir kažoka pārmešana vai važu nokratīšana?

Juris Cibuls

Filmas autori uzskata, ka Atmodas periodā arī VDK un CK darbinieki bija dezorientēti un sašķēlušies, tādēļ svarīgs ir arī jautājums par to, vai čeka vēl bija bīstama. Sandra Kalniete filmā atzīst – būtu pieticis arestēt pirmos desmit aktīvistus, lai viss apklustu. Par laimi, tas nenotika.

Filmas vajadzībām veiktās intervijas daļēji publicētas žurnālā "Ir" un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Filmas "Atmodas labirintā" pirmizrāde: pirmā daļa – 30. janvārī 21.15, otrā daļa – 31. janvārī 21.15 LTV1 un REPLAY.lv. Pēc televīzijas pirmizrādes filma bez ierobežojumiem būs pieejama REPLAY.lv arhīvā.

Projekta "Čekas ietekme uz nacionālās Atmodas procesiem" ietvaros tapusi LTV,  žurnāla "Ir" un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv veidota rakstu un interviju sērija, kas  aptver atmiņas par notikušo 30 gadus pēc Latvijas tautas Atmodas 90. gados. Ar to palīdzību iecerēts sniegt plašāku redzējumu par tā laika norisēm un palīdzēt labāk apjaust un izprast, kā tapušas mūsu valsts nesenās vēstures lappuses. Dokumentālā filma "Atmodas labirintā" ir projekta noslēdzošais darbs. Režisore – Agita Cāne-Ķīle, scenārija autori – Gunta Gaidamaviča un Pauls Raudseps, žurnālistes un pētnieciskā darba īstenotājas – Gunta Gaidamaviča un Māra Miķelsone, filmas producente – Ieva Rozentāle, izpildproducents – Artis Dobrovoļskis, projekta koordinatore – Nellija Ločmele.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par filmas saturu atbild Latvijas Televīzijas Kultūras raidījumu redakcija.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu