LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Kurts Fridrihsons
Personisks Gundegas Repšes stāsts par Kurtu Fridrihsonu – mākslinieku, garīgo skolotāju, autsaideru, ieslodzīto un nonkonformistu Latvijas vēstures līkločos.
Kurta Fridrihsona personības starojums varbūt ir pat pāraudzis viņa mākslas nozīmību - jo nepakļāvīgu un vienlaikus mākslā spilgtu cilvēku padomju Latvijā nebija daudz. Kā kliedzošs kontrasts padomju dzīves īstenībai bija šarms un vieglums, ko Fridrihsons nesa sev līdzi no pirmskara civilizētās Eiropas un brīvās, pazaudētās Latvijas. Viņš bija paraugs un iedvesmas impulss daudziem cilvēkiem, kuru garīgā pasaule negribēja pieņemt pastāvošo sistēmu. Jo lielāka distance šķir Fridrihsona fizisko esamību no šodienas, jo reljefāk ieraugāms viņa personības savrupais un izcilais spēks. Iepretim tūkstošu masai, kas šodien aizbildinās ar kolaborācijai komplimentāro frāzi "bija tādi laiki!", tādējādi attaisnojot savu nepretošanos un samierināšanos ar sistēmas skrūvītes lomu, savrupnieks un piemērs citādai iespējai ir eksistenciāli svarīgs.
Dokumentālā filma, 66 min, pirmizrāde: 2018. gada 11. oktobris
režisore: Dzintra Geka
scenārija autore: Gundega Repše
operators: Viktors Gribermans
komponists: Gustavs Fridrihsons
montāžas režisore: Gunta Ikere
producente: Dzintra Geka
studija: Sibīrijas bērni
DZINTRA GEKA
Režisore ar izteiktu interesi par vēsturiskām tēmām, īpaši par padomju varas noziegumiem pret cilvēcību, jo arī režisores tēvs 15 gadus pavadījis izsūtījumā tā sauktajās Gulaga nometnēs. Kopš 1970. gada Dzintra Geka strādājusi Rīgas kinostudijā par režisora asistenti un montāžas režisori, 1979. gadā ieguvusi TV režisora diplomu Teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā Ļeņingradā (tagad Sanktpēterburga). 80. gados radošajā apvienībā Telefilma-Rīga veidojusi kultūrvēsturiskas filmas, saņēmusi divas Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvas par labāko TV filmu. 90. gados strādājusi neatkarīgās filmu studijās, uzņēmusi desmit videofilmas ciklā Kinogadsimts Latvijā. 2001. gadā ar filmu Sibīrijas bērni aizsācies cikls, kurā pašlaik ietilpst jau vairāk nekā desmit dokumentālās filmas (viena no tām – četrsēriju Sibīrijas dienasgrāmatas), cikla pirmā filma devusi nosaukumu arī Dzintras Gekas filmu studijai.
SIBĪRIJAS BĒRNI
Studija dibināta 2001. gadā ar sākotnējo mērķi dokumentēt represēto un izsūtīto atmiņas intervijās, filmās un grāmatās. Pamazām dokumentālo filmu tematiskais spektrs paplašinās, aptverot arī kultūras un vēstures personības dažādos laikmetos. Studijas filmas ir ļoti pieprasītas dažādos latviešu diasporas centros visur pasaulē, represiju tēmai veltītie darbi regulāri iekaro augstus reitingus Latvijas televīziju ēterā, 2015. gadā pabeigtā Dzintras Gekas dokumentālā filma Dieva putniņi (par DP nometnēm Vācijā pēc Otrā pasaules kara) tulkota vairākās Eiropas valodās un izpelnās lielu ievērību laikā, kad Eiropā aktuāla bēgļu tēma.
Plašāk par filmu: kino100.lsm.lv/filma/kurts-fridrihsons-8
Rada un dara: Nacionālais kino centrs / Studija SIBĪRIJAS BĒRNI
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.