Dokumentālu videostāstu sērija "Nezūdamības Likums"
"SKUBA films" ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu sadarbībā ar Latvijas Televīziju no 2019. gada 30. novembra sāk piecu dokumentālu videostāstu sēriju par Latvijā nozīmīgu vides objektu – pieminekļu interesantiem faktiem, autoriem un cilvēkstāstiem "Nezūdamības Likums" Latvijas valsts simtgades vēstījuma kontekstā ES ESMU LATVIJA.
Fizika māca, ka enerģija nezūd un nerodas no jauna, tā tikai pārvēršas no viena enerģijas veida citā vai pāriet no viena ķermeņa uz citu, ko vēsture apliecina divkārt. "Nezūdamības Likums" fokusējas uz jēgpilnu dzīvīgumu un transformāciju idejās, nozīmībā, arī sasniegumos un pārmantojamībā.
30. novembrī pl. 14.40 ar atkārtojumu 4. decembrī pl. 20.00
Piemineklis - ansamblis Pirmajiem Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem Viesturdārzā, kas atklāts svētku simtgadē. Tolaik Latvijas himnas "Dievs, svētī Latviju!" autors Baumaņu Kārlis vēl ir "persona non grata". Vajadzīgs laiks un pacietība, lai Dziesmu svētku pieminekļa sienā līdzās Jāzepam Vītolam, Emīlam Dārziņas, Alfrēdam Kalniņam un citiem uzstādītu bareljefu Baumaņu Kārlim. Pieminekļa ansambļa tēlnieks – Ļevs Bukovskis, arhitekts – Georgs Baumanis.
7. decembrī pl. 14.40 ar atkārtojumu 11. decembrī pl. 20.00
Piemiņas zīme Daugavas lībiešiem un viņu vadonim Ako. Latvijas vēsture ir daudz senāka par 1918.gada 18.novembri. Kaut arī par senlatviešiem 13.gadsimta kontekstā var runāt visai nosacīti, Ako tēls ir ieguvis nozīmīgu simbolisku nozīmi, izvēloties pretestības ceļu, lai nosargātu brīvību un neatkarību. Nacionālā identitāte galvenokārt balstās apstāklī, kādus varoņus izvēlamies. Ako ir viena no leģendām, kas veicina domāšanu par senatni. Tēlnieks – Ģirts Burvis
14. decembrī pl. 14.40 ar atkārtojumu 18. decembrī pl. 20.00
"Koklētājs" - piemineklis Brīvības cīņu piemiņai Talsos ir atgādinājums, ka pirms mums jauni un dedzīgi puiši ziedoja dzīvības, lai mēs dzīvotu citādi. Piemineklis veidots ar saukli "garaspēks pret karaspēku" un moto "Latvijas saulei", kas vienlakus ir vispārīgs un ļoti konkrēts – tieksme pēc gaismas un brīvības. Tēlnieki – Kārlis Zemdega, Vilnis Titāns.
21. decembrī pl. 14.40 ar atkārtojumu 8. janvārī pl. 20.00
"Vienoti Latvijai" jeb "Latgales Māra" – piemineklis Brīvības cīņās kritušiem Latgalē. Latvijā nav otra pieminekļa, kurā akcents likts uz krustu un tautumeitu. Tāpat nav daudz monumentu, kas vairākkārt nogāzti, demolēti un pazudināti pavisam līdz no jauna radīta kopija, kas turpinot oriģinālu, dzīvo savu neatkarīgu dzīvi. Tēlnieki – Kārlis Jansons, Leons Tomašickis.
28. decembris pl. 14.15 ar atkārtojumu 15. janvārī pl. 20.00
Pirmā Latvijas Pagaidu valdības bruņoto vienību komandniera, pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas vietas Saldus novada "Airītēs", Visagala kapsētā Madonas rajonā un piemineklis Rīgā, Esplanādē "Pret straumi".
Oskars Kalpaks savu neilgo dzīvi gatavojās vienai cīņai vienā virzienā uz neatgriešanos. Būdams izcils profesionālis, saņēmis visus iespējamos apbalvojumus. Personība ar dabas dotu harismu, kas pārliecina un ved sev līdzi cilvēkus brīdī, kad neziņa ir liela, tomēr ticība izrādās pārāka, un rodas iespēja izcīnīt savu valsti. Tēlnieki – Gļebs Panteļejevs, Kārlis Zāle.
Projekta scenārija autore: Līga Puriņa
Montāžas režisors: Jānis Orbidāns
Režisors: Olafs Okonovs
Operators: Aleksandrs Okonovs
Projekta vadītāja: Maija Grūbe
Producents: "SKUBA films"
Raidījumi skatāmi arī Sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REplay.lv
Rada un dara: SKUBA films un Latvijas Televīzija
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.