“Piekrastes Tīrrade”: sakopta jau vairāk nekā puse piekrastes

19.09.2018.

Vēl tikai divas nedēļas nogales norisināsies simtgades iniciatīva “Piekrastes Tīrrade” – 22. septembrī tiks sakopta Engures, Carnikavas, Saulkrastu un Limbažu novada piekraste, savukārt pēdējā mēneša sestdienā - 29. septembrī – Latvijai tiks uzdāvināta tīra Jūrmalas un Rīgas piekraste. Lai piedalītos iniciatīvā, organizatori aicina reģistrēt dalību www.tirrade.lv.

Trešajā “Piekrastes Tīrrades” sestdienā, 15. septembrī, darbi norisinājās Dundagas, Rojas, Mērsraga un Salacgrīvas novadā. To laikā 341 dalībnieku sakopa gandrīz 148 km garu teritoriju, savācot 317 maisus atkritumu. No tiem 183 maisos - plastmasas atkritumi. Kā norāda iniciatīvas rīkotāji, atrasto atkritumu daudzums liecina, ka mūsu piekrastei šāda veida palīdzība ir ļoti nepieciešama un, visticamāk, biežāk, nekā reizi gadā.

Organizatori izsaka pateicību visiem, kas līdz šim ir atbalstījuši iniciatīvu – šobrīd tie ir vairāk nekā 1000 cilvēki – un cer, ka pēdējos divos posmos atbalstītāju skaits tikai pieaugs. Kā zināms, saskaņā ar kampaņas “Mana jūra” datiem, vairākas Engures novada un Rīgas pludmales netīrāko pludmaļu topā ieņēma salīdzinoši augstas vietas, tāpēc palīdzīgu roku nebūs par daudz.

Tāpat arī organizatori lūdz cilvēkus būt vērīgiem un ziņot, ja pēc “Piekrastes Tīrrades” darbiem nav savākti atkritumu maisi. Iniciatīvai ir vienošanās ar piekrastes pašvaldībām, ka tās nodrošinās šāda veida atbalstu. Savlaicīga ziņošana palīdz novērst atkritumu vēlreizēju nonākšanu atpakaļ vidē – jo savlaicīgi nesavāktus maisus vējš var ieputināt smiltīs, tie var tikt ieskaloti jūrā vai arī tos var saplēst dzīvnieki vai putni.

Par “Piekrastes Tīrradi”

Kā jau ziņojām, “Piekrastes Tīrrade” ir viena no simtgades iniciatīvām; tās laikā dalībnieki tiek aicināti sakopt visu 500 km garo mūsu jūras piekrasti. Iniciatīvas autori ir Vides izglītības fonds un kampaņa “Mana jūra”. “Piekrastes Tīrradē” aicināts ikviens, kam rūp tīra jūras piekraste, iepriekš reģistrējoties mājas lapā www.tirrade.lv.

Lai piedalītos sakopšanas darbos, organizatori aicina reģistrēties mājas lapā www.tirrade.lv.

Savlaicīga reģistrācija ir svarīga, jo ļauj maksimāli labi jau šobrīd saplānot cilvēku noslodzi visā piekrastes garumā - lai pēc iespējas labāk, efektīvāk sakoptu pludmali, iniciatīvas rīkotāji visu Latvijas piekrasti ir sadalījuši īsākos posmos, vidēji tie ir 3,5 km gari. Visos novados sakopšanas darbi rit pēc vienota plāna, tie sākas 10.00 un noslēdzas 14.00. Noteiktajā datumā 10.00 “Tīrrades” dalībniekam jāierodas izvēlētajā vietā, kur viņu sagaida kāds no “Piekrastes Tīrrades” posmu koordinatoriem, kurš ikvienam izsniedz maisus un cimdus, instruē par drošību un sakopšanas darbu plānu. Katram “Piekrastes Tīrrades” dalībniekam tiek piešķirti divi dažādi maisi, viens no tiem domāts plastmasas atkritumiem, savukārt otrs – visiem pārējiem. Sadarbībā ar AS “BAO” ir iespēja bīstamos atkritumus nodalīt no pārējiem, novietojot tos atsevišķos konteineros. 

Inicitīva tika uzsākta 1. septembrī, kad kopīgiem spēkiem tika sakopta Liepājas, kā arī Rucavas, Nīcas, Grobiņas un Pāvilostas novada jūrmala; 8. septembrī – Ventspils un Ventspils novada piekraste. 15. septembrī Tīrrade norisinājās Dundagas, Rojas, Mērsraga un Salacgrīvas novadā, 22. septembrī tā notiks Engures, Carnikavas, Saulkrastu un Limbažu novadā, savukārt pēdējā mēneša sestdienā - 29. septembrī – Latvijai tiks uzdāvināta tīra Jūrmalas un Rīgas piekraste.

Par Vides izglītības fondu

Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu - Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri, Izzini mežu - īstenošanu vai pārraudzību. Jau septīto gadu VIF īsteno arī nacionāla līmeņa vides kampaņu “Mana jūra”, kuras ietvaros katru vasaru notiek zaļā ekspedīcija.

 

Komunikācija ar medijiem
Sanita Rībena, tālr. 29107362

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu