Rojas brīvdabas estrādē koncerts “Es rakstu tavu vārdu: BRĪVĪBA”

09.08.2019.

Rojas brīvdabas estrāde – vasaras koncertzāle ir jauna kultūras pasākumu norises vieta, kurā 23. augusta vakarā, plkst. 21.21, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo teātri, notiks koncertstāsta “Es rakstu tavu vārdu: BRĪVĪBA” pirmizrāde. Tas būs veltījums visiem Latvijas iedzīvotājiem un ārvalstu viesiem “Baltijas Ceļam – 30”, atceres gadadienā.

Šis notikums, pirms trīsdesmit gadiem, bija viena no cilvēku pirmajām protesta izpausmēm pret pastāvošo varu un cīņu par savas valsts neatkarības atgūšanu. Tas bija kā “grūdiens” tālākajām norisēm sabiedrībā, lai Latvija kļūtu brīva valsts. Latviešu kultūras sabiedrības pārstāvji šos protestus izpauda savos darbos – dzejnieki protestēja caur dzejas rindām, mūziķi caur nošu rakstiem un dziesmās, mākslinieki caur otas un krāsu triepieniem, teātra ļaudis, iestudējot izrādes par sabiedrībā aktuālajām tēmām.

Viens no šāda protesta paudējiem bija arī dziedātājs un komponists Niks Matvejevs, kurš laika periodā no 1988.-1991. gadam sakomponēja trīs ciklu skaņdarbu ar latviešu dzejnieku Vizmas Belševicas, Imanta Ziedoņa un franču sirreālista Pola Eliāra dzeju (Māra Čaklā atdzejojumā) par tēmu – BRĪVĪBA. Zināmākais no šiem cikliem ir V. Belševicas “Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām”, kas tapis, iedvesmojoties no Belševicas dzejoļa krājuma “Gadu gredzeni” (1969). Atmodas laika iedvesmotas dziesmas grupas “Sīpoli” izpildījumā guva spožus panākumus rokmuzikas festivālā Liepājas Dzintars 1988. gadā. Šajā konkursā grupa “Sīpoli” saņēma nedalītu žūrijas atzinību un Grand Prix, kā arī vairākas balvas individuālās nominācijās. Uzreiz pēc šiem panākumiem, 1989. gadā, režisore Laimdota Kalniņa izveidoja televīzijas video filmu “Henricus Lettonicus” ar grupas “Sīpoli” piedalīšanos. Šai filmai bija liela nozīme 1989. gada augusta Baltijas ceļa un 1990. gada janvāra notikumos, kad tā tika nepārtraukti demonstrēta LTV, lai stiprinātu tautas atmodas garu. Cikls “Brīvība” šajā koncertstastā piedzīvos savu pirmatskaņojumu. Niks Matvejevs reiz kādā intervijā ir teicis:  “Latviešu asiņu manī nav ne pilītes, bet es esmu latvietis. Saka ka dzimtā valoda ir tā, kurā tu domā, nevis runā. Visu laiku domāju par latvietību un esmu pārliecināts, ka nekur citur es nevaru dzīvot, kā Latvijā. Esmu tāds – auseklītis.”

Režisors Gundars Silakaktiņš:

“20. gadsimta 80.–90. gados, Latvijas iedzīvotāji konfrontēja militāru lielvaru un izcīnīja neatkarību Baltijas dziesmotajā revolūcijā. Tās gaitā dziedošie latvieši saglabāja ticību nevardarbīgai politiskai rīcībai, stādamies pretī bruņotiem padomju karavīriem "ar garaspēku pret karaspēku". Gan Nika Matvejeva komponētais dziesmu cikls ar Vizmas Belševicas vārdiem „Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām”, gan cikls “Brīvība” ar franču sirreālista Pola Eliāra dzeju, ir būtiskas šī garaspēka sastāvdaļas. Radot jaunus, mūsdienīgus šo leģendāro muzikālo darbu aranžējumus, izmantojot atmosfēru veidojošus scenogrāfijas elementus un dziedošo aktieru spēju lieliski nodot vēstījumu, esam iecerējuši veidot šo koncertuzvedumu kā enerģētiski spēcīgu rituālu, kas savieno pagātni ar šodienu un dod spēku nākotnē.”

Koncertstāstu izdzīvos un izdziedās Latvijas Nacionālā teātra aktieri - Agnese Cīrule, Zane Dombrovska, Līga Zeļģe, Gundars Grasbergs, Egils Melbārdis, Uldis Siliņš, Raimonds Celms, Kristaps Ķeselis, jaunā dziedātāja Kristīne Matvejeva un mūziķu grupa Raimonda Macata vadībā. Režisors un scenārija autors Gundars Silakaktiņš, scenogrāfs Aigars Ozoliņš, kostīmu māksliniece Jurate Silakatiņa, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, horeogrāfe Inga Krasovska, muzikālā producente Zane Dombrovska.

 

Koncertuzveduma finansiālie atbalstītāji – Valsts Kultūrkapitāla fonds un Kurzemes plānošanas reģions, Rojas novada pašvaldība. Informatīvi atbalsta – Kurzemes Radio.

Biļetes var iegādāties visās “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības vietās.

 

Informāciju sagatavoja:

Madara Aizgrāve

Rojas brīvdabas estrādes – vasaras koncertzāles mākslinieciskā vadītāja

t.nr. 26323572, Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!

 

 

 

 

 

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu