Izstāde “Pulcējieties zem latviešu karogiem!”

Izstāde “Pulcējieties zem latviešu karogiem!” — Latvija 100

Vieta Ādaži, Kultūras centra Izstāžu zālē

Izstāde “Pulcējieties zem latviešu karogiem!” — Latvija 100

Datums:01.05.2017 — 28.05.2017

Izstādes atklāšana Ādažos noritēs zīmīgā datumā - 1.maijā, kad tieši pirms 100 gadiem Valmierā pirmo reizi tika pacelts karogs, kurš vēlāk kļuva par pamatu mūsu oficiālajam Latvijas sarkanbaltsarkanajam standartam.

Pirmā karoga autors bija viens no aktīvākajiem nacionālo krāsu popularizētājiem, pedagogs un žurnālists Jānis Lapiņš, kurš kara laikā darbojās Valmierā. Pēc viņa meta sarkanbaltsarkano karogu 1916. gada otrajā pusē izgatavoja viņa skolniece, Valmieras bēgļu patversmes skolotāja Marianna Straumane. Tas ir pirmais zināmais latviešu nacionālais karogs, kas arī saglabājies līdz mūsu dienām un šobrīd atrodas Cēsu muzejā. Zīmīgi, ka karoga sarkanbaltsarkano joslu papildināja saulīte. Lai arī sarkanās krāsas toņu izvēle šai laikā bija atkarīga no auduma pieejamības un arī karoga baltā svītra reāli tika izgatavota 1/5 no karoga platuma, J. Lapiņa un M. Strautmanes karogs bija pirmais reāli izgatavotais mūsu nacionālais karogs.

Šodienas karoga karmīnsarkanā krāsa parādījās vēlāk. Lai atšķirtu to no Austrijas karoga, tika pieņemts mākslinieka Anša Cīruļa mets ar 2:1:2 krāsu attiecībām un sarkanajai krāsai piešķīra īpašo toni.

Izstādes “Pulcējaties zem latviešu karogiem!” autori sola mūs ievest arī tūkstoš gadu senā pagātnē, lai pētītu sarkanbaltsarkanās krāsas un saules nozīmi latviešu tautas dziesmās, kā arī pieskarsies 13.gadsimtā Atskaņu hronikā pieminētajam latviešu karogam.

Mūsu karogu ierindo starp vecākajiem pasaulē sastopamajiem un ceļš, kādu nācies tam iet, nav bijis tas vieglākais. Uz tikšanos izstādē Ādažu Kultūras centrā!

Izstādes atklāšana 1. maijā plkst. 14.00.

Gaujas svētku laikā, 27. maijā, plkst. 14.00, tikšanās ar izstādes veidotājiem un plašākas diskusijas.

Rada un dara: Ādažu novada dome

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu