RIXC mākslinieki aicina atklāt Irbenes radioteleskopa noslēpumus

14.09.2017.

Iezīmējot Latvijas valsts simtgadi, šī gada septembrī Rīgā, Radisson Blu Hotel Latvija telpās notiek grandiozākā Visuma pētnieku tikšanās Latvijas pastāvēšanas vēsturē – Eiropas Planetārās zinātnes kongress, kas pulcēs vairāk nekā 800 dalībnieku no visas pasaules.

Kongresa norises laikā ikviens interesents aicināts uz RIXC videoinstalāciju “RT-32. Akustiskās telpas laboratorija” par Irbenes radioteleskopa vēsturi, mākslinieku eksperimenti ar radioastronomiju. Instalācijas atvērta no 18. līdz 21. septembrim no 9.00 – 19.00, Radisson Blu Hotel Latvija 2. stāvā. Ieeja bez maksas.

Visuma noslēpumu izzināšanā aktīvi iesaistās ne tikai zinātnieki, bet arī mākslinieki. Latvijā tie ir Jauno mediju kultūras centra RIXC mākslinieki, kas sadarbību ar Latvijas radioastronomiem aizrautīgi uzsāka 90. gadu beigās.

Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra viens no dibinātājiem un bijušais direktors Edgars Bervalds par šo sadarbību ir teicis, ka “māksla spēj piepildīt tās Visuma plašās telpas, kuras zinātne nevar aizsniegt”.

2001. gadā Jauno mediju kultūras centrs RIXC Irbenes radioteleskopā organizēja starptautisku mākslas simpoziju “Akustiskās telpas laboratorija”, kura nolūks bija izpētīt šīs unikālās antenas izmantošanas iespējas mākslā un civilajā komunikācijā. Simpozija rezultātā tika izstrādāts multimediāls pētījums – “RT-32. Akustiskās telpas laboratorija” par Irbenes antenas vēsturi un mākslinieku eksperimentiem tajā.

Eiropas Planetārās zinātnes kongresā šie video būs aplūkojami īpaši izveidotos mobilos objektos. Pirmajā objektā apskatāmajā video varēs izsekot šī kādreiz tik slepenā Padomju militārā objekta vēsturei no tā uzbūvēšanas 70. gados līdz Latvijas neatkarības atgūšanai un Latvijas astronomu pūlēm pasargāt šo unikālo objektu no iznīcināšanas, kā arī tā atjaunošanai 90. gados. Pirmās ziņas par bijušo slepeno komunikāciju centru “Zvaigznīte” (“Zvjozdočka”), kas atradās Irbenē, netālu no Ventspils, un milzīgo parabolisko antenu RT-32 un RT-16 eksistenci atklātībā nonāca tikai 1993. gadā, kad tika panākta vienošanās par Padomju armijas izvešanu no Baltijas valstīm. Šodien abi unikālie Irbenes radioteleskopi ir atjaunoti un Latvijas zinātnieki aktīvi piedalās Visuma novērošanā.

Otrais video ir veltīts starptautiskajam skaņu mākslas, radio un satelītu tehnoloģiju simpozijam “Akustiskās telpas laboratorija” (2001), kurā piedalījās vairāk nekā 30 mākslinieki, radio amatieri un radio aktīvisti no dažādām pasaules valstīm – Latvijas, Austrālijas, Jaunzēlandes, Latvijas, Kanādas, Lielbritānijas, ASV, Slovēnijas. Mākslinieki savos radošajos eksperimentos gan interpretēja radioastronomiskos datus, radot 3D vizualizācijas, gan veica skaņu ierakstus, eksperimentējot ar antenas akustiku. Sadarbībā ar radioamatieriem, tika uzinstalēta arī satelītu signālu uztveršanas tehnika un ierakstītas komunikācijas satelītu pārraides virs Indijas okeāna, ko latviešu skaņu mākslinieki no Clausthome pārvērta skaniskās industriālās Kosmosa ainavās...

Video “RT-32. Akustiskās telpas laboratorija” autori ir Rasa Šmite un Raitis Šmits; darbs tapis sadarbībā ar mākslinieki Mārtiņu Ratniku; producents – RIXC. Video “RT-32” (2002) oriģinālversija atrodas arī topošā Latvijas Laikmetīgā mākslas muzeja kolekcijā.

JAUNO MEDIJU KULTŪRAS CENTRS RIXC

RIXC ir novatoriska mākslinieku iniciatīva, kas radās 90. gadu vidū kā elektroniskā mākslas laboratorija un vēlāk – 2000. gadā oficiāli tika nodibināts kā Jauno mediju kultūras centrs. RIXC dibinātāji ir mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits, kas radoši darbojas mākslas, zinātnes un jauno tehnoloģiju laukā kopš 90. gadus vidus. Šmiti ir arī RIXC ikgadējā Mākslas un zinātnes festivāla kuratori un zinātniskā žurnāla un grāmatu sērijas “Akustiskā telpa” galvenie redaktori. Rasa Šmite ir arī profesore Jauno mediju mākslas programmā Liepājas universitātē, un Raitis Šmits ir asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijā Vizuālās komunikācijas nodaļā.

2016. gada decembrī Šmiti saņēma Kultūras ministrijas “Izcilības balvu” kultūrā, kas tiek piešķirta par starptautiskas un vietējas nozīmes panākumiem un ieguldījumu kultūrā.

Latvijas valsts simtgades svinību programmas ietvaros turpmāk gan šogad, gan nākamos gadus RIXC video instalācija “RT-32” būs apskatāma arī citviet Rīgā un Latvijā.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu