Baltijas dokumentālo filmu programma Latvijas Televīzijā

Baltijas dokumentālo filmu programma Latvijas Televīzijā — Latvija 100

Vieta LTV1 un Replay.lv

Baltijas dokumentālo filmu programma Latvijas Televīzijā — Latvija 100

Datums:23.07.2019 — 27.08.2019

Sagaidot Baltijas ceļa trīsdesmito gadadienu, Latvijas Televīzija sagatavojusi īpašu Baltijas valstu dokumentālo filmu programmu. No 23. jūlija līdz 27. augustam televīzijas pirmizrādi piedzīvos sešas jaunas Baltijas valstīs tapušas dokumentālās filmas, kas caur personiskiem stāstiem un arhīvu materiāliem atspoguļo Baltijas valstu neseno pagātni un tajā ietverto nākotnes redzējumu. Filmas būs skatāmas LTV1 un REPLAY.lv otrdienu vakaros plkst. 21.15.

23. jūlijā filmu programmu atklās lietuviešu režisores Ramunas Rakauskaites dokumentālais stāsts “Atgriezties mājās – Lietuvā”.

Tas vēsta par Amerikas lietuviešu pieredzi, dodoties uz Lietuvu Atmodas laikā. Filmā nostalģiski vērojumi, atmiņu stāsti un intervijas savijas nedaudz naivā skatījumā uz realitāti, kas ir bijis trimdas lietuviešu dzinējspēks, ļaujot viņiem arī svešumā rūpēties par savas tautas identitāti. Filma divas nedēļas pēc televīzijas pirmizrādes būs pieejama arī REPLAY.lv.

Kadrs no filmas "Kad vakars tiekas ar rītu"

30. jūlijā pirmizrādi piedzīvos režisoru Guntera Atelna un Karmenas Belaškas veltījums kamerorķestrim “Kremerata Baltica” – pērn tapusī dokumentālā filma “Kad vakars ar rītu tiekas.

Ceļojums Baltijas mūzikā”. 20 gadu laikā talantīgo Baltijas valstu mūziķu veidotais kamerorķestris izcilā vijolnieka Gidona Krēmera vadībā ir kļuvis par vienu no labākajiem pasaulē. Filma seko kameroķestrim tā Baltijas tūres laikā un savā muzikālajā ceļojumā pa sev tuvajām valstīm mūziķi satiekas ar komponistiem Arvo Pērtu, Pēteri Vasku, diriģentu Andri Nelsonu, solistēm Elīnu Garanču un Baibu Skridi un daudziem citiem. Pēc televīzijas pirmizrādes filmu 3 gadus būs iespējams noskatīties REPLAY.lv.

6. augustā programmu turpinās režisora Andriusa Lekavičius filma “Specvienība “Zoodārzs Delta””.

Tas ir stāsts par atjaunotās Lietuvas pirmo militāro specvienību “Delta”. Tā radās, pateicoties jauno vīriešu karstajai vēlmei aizsargāt savu zemi, bet pienācīgas apmācības nebija – tās vietā bija patriotiska degsme, adrenalīns un puiciska pārgalvība, ko iedvesmoja VHS kasetēs skatītie Rembo un Brūsa Lī kinopiedzīvojumi. Vienības kareivju stāstu papildina 16bit tehnikā veidotas animācijas, kas ilustrē vīru piedzīvoto un aizved skatītāju atpakaļ laikā. Filma uzņemta Lietuvas simtgades programmas ietvaros, tā ir Lietuvas un Latvijas kopražojums. Filma divas nedēļas pēc televīzijas pirmizrādes būs pieejama arī REPLAY.lv

13. augustā televīzijas pirmizrādi piedzīvos igauņu režisora Jana Totsena filma “Priesteris Vello Salo”.

Ekscentriskais katoļu priesteris Vello Salo, kuru var dēvēt arī par garīgās pasaules “autsaideru”, savas dzīves laikā piedzīvojis ļoti daudz – pēc 1944. gada kā kareivis pabijis Somijā, bet tad ceļojis uz Romu. Studējis matemātiku un fiziku, Itālijā pievērsies teoloģijas studijām. Mācījis un strādājis Itālijā, Izraēlā, Irākā, Jordānijā, Kanādā, Zviedrijā un citviet, bet 1993. gadā atgriezies Igaunijā, lai strādātu Piritas katoļu priesterī. Dokumentālajā filmā tiek pētītas attiecības ar nāvi, novecošanu un uzdod jautājumus par eksistenci un cilvēka īsto sūtību uz zemes. Filma divas nedēļas pēc televīzijas pirmizrādes būs pieejama arī REPLAY.lv.

20. augustā televīzijas pirmizrādi piedzīvos dokumentālais stāsts “Rodeo” – igauņu režisora Kiura Ārmas stāsts par 1992. gada vēlēšanām – pirmajām brīvajām vēlēšanām atjaunotās Igaunijas vēsturē.

Tad pie varas nāca tolaik tikai 32 gadus jaunais Marts Lārs – Eiropas jaunākais premjers – kuram Igaunija bija jāizved cauri deviņdesmito gadu haosam. Filma atklāj politiskas spēles, personiskas nodevības, lojalitāti un uzticēšanos. Divas nedēļas pēc televīzijas pirmizrādes filma būs pieejama arī REPLAY.lv.

Baltijas ceļa trīsdesmitgadei veltīto filmu programmu 27. augustā noslēgs režisores Laimas Žurginas stāsts par Rīgas leģendāro kafejnīcu “Kaza” – dokumentālā filma “Kaza kāpa debesīs”.

“Dzelzs priekškara” laikā esošajā kafejnīcā tikās bīta paaudze un hipiji, disidenti un brīvdomātāji. Neskaitāmās sarunās ar kādreizējiem kafejnīcas apmeklētājiem – Imantu Kalniņu un Imantu Lancmani, Maiju Tabaku un Māru Ķimeli, Laimu Eglīti un Birutu Delli, Eiženu Valpēteri un Modri Tenisonu, Uldi Bērziņu un Jāni Rokpelni, Juri Zvirgzdiņu un Māri Bišofu, Māru Brašmani un Andri Grīnbergu – atklājas stāsti un atmiņas, kas kafejnīcu un tās brīvības garu padarījuši leģendāru. Filmu septiņas dienas pēc televīzijas ētera būs iespējams noskatīties REPLAY.lv.

Papildus šai dokumentālo filmu programmai, Latvijas Televīzija augustā nodrošinās arī plašu Baltijas ceļa trīsdesmitgades svinību atspoguļojumu. Plašāka informācija sekos.

Rada un dara: Latvijas Televīzija

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu