Tematiska saruna "Daudzbalsības izaicinājumi. Sabiedrība pārejā no totalitārisma uz demokrātiju (1990-2020)"
28. janvārī plkst. 18.00-19.30 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Brīvības bulvārī 32), ikviens interesents aicināts uz tematisku sarunu "Daudzbalsības izaicinājumi. Sabiedrība pārejā no totalitārisma uz demokrātiju (1990-2020)", ar ko muzejs aizsāk jaunu diskusiju ciklu. Ieeja - bez maksas.
Diskusiju cikls "Revīzija 1990-2020" notiek Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pasākumu programmas "Demokrātijas (at)dzimšana 1920-1990-2020" ietvaros, atzīmējot divas nozīmīgas gadskārtas Latvijas demokrātijas vēsturē - pirmā brīvi ievēlētā parlamenta sasaukšanu 1920. gada 1. maijā un valsts neatkarības atjaunošanu 1990. gada 4. maijā.
Žurnālists un TV personība Māris Zanders 2020. gada pirmajā pusē muzejā vadīs četras diskusijas par norisēm sabiedrībā, politikas praksi, ekonomiskā modeļa maiņu un Latvijas ārpolitikas izvēlēm pēdējo 30 gadu laikā.
Diskusijas dalībnieku vidū būs gan pārmaiņu aktīvi līdzveidotāji 1990. gados, gan arī pētnieki un analītiķi: politologs, LU profesors Jānis Ikstens, žurnālists Juris Kaža, Latvijas Tautas frontes līderis Dainis Īvāns, žurnālists Igors Vatoļins.
Līdz ar fundamentālām politiskās un ekonomiskās sistēmas pārmaiņām pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas būtiski mainījies sabiedrības funkcionēšanas modelis. No totalitāras sabiedrības, kuru mēģināja veidot kā centralizēti un birokratizēti vadītu ļaužu kopumu, strauji bija jāpārtop par pašorganizētu, uz līdzdalību vērstu demokrātisku sabiedrību. Kardināli mainījusies arī publiskās komunikācijas telpa, kur valsts diktētā "pareizā viedokļa" monopolu aizstājusi daudzbalsība - dažādu sociālo, politisko un etnisko grupu balsis, to viedokļu līderi. Kā šīs pārmaiņas noritēja? Kādas ir pēdējos trīsdesmit gados piedzīvoto pārmaiņu redzamākās zīmes šodien?
Pirmajā diskusijā "Daudzbalsības izaicinājumi. Sabiedrība pārejā no totalitārisma uz demokrātiju (1990-2020)" iecerēts pārrunāt šādus tematus:
- Sabiedrības pārgrupēšanās un jaunās interešu grupas. Kā mainījusies sabiedrības grupu līderu un autoritāšu loma?
- Radošā inteliģence kā diskursa iniciatori: no Latvijas Tautas frontes laika ietekmes līmeņa līdz šodienas pelēcībai.
- Viedokļa paušanas kanāli: "iela", laikraksti, TV, internets. Kā mainījusies diskusiju forma un viedokļu apmaiņa par sabiedriski būtiskiem jautājumiem?Cittautiešu kolektīvā identitāte un vēsturiskā atmiņa. "Krievu skolu" protesti, 9. maijs, referendums par otru valsts valodu.
- Redzamākās jaundibinātās organizācijas kā viedokļu veidotāji. Kristīgās baznīcas vieta iekšpolitiskajās diskusijās.
Plašāk: lnvm.lv
Rada un dara: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.