Portāls filmas.lv apkopo tiešsaistes festivāla rezultātus

15.07.2019.

Nacionālā Kino centra portāla filmas.lv rīkotais pirmais tiešsaistes festivāls “Latvijas filmas pasaulē”, kura ietvaros 10 Latvijas filmas bija pieejamas noskatīšanai jebkur pasaulē, izpelnījies lielu ievērību – desmit dienu laikā portālu apmeklējuši vairāk nekā 30 000 interesenti, apskatot vairāk nekā 125 000 lapas portālā, un kopējais filmu skatīšanās laiks sasniedzis 242 dienas.

"Vectēvs, kas bīstamāks par datoru"Tiešsaistes festivāla dienās portālam filmas.lv pieslēgušies skatītāji no 69 pasaules valstīm (ieskaitot Latviju), lielākā ārvalstnieku interese fiksēta Lielbritānijā, ASV un Vācijā, tālāk ar apmēram līdzīgu rezultātu seko Kanāda, Austrālija, Īrija, Nīderlande, Norvēģija un Brazīlija. Pārējās valstis, kurās no vismaz viena līdz vairākiem simtiem interesentu pieslēgušies portālam filmas.lv, alfabētiskā secībā ir Albānija, Apvienotie Arābu emirāti, Argentīna, Armēnija, Austrija, Baltkrievija, Beļģija, Bulgārija, Čehija, Čīle, Dānija, Dienvidāfrika, Dienvidkoreja, Džērsijas sala, Francija, Gērnsijas sala, Grieķija, Gruzija, Horvātija, Igaunija, Indija, Indonēzija, Islande, Itālija, Izraēla, Īrija, Japāna, Jaunzēlande, Kanāda, Kazahstāna, Kipra, Kirgizstāna, Krievija, Laosa, Lietuva, Luksemburga, Malaizija, Malta, Maroka, Meksika, Moldova, Pakistāna, Peru, Polija, Portugāle, Serbija, Singapūra, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Šveice, Tadžikistāna, Taizeme, Turcija, Ukraina, Ungārija, Uzbekistāna, Vācija, Vjetnama, Zviedrija; varbūt viseksotiskākais punkts portāla apmeklētāju kartē ir Indijas okeānā atrodamā Reinjona sala, kas atrodas 700 km no Madagaskaras salas un 200 km no Maurīcijas.

Kopējā portāla skatītāju aktivitāte šajās festivāla dienās bijusi apmēram tikpat liela, kā 2018. gadā atsevišķā ceturksnī (trīs mēnešos), un, kā ziņo portāla tehniskā nodrošinājuma uzturētāji no Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC), festivāla sākumā četrus vakarus pēc kārtas portāla apmeklējums pārsniedzis 2018. gada Jāņu dienas maksimālos rādītājus, kas līdz šim bija rekordliels sasniegums vienlaicīgai portāla noslodzei.

Pirmā tiešsaistes festivāla filmu izlasē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem piedāvāja četras Simtgades filmas, trīs klasiskās spēlfilmas no Latvijas kino zelta fonda, vienu vēsturisku pētījumu un divas pasaulē atzītas īsfilmas.

Interesanti, ka populārāko filmu trijniekā gan Latvijā, gan ārzemēs ir pa divām Simtgades filmām – kopā ar režisora Vara Braslas ģimenes filmu Vectēvs, kas bīstamāks par datoru Latvijā otra populārākā ir Rozes Stiebras pilnmetrāžas animācija Saule brauca debesīs, bet ārvalstīs – Kristīnes Želves dokumentālā filma Mērijas ceļojums.

Trešā filma abos popularitātes topos, protams, ir Jāņu laikam tik tradicionālā Jāņa Streiča klasiskā nacionālā komēdija Limuzīns Jāņu nakts krāsā.

Noslēdzoties tiešsaistes festivāla saulgriežu svētku piedāvājumam, portāls www.filmas.lv, ko Nacionālais Kino centrs (NKC) ciešā un veiksmīgā sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC) izveidojis, lai veicinātu Latvijas filmu pieejamību skatītājiem, atgriežas ikdienas darba režīmā, kur sadaļā Latvijas filmas tiešsaistē ir iespējams noskatīties vairāk nekā 170 filmu jebkurā laikā jebkur Latvijas teritorijā, filmu piedāvājumu pakāpeniski papildinot. Visas tiešsaistē pieejamās filmas var bez maksas noskatīties ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.

Šobrīd filmu izlasei pievienotas vēl divas Simtgades dokumentālās filmas par izcilām personībām – režisores Ilonas Brūveres Ievainotais jātnieks (2017) par tēlnieku Kārli Zāli un režisores Dzintras Gekas Kurts Fridrihsons (2018).

Tātad kopā ar režisora Askolda Saulīša un scenārista Daiņa Īvāna dokumentālo pētījumu par latviešu strēlniekiem Astoņas zvaigznes (2017) portālā filmas.lv bez maksas var noskatīties jau trīs Simtgades filmas. Visām pārējām Simtgades filmām, kuru informācija atrodama portāla katalogā / datu bāzē, pievienotas ziņas par to, kādās interneta platformās filmas pieejamas noskatīšanai (arī ārpus Latvijas).

Jāpiebilst, ka arī tās filmas, ko var noskatīties portālā filmas.lv, bez maksas ir tikai skatītājiem – Nacionālais Kino centrs par šo filmu demonstrēšanu regulāri maksā licences maksu autortiesību aģentūrai AKKA / LAA, kas administrē šīs maksas nodošanu filmu autoriem.

Portāls www.filmas.lv, kuram kopš tiešsaistes festivāla izstrādāts jauns un funkcionālāks dizains, ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze – tur pieejama kataloga informācija par vairāk nekā 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu. Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

Savukārt īpaši Simtgades filmu izplatīšanai pasaulē jau kopš pavasara ir pievērsusies apvienība Kinopunkts, kas jau kopš 2018. gada ļoti veiksmīgi nodarbojas ar Simtgades filmu izplatīšanu Latvijas reģionos. Ja tautieši ārzemēs vai citi interesenti vēlas rīkot publiskus seansus Simtgades filmu izrādīšanai, Kinopunkts palīdzēs kontaktēties ar filmu producentiem un noorganizēt filmu demonstrēšanu plašākam skatītāju lokam.

 

Sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
NKC speciāliste filmu nozares informācijas jautājumos
Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , 26129954, 67358879

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu