Vairāk nekā 40 Latgales skolās sabiedrībā zināmi kultūras darbinieki vadīs novadmācības stundas

26.04.2017.

 

2.maijā, ievadot Latgales simtgades kongresu, 41 Latgales reģiona skolā notiks novadmācība kopā ar Latgalē pazīstamiem kultūras un sabiedriskiem darbiniekiem. Reģiona kultūras personības stāstīs par Latgales kongresu un aicinās līdzdalībai Latgaliešu valodas naktī. Novadmācības stunda būs interaktīva un dažādās virtuālās, atjautības un kustību spēlēs bērni izzinās novadu, būtiski, ka dzeivuos i prīcuosīs, nūpītnai sprīss latgalīšu volūdā. Tāpat skolēniem būs iespēja iegūt vērtīgas dāvanas – jaunākās grāmatas, mūzikas ierakstus un žurnālus. Savukārt 2. maija vakarā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā notiks jaunākā izdevuma, autoru I. Šuplinskas, L. Rundānes, A. Andrejevas kopdarba „Gostūs pi Boņuka. Stuosti bārnim par Latgolu” prezentācija.

Latgales skolās varēs satikt mūziķus Gunti Rasimu, Sovvaļnīku, Juri Vucānu, aktieri un mūziķi Kristapu Rasimu, dzejnieces Inetu Atpili-Jugani, Mārīti Krasnobaju, Ingu Kaļvu, Ligiju Purinašu, mediju pārstāvjus Renāti Lazdiņu, Eviku Muiznieci, Ausmu Sprukti, Skaidrīti Svikšu, kultūras un sabiedriskos darbiniekus Rutu Cibuli, Ilzi Ozoliņu, Sandru Ūdri, Juri Viļumu un citus.

Ja gribam, lai mūsu bērni runā latgaliski un apzinās latgaliskās vērtības, mums jābūt ar viņiem uz viena viļņa: respektējot viņu intereses un pieredzi, mūsdienīgi un atraktīvi jāiedzīvina latgaliskais: valoda, tradīcijas, dzīvesveids. 24 sabiedrībā pazīstami kultūras darbinieki dosies uz 41 skolu, lai kopā ar bērniem, jauniešiem un skolotājiem runātu par Latgales vēsturi dažādos medijos. Ceļi vienmēr ir neizdibināmi, un arī šis projekts neizpalika bez šķēršļiem. Proti, kādai skolai, kas ļoti vēlējās, lai tur notiek novadmācības stunda, 2. maijā vairs nebija, ko piedāvāt, savukārt citai, uz kuru gribēja kāds doties, atradās dažādi argumenti (galvenokārt, valodas nezināšana – gan latviešu, gan latgaliešu literārās), lai novadmācība ietu šai skolai secen,” stāsta projekta autore, Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolas profesore, Latgales simtgades kongresa pasākumu organizēšanas darba grupas locekle Ilga Šuplinska.

Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana gaidāma 2017. gada 4. maijā, Latvijas otrajā dzimšanas dienā. Papildus plašai norišu programmai saistībā ar Latgales kongresa simtgadi Latvijā un citviet pasaulē, turpinot Latvijas valsts simtgades biroja aizsākto tradīciju, tiks svinēti Baltā galdauta svētki. Tāpat pierobežas pašvaldībās norisināsies plaša tautas akcija „Apskauj Latviju”, kuras laikā ap visu Latvijas robežu tiks iestādīti 100 ozoli, kasveidos simbolisku Latvijas garīguma sardzi.

Atklājot Latvijas valsts simtgadi, ar daudzveidīgu pasākumu programmu tiks akcentēta Latgales nozīmība Latvijas valsts izveidošanā, kā arī izceltas Latgales vērtības – valodu, kultūru u.c. 2.maijā reģiona skolās notiks novadmācībasstundas kopā ar sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, savukārt 3. maijā Latgales kultūrvēstures muzejā tiks atklāta īpaša Latgales kongresa simtgadei veltītā izstāde, taču galvenie Latgales simtgades kongresa svinību notikumi gaidāmi Rēzeknē 5. un 6.maijā un Daugavpilī 6.maijā.

Pilna programma pieejama: http://lv100.lv/jaunumi/latgales-kongresa-simtgades-programma/

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu