Tiks veidota dokumentāla filma par Latvijas simtgadniekiem

19.05.2017.

Tuvojoties Latvijas 100.dzimšanas dienai, liela uzmanība tiks veltīta valstvīriem, zinātnes un kultūras personībām, kuras Latvijas valsts vēsturē ieguldījuši nozīmīgu darbu, lai šodien Latvija būtu tāda, kāda tā ir. Šajā kontekstā tie ne tik daudz skaitliski pie veselības un domu skaidrības esošie Latvijas vienaudži, ir latviešu tautas Zelta fonda sarakstā īpaši ierakstāmi un izceļami atsevišķā rindkopā. Lai spilgtinātu Latvijas pirmo simts gadu vēsturi, tiks veidota dokumentālā filma par Latvijas simtgadniekiem “Piedzimt kopā ar Latviju”.

Šajā filmā tiks izmantoti arhīva materiāli no 1918.gada līdz mūsdienām. Idejas autors ir producents Lūkass Mairis Marcinkevičs.

Filmas galvenā doma ir iemūžināt Latvijas simtgadniekus uz ekrāna caur viņu dzīvesstāstiem. Nedrīkst aizmirst, ka šo cilvēku dzīves gājums ir arī liela daļa no Latvijas vēstures. Šo cilvēku sāpes un prieki, pārdzīvojumi un piedzīvojumi, ir arī mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamats. Filmas varoņi stāstīs un dalīsies atmiņās par pārdzīvoto laikmeta griežos gadsimta nogrieznī. Tiks dokumentēti šo cilvēku dzīves stāsti, papildinot tos ar unikāliem vēsturiskiem materiāliem.

Projektā izceļamas tēmas:
1.Latvijas valsts izveide- bērnības atmiņas. “Ulmaņlaiki” – jaunības atmiņas.
2.Pasaules karš – traģēdija tautu likteņos, kara posts.
3.Padomju laiki – darba mūžs, attieksme pret darbu.
4.Atmoda – cerība jaunai Latvijai, attieksme pret valsti, pilsoniskā nostāja.
5.Dzīvesgājuma novērtējums – kas dzīvē ir vissvarīgākais?

Vienlaikus tā ir vēsture, spilgtinātie mirkļi liktenīgos pagriezienos un vienlaikus – atklāta sirsnīga saruna par būtiskām vispārcilvēciskām tēmām, kas aktuālas visos laikos. Tās ir pārdomas par cilvēka attieksmi pret dzīves atziņu pārmantojamību, attieksme pret saviem vecākiem, ģimeni, dzimtu un par vērtību nezūdamību.

Filmas mērķis nav atrast revolucionāras atklāsmes, bet gan pateicībā ieklausīties un sadzirdēt novērtējumu latvietībai valsts veidolā pirmā gadsimta izskaņā, lai šai filmai būtu ne viens vien vēl turpinājums. Tā ir situāciju stāstu par Latviju dokumentēšana, ko pauž pirmās simtgades notikumu līdzdalībnieki. Tā ir vērtība, kas izglīto, kas atspoguļo ar valsts dibināšanu, pastāvēšanu saistītus procesus, kopumā veicinot sabiedrības saskaņu, kā arī veidojot un stiprinot mūsu valsts vēsturisko atmiņu.

2017.gada 15.jūlijā Rundāles pilī notiks pirmais Latvijas simtgadnieku salidojums, kurā piedalīsies simtgadnieki un viņu dzimtas, pašvaldību vadītāji. 30 cilvēki, kuri dzimuši kopā ar Latviju teiks iedvesmas pilnus vārdus nākotnes Latvijai.

Autors: Biedrība "Rīgas aktīvo senioru alianse" 
Materiāls pārpublicēts no portāla www.valmieraszinas.lv.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu