Vēsturnieki aplūkos Latvijas valstiskuma pirmsākumus no 12.gadsimta

08.09.2017.

Starptautiskā zinātnisko konferenču ciklā „Valsts pirms valsts” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā vēsturnieki plaši analizēs Latvijas valstiskuma pirmsākumus no 12.gadsimta. Latvijas vēsture tiks skatīta plašākā Eiropas kontekstā, piesaistot prominentus Baltijas reģiona pētniekus. Piecas konferences līdz 2020. gadam būs veltītas dažādām tēmām Latvijas vēsturē līdz valsts dibināšanai 1918. gadā.

Piektdien, 8. septembrī, tika atklāta pirmā šī cikla konference, kas veltīta politiskām un sociālām transformācijām Austrumbaltijā 12. un 13. gadsimtā.

„Es ceru, ka šis konferenču cikls ne tikai attīrīs Latvijas vēsturi no dažādiem ideoloģiskiem uzslāņojumiem un mītiem, bet arī no mūsdienu skatu punkta dos dziļākas zināšanas un jaunu motivāciju Latvijas valstiskuma veidošanās, to priekšnoteikumu izpētē un izzināšanā dažādās sabiedrības grupās,” akcentējot, ka Latvijas vēstures pētniecība un skaidrošana ir ļoti aktuāla valsts funkcija, kas veido Latvijas sabiedrības pašapziņu un pašcieņu, konferences atklāšanā akcentēja kultūras ministre Dace Melbārde.

Konferenču cikla iecere ir pievērst uzmanību sarežģītajām un vēstures literatūrā dažādi vērtētajām norisēm un notikumiem, kas likuši pamatus Latvijas valsts izveidei.

„Būtiski nostiprināt mūsu pašu izpratni, ka Latvijas Republika nav nejaušība vai Krievijas impērijas vadoņu labvēlības rezultāts. Valsts pirmsākumiem ir daudz garāka un dziļāk skatāma priekšvēsture - Latvijas nācija un valsts ir mērķtiecīgi veidojusies vairāku gadsimtu garumā. Tie bija priekšnoteikumi, kāpēc, nodibinot valsti un valsts institūcijas, tās faktiski uzreiz un veiksmīgi sāka darboties. Latvijas vēstures nesenā pētniecība ir apgāzusi daudzus mītus un vēsturiskas klišejas, atklājusi mums pašiem nezināmas lietas. Taču sabiedrībā aizvien valda mīti, kurus ir pienācis laiks lauzt un kliedēt,” teica Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks.

Foto autors: imantsu/Shutterstock.com

Rīt, 9.septembrī, norisināsies konferences ,,Vara, zeme un sabiedrība: politiskās un sociālās transformācijas Austrumbaltijā 12. un 13.gadsimtā” otrā diena. Savukārt nākamā cikla „Valsts pirms valsts” starptautiskā konference plānota šī gada 7. - 9. decembrī „Livonija kā viduslaiku latīņu kristīgās Eiropas daļa (13.-15. gadsimts)”.

Zinātnisko konferenču ciklu Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti. Konferences ikvienam interesentam ir pieejamas bezmaksas.

Konferenču programma PDF

 
Papildu informācija:
 
Linda Pastare
Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste
Kultūras ministrija
Tel.: 67330339 / Mob.tel.:29374438
e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
www.lv100.lv

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu