Pasaules latviešu kultūras konferencē – identitāte, dziesmusvētku tradīcija, māksla un mūzika

27.09.2019.

29. un 30. septembrī Cēsu koncertzālē Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros notiks Pasaules latviešu kultūras konference, kuras galvenie rīkotāji ir Pasaules brīvo latviešu apvienība sadarbībā ar Kultūras ministriju un Cēsu pilsētas domi. Divu dienu garumā pie viena diskusiju galda satiksies dažādu kultūras un mākslu nozaru personības, lai apspriestos par latviešiem aktuālo kultūrā kā Latvijā, tā ārvalstīs.

PROGRAMMA

Diskusijās paredzēts uzrunāt trīs galveno tēmu lokus - latviskās identitātes nozīmi kultūrā, valodas vienotību un atšķirības, dziesmu un deju pieaugošo nozīmi latviskās kopības uzturēšanā ārpus Latvijas.

"Ar šo konferenci mēs vēlamies uzrunāt tēmas, kas ir aktuālas tautiešiem pasaulē, savelkot tās kopā ar Latvijas kultūras darbinieku viedokļiem latviskās identitātes, valodas, dziesmas un deju nozīmi tā, lai šis pārrunas ir noderīgas visiem," tā par konferences galveno mērķi saka Pasaules brīvo latviešu apvienības valdes priekšsēde Kristīne Saulīte.

29. septembrī plkst.14:00 Pasaules latviešu mākslas centrā notiks diskusija "Latviešu vizuālā māksla pasaulē. Krustpunkti: starp globālo un nacionālo" mākslas zinātnieces Ineses Baranovskas vadībā, piedaloties mākslas zinātniecei Elitai Ansonei, māksliniekiem Egilam Rozenbergam un Jānim Jākobsonam, kā arī māksliniecei, PLMC valdes loceklei Gunai S. Mundheimai. 

Plkst. 16:00 Cēsu koncertzālē notiks konferences Atklāšanas koncerts, kurā skanēs latviešu vokālsimfoniskās mūzikas retumi – Tālivalža Ķēniņa Koncerts vijolei, Alfrēda Kalniņa kantātes "Pastardiena" un "Jūra" J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskā orķestra un kora, diriģentu Kaspara Ādamsona un Jāņa Baltiņa, solistes Evas Binderes dalību. Ieeja koncertā bezmaksas, aicināti visi interesenti.

Konferences otrā diena, 30. septembris, tiks veltīta diskusijām par latviešiem šeit un pasaulē aktuālām kultūras tēmām – par identitāti, Dziesmusvētki tradīciju un profesionālo mūziku. Diskusiju bloku par identitāti (10:20-11:40) vadīs žurnālists Ansis Bogustovs, tajā piedalīsies Valsts prezidenta padomnieks, diplomāts Rolands Lappuķe, Amerikas latviešu apvienības kultūras nozares vadītāja Līga Ejupe, Eiropas parlamenta deputāte Dace Melbārde un komunikācijas zinātņu doktors, pētnieks Mārtiņš Kaprāns. Diskusiju "Dziesma un deja - latviskās piederības sajūtas kods. Dziesmusvētku tradīcijas attīstība ārzemēs" (12:00 – 13:15) vadīs diriģente, ELA kultūras padomes dalībniece Inguna Grietiņa – Dārziņa, piedalīsies – režisors Jānis Čečiņš, deju svētku virsvadītājs Jānis Purviņš, Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāja Signe Pujāte, Bostonas latviešu kora diriģente Krisīte Skare, Toronto latviešu kora diriģente Vizma Maksiņa, diriģente un Dziesmusvētku padomes locekle Lilija Zobens. Diskusiju "Latviešu mūzikas jaunrade pasaulē: akadēmiskās mūzikas skaņražu daiļraides konteksti un vadtēmas vēsturiskajā griezumā un mūsdienā" (14:15 – 15:45) vadīs mūzikas žurnāliste Liene Jakovļeva, piedalīsies komponisti Dace Aperāne, Ēriks Ešenvalds, Ella Mačēna un PBLA KF valdes priekšsēdis Juris Ķeniņš.

Konferences noslēgumā Cēsu koncertzālē plkst.16:30 notiks kora mūzikas koncerts "Pasaules latviešu kormūzikas pērles", kura skanēs pasaules latviešu kora mūzikas miniatūras Cēsu Pils kora izpildījumā diriģentu Marikas Austrumas un Evikas Konušas vadībā. Ieeja koncertā bezmaksas, aicināti visi interesenti.

"Mēs, tie, kuri dzīvo ārpus Latvijas, jau gadiem zinām – tas, kas mūs cieši saista ar Latviju, tā ir kultūra. Kultūra ar lielo "K" un kultūra ar mazo "k" - vienalga, - tā ir kā līme, kas satur kopā latviešu sabiedrību ASV , Kanadā, pasaulē un savieno mūs ar tautu Latvijā," saka Amerikas latviešu apvienības Kultūras nozares vadītāja Līga Ejupe. "Šī konference dos mums, kā latviskās kultūras uzturētājiem ārzemēs, tā tiem, kas tur mūsu kultūras saknes Latvijā, iespēju sanākt kopā Cēsīs, zem viena jumta, un saprast, ka mēs viens otram esam vajadzīgi!"

Konferences sadarbības partneri: Pasaules brīvo latviešu apvienība, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Cēsu pilsētas dome, Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs, Latvijas Republikas oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" un "LV portāls", Pasaules latviešu mākslas centrs.

Konferenci tiešraidē varēs vērot PBLA profilā sociālajā vietnē Facebook un portālā lvportals.lv

 

PBLA pārstāvniecība Latvijā: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! www.pbla.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu