Būs skatāma Romualda Pipara dokumentālā filma "Vēsture aiz kadra. Kino"

14.01.2021.

Atzīmējot barikāžu 30. gadadienu, trešdien, 20. janvārī plkst. 20.00 Mazā Ģilde piedāvā ikvienam interesentam bez maksas tiešsaistē noskatīties Romualda Pipara dokumentālo filmu "Vēsture aiz kadra. Kino", ļaujot sajust klātesamības elpu gan 30 gadu senu notikumu aculieciniekiem, gan jaunajai paaudzei.

Filma "Vēsture aiz kadra. Kino" (2018) ir stāsts par to, kā tapa kinomateriāli, kas kļuvuši par neatņemamu Latvijas audiovizuālās vēstures daļu - kadri, kuros iemūžinātas janvāra barikādes, Tautas Frontes dibināšanas manifestācija Mežaparkā, Augstākās Padomes balsojums 1990. gada 4. maijā, sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšana Svētā Gara tornī, augusta pučs un citi Trešās Atmodas notikumi.

Filmā iekļauti agrāk neredzēti, 30 gadus pēc to uzņemšanas digitalizēti 35 mm kinolentes fragmenti; materiālus papildina to autoru - režisoru, operatoru, redaktoru, montāžas un skaņas režisoru atmiņas. Filmā ieraudzīsim nereti nepazīstamās dokumentālā kino veidotāju sejas un uzzināsim, ko viņi pieredzēja un izjuta, atrodoties Atmodas epicentrā. Dramatiski un komiski atgadījumi, pacilātības un baiļu brīži, ikdienas dzīve pēdējos padomju gados un misijas apziņa - ir jāfilmē!

Filmas režisors un operators Romualds Pipars (1952) 20 gadus strādājis Rīgas kinostudijā un Rīgas Dokumentālo filmu studijā, veidojot kinohronikas un dokumentālās filmas. Barikāžu laikā režisora "otrās mājas" - Mazās Ģildes telpās esošā Kinoamatieru studija - kļuva par dokumentālistu bāzi Vecrīgā.

"Vēsture aiz kadra. Kino" ir Romualda Pipara veltījums bijušajiem kolēģiem, kas veidojuši Atmodas vizuālo tēlu.

"Iesākumā es pat nesapratu to, ko esmu sapratis tagad - tas ir bijis mans sapnis 30 gadu garumā, apkopot tās daudzās bundžas neizmantoto, neiznīcināto materiālu, kas bija izkaisīts pa dažādām vietām. Apkopot Atmodas vizuālo vēsturi, kuru uzfilmēja Rīgas kinostudijas dokumentālisti, - es zināju, ka to var izdarīt, un es zināju, kā to izdarīt."

Filma tiešsaistē bez maksas būs skatāma www.mazagilde.lv un facebook.com/MazaGilde/.

Filmas tiešsaisti nodrošina RKTMC "Mazā Ģilde" ar Rīgas domes Kultūras, izglītības un sporta departamenta atbalstu.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu