Zināmi valstiskuma vēstures pētniecības grantu konkursa rezultāti
09.08.2016.5. augustā noslēdzās individuālo grantu programmas „Esejas par valstiskuma vēsturi Latvijā” iesniegto pieteikumu vērtēšana. Šī programma ir tapusi, sadarbojoties Kultūras ministrijai, Latvijas Universitātei un Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.
Programmas pirmajā uzsaukumā vērtēšanas komisija, kas darbojās sešu locekļu sastāvā (Egils Levits, Ilgvars Butulis, Valters Šķerbinskis, Jānis Krēsliņš, Vija Daukšte, Mārtiņš Kaprāns), saņēma 24 eseju tēmu pieteikumus. Komisija nolēma piešķirt individuālos grantus deviņiem pretendentiem: Andrim Šnē, Tomam Ķikutam, Edgaram Ceskem, Ivaram Ījabam, Tomam Ķencim, Jānim Šiliņam, Inesei Runcei, Gatim Krūmiņam un Inesim Feldmanim.
Vērtēšanas komisijas priekšsēdētājs Egils Levits atzīmē, ka vēsturisko eseju žanrs pieprasa citādāku skatījumu uz vēsturi, kurā intelektuāla refleksija nereti ir svarīgāka par unikālu vēsturisko faktu atklāšanu. „Tādēļ komisiju pozitīvi pārsteidza samērā lielā atsaucība un vēlme šī žanra ietvaros domāt par valstiskuma vēsturi Latvijā,” uzsver Levits.
Individuālo grantu programmas „Esejas par valstiskuma vēsturi Latvijā” ietvaros tiek atbalstīta augstvērtīgu eseju radīšana, kas piedāvā sintezējošu skatījumu uz valstiskuma vēsturi Latvijā. Programmas mērķis ir veicināt intelektuālu Latvijas valstiskuma vēstures apzināšanu un izvērtējumu, kā arī rosināt skaidrojumus par valstiskuma vēstures slāņiem. Individuālo pētniecības grantu programma ir tapusi Latvijas valsts simtgades ietvaros.