Par visu, kas Latviju padara par LATVIJU
24.11.2017.Turpinās Latvijas valsts simtgades ietvaros veidotās iniciatīvas "Latvijas skolas soma" pilotprojekta aktivitātes Ventspils novada skolēniem; piedāvājam iepazīt Ventspils un tās apkaimes senvēsturi, teikas, iedzīvotāju tradīcijas. Un kurš gan vēl viskompetentāk to var atklāt, ja ne muzejs un tā darbinieki? Tāpēc izmantosim to!
Mūsu interešu un vēlmju piepildījumu nodrošinās Ventspils Livonijas ordeņa pils – muzejs un tā filiāle Ziemeļkurzemes Amatniecības konsultāciju centrs jeb Ventspils Amatu māja muzejpedagogu Ilvas Buntikas un Martas Tjarves vadībā. Pasākumi dalībniekiem būs jau ierastajās trīs vecuma grupās: 2.–4., 5.–6., 7.–9. klašu skolēniem.
5. decembrī 2.–4. klašu skolēni Livonijas ordeņa pilī piedalīsies muzejpedagoģiskā nodarbībā "Mans muzejs – mana pils I", kurā uzzinās, kas ir muzejs, ko tajā dara, kādēļ tas vajadzīgs, kas ir muzeja eksponāts. Muzejpedagoģe I. Buntika iepazīstinās ar muzeja telpām, turklāt arī tām, kas parastam ikdienas apmeklētājam nav pieejamas – muzeja krājumu glabātuvi un restaurācijas telpām, kā arī ar muzeja darbinieku profesijām. Pēc pils steigšus dosimies uz apmēram kilometru attālo Amata māju, kur gaidīs muzejpedagoģe M. Tjarve, lai aicinātu uz mācību klasi, kas iekārtota 19. gs. stilā, un novadītu mācību stundu atbilstoši tā laika tradīcijām. Būs jāiepazīstas ar skolas noteikumiem un jāizšķir, ar ko tad senā skola atšķiras no mūsdienu skolas. Skolas jaunkundze mācīs glītrakstīšanu un skaitīšanu ar skaitīkļiem.
6. decembrī nodarbībā "Mans muzejs – mana pils II" 5.–6. klašu skolēni dosies informatīvā ceļojumā Livonijas ordeņa pils pagātnē, uzzinās tās simbola Melnā sivēna dzīves stāstu, iepazīs muzeja krājuma priekšmetus un izmēģinās spēli "Muzeja eksponāti".
Amatu mājā varēs uzzināt par senās skolas vēsturi, disciplīnu un tikumisko audzināšanu. Būs apskatāmas senās mācību grāmatas un tā laika liecības. Stundā mācīs rakstīt ar grifelēm uz šīfera tāfelītēm.
12. un 13. decembrī 7.–9. klašu skolēni piedalīsies muzejpedagoģiskā nodarbībā "Mode – vēstures spogulis”, tā sāksies ar 700 gadus senu stāstu par pili, tās iemītniekiem gadsimtu gaitā, kā arī leģendu par pils spociņiem. Iejusties viduslaikos palīdzēs tērpi, tai skaitā būs iespēja piemērīt bruņas. Pils noslēpumus varēs uzzināt, izstaigājot muzeja ekspozīciju kopā ar Melno sivēnu un pils dāmu.
Amatu mājas piedāvājums – stunda atbilstoši šai vecuma grupai, senās skolas vēsture.
Īpaši tiks akcentēts, ka Amatu māja atrodas Kurzemes hercogistes senākajā skolas ēkā, kas celta 18. gadsimtā, bet laikā no 1849. līdz 1851. gadam tajā mācījies arī izcilais folklorists un jaunlatvietis Krišjānis Barons. Tā kā disciplīnas un tikumiskās audzināšanas nekad nevar būt par daudz, skolas jaunkundze par to atgādinās arī šai grupai.
Pēc mācību stundas būs iespēja paciemoties pie audējām, kuras darbojas mājas otrajā stāvā, lai uzzinātu, kas ir vēveri, redzētu īstas stelles un to, kā top tautas tērpu audums.
Ceram, ka būsim vēl par soli tuvāk pieejas "Par visu, kas Latviju padara par LATVIJU" iedzīvināšanā.
Informāciju sagatavoja:
Latvijas skolas somas pilotprojekta koordinatore
Ventspils novadā Tamāra Kuciņa