Fotoizstāde "Akcija "Baltijas ceļš 1989". Veltījums akcijas 30. gadadienā"

Fotoizstāde "Akcija "Baltijas ceļš 1989". Veltījums akcijas 30. gadadienā" — Latvija 100

Vieta Brīvības laukums, Rīga

Fotoizstāde "Akcija "Baltijas ceļš 1989". Veltījums akcijas 30. gadadienā" — Latvija 100

Datums:19.08.2019 — 29.08.2019

2019. gada 23. augustā apritēs 30 gadi kopš akcijas “Baltijas ceļš” – ļoti būtiska notikuma Baltijas valstu vēsturē, kad latvieši, lietuvieši un igauņi parādīja apbrīnojamu vienotību un ticību nevardarbīgu akciju spēkam, lai panāktu savu tautu brīvību un neatkarību. Dokumenti, kas atspoguļoja Baltijas ceļu, šobrīd iekļauti UNESCO Pasaules atmiņu reģistrā, bet Baltijas tautu sociālajā atmiņā “Baltijas ceļš” joprojām ieņem būtisku vietu.

No 19. līdz 29. augustam, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi un “Baltijas ceļa” 30. gadskārtu, Brīvības laukumā skatāma lielformāta fotogrāfiju izstāde “Akcija “Baltijas ceļš 1989”. Veltījums akcijas 30. gadadienā”. Izstādi veido Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Lietuvas Centrālo valsts arhīvu, Lietuvas Valsts mūsdienu dokumentu arhīvu un Igaunijas Nacionālo arhīvu.

“Baltijas ceļā es nestāvēju, bet fotografēju. Es esmu viens no tiem daudzajiem fotogrāfiem un foto žurnālistiem, kam bija jāizšķiras – stāvēt un piedalīties vai akciju iemūžināt. Stāstus atceramies dažādi, taču fotogrāfijas ir tās, kas pievelk pie zemes un atmiņas padara reālas,” stāsta fotogrāfs Aivars Liepiņš, kurš “Baltijas ceļa” notikumus fiksēja no helikoptera. “Cēsu pusē bija nolijis lietus. Starp eglēm un pauguriem cēlās dūmaka kā garaiņi. Līdz pašai pamalei viss kustējās. Tāda nereāla izjūta – zeme it kā dziļi elpoja, kā milzīgs, iesnaudies dzīvnieks. Un pāri šai zemei – ceļš. Sastindzis skudru ceļš. Vēlāk sapratu, kāpēc tik nereāla izjūta. Parasti taču ir otrādi – zeme visapkārt ir nekustīga un uz ceļa – kustība,” tā 23. augustu pirms 30 gadiem atceras fotogrāfs. Aivara Liepiņa darbi līdzās citu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas fotogrāfu veikumam skatāmi izstādē. 

// Helikopters pēdējā brīdī. Kā tapa Aivara Liepiņa ikoniskās Baltijas ceļa fotogrāfijas

Izstādes atklāšana norisinājās 19. augustā, plkst. 12.00 Brīvības laukumā, Rīgā. Tāpat Brīvības laukumā bija apskatāmi Rīgas Motormuzeja un Latvijas Antīko automobiļu kluba rīkotā seno spēkratu brauciena „Rīga Retro 2019” dalībnieki, kas, godinot “Baltijas ceļu”, izbrauc visu maršrutu no Tallinas līdz Viļņai. Braucienā piedalījās un Brīvības laukumā bija apskatāmi spēkrati no pavisam agrīniem 20. gadsimta 20. gadu paraugiem līdz 1980. gadu beigu modeļiem.

 

Attēlā: akcijas "Baltijas ceļš" dalībnieki pie Ieriķiem, fotogrāfs J.Lācis, Latvijas Nacionālā arhīva krājums

 

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu