Pirmizrādi piedzīvo jauna dokumentālā filma par endokrinoloģijas vēsturi Latvijā

06.01.2020.

10. janvārī, plkst. 16:00 kinoteātrī "Splendid palace" pirmizrādi piedzīvos unikāla dokumentālā filma "Endokrinoloģijas simtgade Latvijā". Drīz apritēs 100 gadu kopš insulīna atklāšanas pasaulē, šis medikaments ir glābis miljoniem cilvēku dzīvību, tajā skaitā arī daudzu Latvijas cilvēku dzīvības.

Latvijas Endokrinologu asociācija, sadarbībā ar Jura Podnieka filmu studiju, uzņēmusi vēsturisku dokumentālo filmu par endokrinoloģijas nozares attīstību Latvijā.

Filma stāsta par insulīna atklāšanu 1922. gadā, par pirmo disertāciju par cukura diabētu, kas aizstāvēta Latvijas Universitātē 1936. gadā. Stāsts ir par tiem, kas lika endokrinoloģijas pamatus Latvijā un par tiem, kas apņēmušies turpināt šo darbu nākotnē.

Latvijas Endokrinologu asociācijas priekšsēde, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe Una Gailiša pauž bažas par to, ka gan Latvijā, gan pasaulē cukura diabēta pacientu skaits pieaug. "Cukura diabēta pacientu ārstēšana ir svarīga endokrinologa darba sastāvdaļa. Mainās uzskati par diabēta ārstēšanu, attīstās arvien jaunas izmeklēšanas un ārstēšanas iespējas arī retām endokrīnām slimībām. Kā jebkurā nozarē, izprotot attīstības likumsakarības un cienot savus skolotājus, mēs varam augt un attīstīties. Sabiedrībā visi zina, kas ir kardiologs, kas ir ķirurgs, bet daudz retāk zina, kas ir endokrinologs. Vēlamies izstāstīt stāstu par savu profesiju," atzīst daktere Gailiša.

Endokrinologs ir ārsts, kurš pārzin hormonu un vielmaiņas procesu mijiedarbību cilvēka organismā.

Tieši Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca bija pirmā Latvijā, kurā tika dibināta Endokrinoloģijas nodaļa.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu