Bermontiādei 100
2019. gada oktobrī un novembrī Rīgā, Jelgavā un citviet Latvijā atzīmē Bermontiādes simtgadi, noslēdzot Latvijas valsts simtgades programmas varonības un valsts veidošanas gadu.
// Visas aktualitātes
// Lāčplēša dienai veltītie pasākumi Rīgā
// Bermontiādes simtgadei veltītie pasākumi visā Latvijā
// Informatīvs buklets "Bermontiādei 100" (pdf)
// Foto
Kaujas rekonstrukcijas uzvedums "Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100"
Muzikālās poēmas "Kā ābeļdārzs ir brīvība" pirmatskaņojums
// Notikumu izlase
09.11. - 10.11. | Bermontiādes pastaigas
Lai izzinātu Bermontiādes norisi un tās nozīmi Latvijas vēsturē, 9. un 10. novembrī Pārdaugavā norisināsies izzinošas pastaigas kopā ar vēsturnieku Kārli Silu. Dalība bez maksas, taču vietu skaits ierobežots. PIETEIKŠANĀS PASTAIGĀM NOSLĒGUSIES!
08.11. | Filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrāde
Visā Latvijā
Pirmizrādi piedzīvos filma "Dvēseļu putenis". Pirmo reizi Latvijas filmu pirmizrāžu vēsturē galvenā pirmizrādes norises vieta Rīgā – kinoteātris "Kino Citadele" – tiks pilnībā atvēlēta jaunajai filmai: 14 zālēs visu vakaru tiks demonstrēta tikai vērienīgā kara drāma, uzņemot 3000 skatītāju. Vienlaikus ar pirmizrādi Rīgā filmu plaši sāks rādīt arī Latvijas kinoteātros.
11.11. | Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens
19.30 | 11. novembra krastmala – Akmens tilts – Latvijas Nacionālā bibliotēka
Rīgā norisināsies Bermontiādes simtgadei veltīts Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens. Parāde no 11. novembra krastmalas virzīsies pāri Akmens tiltam un noslēgsies laukumā pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Parādei gājienā būs aicināta piebiedroties sabiedrība ar lāpām un svecītēm.
23.11. | Kaujas rekonstrukcija "Bermontiādes pēdējā kauja"
14.00 | Jelgavas pils parks
Atzīmējot Jelgavas atbrīvošanas simto gadadienu, pirmo reizi Jelgavā tiks organizēts vērienīgs kaujas rekonstrukcijas uzvedums "Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100"!
Ieeja brīva.
23.11. | Muzikāla poēma „Kā ābeļdārzs ir brīvība”
12.00 un 16.00 | Jelgavas kultūras nams (K. Barona iela 6, Jelgava)
Pirmizrādi piedzīvos Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālā poēma "Kā ābeļdārzs ir brīvība". Uzveduma pirmatskaņojumam izraudzīta zīmīga vieta – Jelgava, kur pirms simts gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas sapnis par brīvu Latviju.
24.10.2019. - 01.03.2020. | Izstāde “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena”
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (Brīvības bulvāris 32, Rīga)
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedāvā Lāčplēša Kara ordeņa simtgadei veltītu izstādi, kas vēsta par ordeņa izveidi, sākot no statūtu sastādīšanas un metu izstrādes un beidzot ar izgatavošanu. Izstādē apkopotas liecības par ordeņa pasniegšanas organizēšanu un mainīgajām Lāčplēša dienas svinību tradīcijām.
// Bermontiādes simtgadei veltītie pasākumi visā Latvijā
Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs sadarbībā ar pasākumu platformu Kurp.es aicina pievienot savu Bermontiādes simtgadei un Lāčplēša dienai veltīto pasākumu digitālajā kartē kurpes.lv/bermontiade!
* Programma tiek papildināta.
Bermontiādei Latvijas vēsturē ir ne vien militāra, bet arī Latvijas cilvēku varonību apliecinoša nozīme. Tā bija viena no asiņainākajām Latvijas Neatkarības kara (1918–1920) lappusēm un vienlaikus jaunizveidotās Latvijas valsts iedzīvotāju valstsgribas apliecinājums.
Bermontiāde norisinājās no 1919. gada 8. oktobra līdz 28. novembrim. Tā sākās ar bermontiešu (Bermonta armija, saukta arī par Rietumkrievijas Brīvprātīgo armiju) uzbrukumu Rīgai un noslēdzās novembra beigās, kad Bermonta armija tika sakauta un padzīta no Latvijas. Pāvela Bermonta vadītie spēki bija labāk apgādāti un skaitliski lielāki, taču nesen dibinātās Latvijas armijas karavīri atbildēja ar cīņas sparu un patriotismu.
Izšķirošais pavērsiens notika 1919. gada 10. un 11. novembrī, kad Latvijas valsts armija no bermontiešiem atbrīvoja Pārdaugavu, un Bermonta armijas karavīri atkāpās uz Jelgavu, kuras atbrīvošana 21. novembrī faktiski kļuva par Bermontiādes beigām.
Smagas kaujas līdz Latvijas teritorijas pilnīgai atbrīvošanai vēl bija jāizcīna, taču Bermontiāde bija viens no būtiskākajiem pagrieziena punktiem Latvijas Neatkarības karā.
// Titulattēls: Rīga. Zemgales un Dzelzceļa tilti pār Daugavu, 1933. Attēls no Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijas „Zudusī Latvija”. Oriģināls Jāņa Zepa privātkolekcijā.
Rada un dara: Dažādi rīkotāji
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.