Grāmatas “100 gadi 100 kartēs” atvēršanas svētki

Grāmatas “100 gadi 100 kartēs” atvēršanas svētki — Latvija 100

Vieta Latvijas valsts simtgades informācijas centrā (Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā, Rīgā, Mūkusalas ielā 3)

Grāmatas “100 gadi 100 kartēs” atvēršanas svētki — Latvija 100

Datums:13.09.2018

Grāmatas “100 gadi 100 kartēs” atvēršanas svētki — Latvija 100

Laiks:16:00

Latvijas Nacionālā bibliotēka un “Karšu izdevniecība Jāņa sēta” aicina uz grāmatas “100 gadi 100 kartēs” atvēršanas svētkiem 13. septembrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā.

Grāmatas atvēršanas svētkos ar stāstiem par grāmatas tapšanu dalīsies tās autors Jānis Barbans, klātesošos sveiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un grāmatas redaktori. Pēc grāmatas atvēršanas svinīgās daļas interesentiem tiks piedāvāta vienreizēja iespēja apmeklēt Karšu lasītavu un ielūkoties karšu krājumā. 

Grāmatā “100 gadi 100 kartēs”, ko izdevusi “Karšu izdevniecība Jāņa sēta” un Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas valsts 100 gadu vēsture atspoguļota, izmantojot oriģinālu informācijas avotu – kartes.

Grāmata iepazīstina ar interesantākajām, neparastākajām un nozīmīgākajām ar Latviju saistītajām kartēm no 1918. gada līdz mūsdienām. Kartes ir izkārtotas tā, lai varētu izsekot mūsu valsts likteņgaitām no visdažādākajiem skatupunktiem 100 gadu garumā. Katram gadam izvēlēto karti papildina neliels stāsts un fotogrāfijas, kas ļaus paraudzīties uz konkrēto vēstures posmu no dažādām šķautnēm, sasaistot vēsturiskus notikumus ar to atspoguļojumu kartēs.

Šajā izdevumā ir iekļauti pārsvarā Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumos esošie iespiestie kartogrāfiskie izdevumi. Grāmatā ir iekļautas kartes, kas iespiestas gan Latvijā, gan aiz tās robežām austrumos un rietumos, tās ir izdotas latviešu, vācu, krievu un angļu valodā. Kartes ir izdevuši visi okupācijas režīmi, kā arī mūsu tautieši trimdā. Tā ir ļoti daudzveidīga izlase, kurā iekļautas visdažādāko mērogu tematiskās kartes, arī topogrāfiskās kartes un pilsētu plāni.

Izdevuma “100 gadi 100 kartēs” kolekcija brīnišķīgi atspoguļo Latvijas vēsturi gadsimtu kolīzijās. Kaut vai visiem zināmās administratīvi teritoriālās izmaiņas. Ļoti būtiska un sevišķi sāpīga 20. gadsimta tēma – Latvijas robeža, okupācijas un to sekas. Dažādu laiku un varu armijas kartes ir karu, arī aukstā kara, liecinieces. Ir kartes, kuru ģeogrāfija sniedzas tālu aiz Latvijas robežām, bet vēstī par latviešu likteņiem. Citas rāda Latviju kontekstos – Baltijā, PSRS, Eiropā u.c. Kartes un plāni dod ieskatu saimniecības, demogrāfijas, sociālajās, kultūras un pat sporta norisēs. Īpaši daudz karšu ir saistītas ar tūrismu. Piemēram, 1937. gadā izdotā karte “Apceļo savu dzimto zemi” ir izglītojoša un savā laikā bija īsts “bestsellers”. Nozīmīga grāmatas karšu krājuma daļa ir pilsētu, jo īpaši Rīgas, plāni. Sabiedriskā transporta kartes ilustrē satiksmes vēsturi. Kolekcijā ir iekļautas kartes, kas vēsta par aktuālo, un kartes, kas izgaismo procesus vēsturiskā retrospekcijā.

Informāciju sagatavoja:
Dana Spulle,
komunikācijas vadītāja
SIA "Karšu izdevniecība Jāņa sēta" 
Tālr. 67317540 
Mob. tālr. 26361325 
E-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
www.kartes.lv

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu