Izstāde "Pagaidām / mūžīgi"

Izstāde "Pagaidām / mūžīgi" — Latvija 100

Vieta Liepājas Latviešu biedrības nams (Rožu laukums 5/6, Liepāja)

Izstāde "Pagaidām / mūžīgi" — Latvija 100

Datums:29.06.2019 — 28.07.2019

Tā vēsturiski ir izveidojies, ka Kauņai un Liepājai vienā un tajā pašā vēsturiskajā periodā bija lemts kļūt par svarīgākajiem Lietuvas un Latvijas valstu centriem – galvaspilsētām. Lai gan šajos laika nogriežņos valstu un pilsētu vēsturēs tās dēvētas par „pagaidu galvaspilsētām“, tomēr pagaidu statuss Kauņas mākslas vēsturē ir iemantojis ļoti simbolisku nosaukumu.

Starpkaru Kauņa – praktiski no jauna uzcelta pilsēta, tagad – pilsēta, kas pasaules uzmanību piesaista ar moderno arhitektūru, radīja priekšnosacījumus, lai taptu īpaša Kauņas mākslas skola. Šī skola lika pamatus XX gadsimta Lietuvas modernajai mākslai. Daudzi Kauņas (un Lietuvas) mūsdienu mākslinieki lielākā vai mazākā mērā polemizē ar XX gadsimta sākuma mākslu, kas piešķīra nozīmi un institucionalizēja arī „pagaidu“ galvaspilsētas uzplaukumu.

Šajā izstādē lieliski var novērot, kā par sevi atgādina pagaidu galvaspilsētas laika posmā bagātie mākslas avoti, simts gadu laikā transformējoties un pārveidojoties, aizvien atspoguļojas mūsdienu mākslā. Kādreiz dēvētais „pagaidu“, kļuva par pavedienu, kas uzturēja tradīcijas, bieži polemizēja, citkārt pārkāpa noteikumus, bet vienmēr saglabāja noturību un mainīgumu.

Pagaidu statuss, vēsture, pilsēta, dzīvs tupinājums un nākotnes veidošana – tas viss dažādos, citkārt grūti saskatāmās formās saskatāms mākslinieku darbos. Tā par mūžīgu pārtop tas, kas reiz iemantoja pagaidu stāvokli. Šo var novērot arī šajā mākslinieku darbu izstādē, kurā eksponēti gleznotājas Rebekas Bruderas (Rebeka Bruder), Laimas Drazdauskaites (Laima Drazdauskaitė), Petra Gruša (Petras Griušas), Audrones Petrašiūnaites (Audra Petrašiūnaite), Viginta Stanka (Vigintas Stankus) (1962-2018), grafiķa Romualda Čarna (Romualdas Čarnas), skulptoru Vītauta Leona Strjoga (Vytautas Leonas Striogas) un Stasa Žirguļa (Stasis Žirgulis) darbos.

Izstādi Liepājā organizē Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā un Lietuvas mākslinieku apvienības Kauņas nodaļa.

Izstādes kurators Eugenijs Nalevaika (Eugenijus Nalevaika).

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu