Viļņā atklāta fotoizstāde "Brīvības piemineklis – veltījums Latvijai"

21.05.2020.

2020. gada 14. maijā Viļņā, Užupes republikas Ideju inkubatorā atklāta fotoizstāde "Brīvības piemineklis – veltījums Latvijai", kas tapa kā veltījums Latvijas valsts simtgadei. Izstādē ir skatāmas 100 fotogrāfijas, kurās iemūžināti sabiedriski un vēsturiski nozīmīgi notikumi, kas norisinājušies Brīvības pieminekļa pakājē.

2020. gadā Brīvības piemineklim – Latvijas valstiskuma, latviešu tautas vienotības, neatkarības un brīvības simbolam – aprit 85 gadi. Piemineklis, kas ir celts par Latvijas iedzīvotāju saziedoto naudu, pieredzējis vairāku varu maiņu, un padomju varas gados tam pat draudēja nojaukšana. Granītā un varā ietērptais Kārļa Zāles mākslas darbs, kura apakšējā daļā iekalti vārdi "Tēvzemei un Brīvībai", ideju par neatkarību izsaka arhitektūras valodā – vērienīgās skulptūras izkārtotas vairākos līmeņos, atgādinot par Latvijai nozīmīgiem vēsturiskiem tēliem un notikumiem. Piecdesmit sešas skulptūras sakārtotas trīspadsmit skulpturālās grupās, kas izvietotas četros līmeņos. Bet pāri visam Brīvības statujas rokās vēl aizvien spoži mirdz trīs zvaigznes, kas veltītas Latvijas kultūrvēsturiskajiem reģioniem – Kurzemei, Vidzemei un Latgalei.

Fotoizstādē skatāmas unikālas fotogrāfijas no pieminekļa atklāšanas, valsts svētku svinībām, sabiedrības aktivitātēm un dažādām ceremonijām, kas norisinājās  pieminekļa pakājē.

Foto materiāls atlasīts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvu,  Aizsardzības ministriju, Izglītības ministriju, Valsts kanceleju, 1991. gada barikāžu muzeju, Valsts policiju, Rīgas kuģniecības un vēstures muzeju, vēsturniekiem un profesionāliem fotogrāfiem.

Izstādi izveidoja Rīgas pašvaldības aģentūra "Rīgas pieminekļu aģentūra" ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Latvijas valsts simtgadei veltīto pasākumu ietvaros.

Izstāde apskatāma līdz 11. jūnijam.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu