Barikāžu trīsdesmitgadei veltīta konference "X stunda. Barikādēm 30"

Barikāžu trīsdesmitgadei veltīta konference "X stunda. Barikādēm 30" — Latvija 100

Vieta Tiešraidē LSM.lv no Latvijas Nacionālās bibliotēkas

Barikāžu trīsdesmitgadei veltīta konference "X stunda. Barikādēm 30" — Latvija 100

Datums:13.01.2021

Barikāžu trīsdesmitgadei veltīta konference "X stunda. Barikādēm 30" — Latvija 100

Laiks:10:00 — 14:30

2021. gada janvārī apritēs 30 gadi, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.

13. janvārī norisināsies konference "X stunda. Barikādēm 30". Konferenci atklās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, un tā būs skatāma tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) sabiedrisko mediju portālā "LSM.lv", kā arī LNB mājaslapā un Facebook profilā.

Konferences ieraksts

Konferencē piedalīsies tā laika aktīvie barikāžu dalībnieki, Tautas Frontes, bijušie valdības un Augstākās padomes biedri, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot, galvenokārt, iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu. Vienlaikus konference pievērsīsies tiem cilvēkiem, kuri, savas pašiniciatīvas vadīti, nesavtīgi atbalstīja barikāžu norisi.

1991. gada 13. janvāris Doma laukuma Rīgā. Foto: Vilnis Celmiņš

Programma

10. 00 | Ievads
• Valsts prezidents Egils Levits, LNB direktors Andris Vilks, konferences vadītājs žurnālists un komentētājs Pauls Raudseps
• Uzrunas: Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, kultūras ministrs Nauris Puntulis
• Vēsturnieks Edgars Engīzers - "Latvijas sabiedrība 1991.gada Barikāžu priekšvakarā un to laikā"

11.00 | I daļa: X STUNDA
Vadītājs - žurnālists un politologs Edijs Bošs

• Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs 1991.gadā Romualds Ražuks
• Diskusija: Dainis Ģēģers, Māris Šops, Andris Jaunsleinis, Juris Strīpnieks, Jānis Dinevičs

12.15 | II daļa: Mūsu cilvēki
Vadītājs - žurnālists Aidis Tomsons

• Diskusija: Tālavs Jundzis, Dainis Īvāns, Egils Einārs Jurševics, Artūrs Irbe, Raimonds Graube, Laila Pakalniņa, Guntis Kalme

13.15 | III daļa: Vēstījums no barikādēm
Vadītāja - Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte

• Diskusija: Ojārs Ēriks Kalniņš, Aleksandrs Mirļins, Zaiga Grīnberga, Māra Sīmane, Harijs Beķeris, Uldis Cērps

14.15 | Noslēgums

Konferences programmā iespējamas izmaiņas.

Konferenci rīko: Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju, 1991. gada barikāžu muzeju un Latvijas Tautas frontes muzeju.

Par barikādēm

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Par barikāžu trīsdesmitgadi

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu