LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Laika tilti

LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Laika tilti — Latvija 100

Vieta Visa Latvija

LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Laika tilti — Latvija 100

Datums:05.09.2018 — 31.12.2018

Stāsts par Baltijas poētisko dokumentālo kino un cilvēka dvēseles meklējumiem mākslā kādreiz un šodien.

No Lietuvas miglas pa aizlijušām pļavām līdz Latvijas zvejnieku ciematiem. No nāvinieku kameras Rīgas cietumā līdz zvaigžņu pētniekiem Izraēlas tuksnesī. No saulgriežu ugunskuriem Igaunijas salās līdz 235 000 000 sejām aiz Dzelzs priekškara.  Laiks iet, bet mēs joprojām dzīves nogriežņos kļūstam tikai par desmit minūtēm vecāki…

Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, pateicoties tā sauktajam “Hruščova atkusnim”, jauni dokumentālisti Latvijā, Igaunijā un Lietuvā izaicināja tā laika propagandas kino tradīcijas un Hroniku pārvērta Mākslā. Šajā filmā atklāsim, kā viņi domāja un kā viņiem tas izdevās –  šķietami tik visaptverošā padomju Solaris okeāna centrā nolikt Cilvēku un meklēt atbildes uz mūžīgajiem jautājumiem; tiem, uz kuriem katrai paaudzei nākas atbildēt no jauna…

Filma pieskaras vecmeistaru radītajām kino pasaulēm, pēta viņu iemītās pēdas starp debesīm un zemi, meklē laika, tēla un fakta saskares punktus – visu to, ko sauca un joprojām sauc par poētisko kino, visu to, ko savos darbos mums atklāj Hercs Franks, Uldis Brauns, Henrikas Šablevičius, Andress Sēts, Aivars Freimanis, Ivars Seleckis, Robertas Verba un Marks Sosārs. 

Baltijas poētiskais dokumentālais kino ir iedvesmojis vairākas paaudzes – gan kino dižmeistarus, gan domātājus visā pasaulē. Tagad mēs ar šo fenomenu iepazīstināsim arī jūs.

Dokumentālā filma, 80 min, pirmizrāde: 2018. gada 5. septembris

režisori un scenārija autori: Kristīne Briede, Audris Stonis
scenārija līdzautori: Ramune Rakauskaite, Arunas Matelis, Riho Vastriks
operatori: Valdis Celmiņš, Audris Kemežis, Joseps Matjus, Laisvūnas Karvelis, Jānis Šēnbergs skaņu operatori: Arvīds Ceļmalis, Kostas Radlinskas,
skaņu režisors: Artis Dukaļskis
montāžas režisori: Kostas Radlinskas, Andra Doršs
producents: Uldis Cekulis
studija: VFS films
kopproducenti: Arunas Matelis, Riho Vastriks
kopproducējošās studijas: Studio Nominum (Lietuva), Vesilind (Igaunija)

KRISTĪNE BRIEDE

Režisore, producente un kultūras darbiniece, nodarbojusies ar sociāliem mākslas projektiem. Strādājusi Ziemeļvalstu informācijas birojā (1991-1995), pēc tam bijusi producente un režisore vairākās dokumentālajās filmās, 2001. gadā režisējusi arī spēles īsfilmu. Kopš 2000. gada bijusi viena no Kultūras un informācijas centraK@2 dibinātājiem un ilglaicīgiem vadītājiem Liepājas vēsturiski degradētajā zonā Karostā, 2006. gadā šis centrs saņēma Kultūras ministrijas apbalvojumu kategorijā Kultūra valsts izaugsmei. Kopš 2009. gada Kristīne Briede strādā kā scenāriste, producente, režisore un operatore dažādos kultūras, mākslas un sabiedrības integrācijas projektos.

AUDRIUS STONIS

Lietuvā un pasaulē pazīstams dokumentālists, viens no slavenākajiem lietuviešu kinorežisoriem. 1989. gadā absolvējis Viļņas konservatoriju, mācījies pie Lietuvas kino klasiķa Henrika Šabļeviča. 1990. gadā pabeidzis Jonas Mekas vadītu mācību kursu Ņujorkā, 1992. gadā ieguvis Eiropas Kinoakadēmijas balvu Felix par dokumentālo filmu Aklo zeme / Earth of the Blind / Neregių žemė, 2002. gadā saņēmis Lietuvas Nacionālo kultūras un mākslas prēmiju. Dokumentālā filma Ramins, kuru Audrius Stonis uzņēma sadarbībā ar VFS Films, 2012. gadā tika izvirzīta kā Lietuvas pretendente ASV Kinoakadēmijas Oskara balvai.

VFS Films (Vides Filmu studija)

Neatkarīga, aktīva un starptautiski novērtēta filmu un TV raidījumu producēšanas kompānija, kuras sākotnējais fokuss uz dabas un vides filmām gadu gaitā izvērties par profesionālu prasmi stāstīt vizuāli izcilus un saturā bagātus stāstus par cilvēkiem, vēsturi un sabiedrību. Studijas nelielais kodols piesaista dažādus kinovides profesionāļus uz atsevišķiem darbiem, attīsta nopietnu starptautisku sadarbību un veido filmas, kas regulāri piedalās nozīmīgākajos pasaules dokumentālā kino festivālos. Studija iestājusies apvienībā European Documentary Network, veiksmīgi sadarbojas ar vadošajām Eiropas TV sabiedrībām.

Plašāk par filmu: kino100.lsm.lv/filma/laika-tilti-9

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu