LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Tēvs nakts

LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Tēvs nakts — Latvija 100

Vieta Visa Latvija

LATVIJAS FILMAS LATVIJAS SIMTGADEI. Tēvs nakts — Latvija 100

Datums:25.10.2018 — 31.03.2019

Stāsts par Žani Lipki un viņa ģimeni, kas Otrā pasaules kara laikā no nāves izglāba vairāk nekā 50 ebrejus.

To, ka Žanis Lipke brīnumainā kārtā kļūs par varoni, droši vien nespēja iztēloties neviens. Viņš bija pavisam parasts latviešu palīgstrādnieks un viņam jau tā netrūka savu rūpju un raižu. Pēc tam, kad Latviju 1940. gadā bija anektējusi PSRS, Žaņa meita kļuva par komunisti, bet, kad Latviju okupēja nacistiskās Vācijas armija, viņa pazuda. Lai kara apstākļos apgādātu ģimeni, pa dienu viņš devās uz darbu vācu militārās aviācijas noliktavās, bet naktīs pārvadāja kontrabandu. Taču brīdī, kad vācu okupācijas vara sāka izrēķināties ar Rīgas ebrejiem, viņš pieņēma nebūt ne vienkāršu, tomēr cilvēcīgu lēmumu, kas varēja izrādīties liktenīgs ne vien viņam pašam, bet arī viņa sievai un dēlam. Ar to pašu kravas auto, ar kuru vēl nesen tika pārvadātas kontrabandas degvīna kastes, tagad burtiski vācu karavīru acu priekšā no Rīgas geto un piespiedu darba vietām drošībā tika nogādāti desmitiem cilvēku. Brīdī, kad viņu slēptuvei draudēja atklāšana, Žanis spēra vēl pārgalvīgāku soli un patvērumu iekārtoja pats savās mājās – īpaši šim nolūkam izraktā pagrabā zem šķūņa; glābšanā iesaistījās arī viņa sieva Johanna un mazais dēls Zigis. Kā vēlāk sacīja viens no izglābtajiem – gan paša Žaņa parādīšanās, gan viņa paveiktais, visapkārt valdošās nežēlības apstākļos glābjot sev pilnīgi svešus cilvēkus, bijis visīstākais brīnums.

Filma ir stāsts par Žaņa Lipkes drosmes noslēpumu, mēģinot saprast, vai tā pamatā ir azarts, pārgalvība, spīts vai pienākums pret savu tuvāko.

Spēlfilma, 90 min, pirmizrāde: 2018. gada 25. oktobris

režisors: Dāvis Sīmanis
scenārija autori: Dāvis Sīmanis un Matīss Gricmanis,
pēc Ineses Zanderes romāna Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu motīviem
māksliniece: Kristīne Jurjāne
grima māksliniece: Sarmīte Balode
operators: Andrejs Rudzāts
montāžas režisors: Andris Grants
lomās: Artūrs Skrastiņš (Žanis Lipke), Ilze Blauberga (Johanna Lipke), Matīss Kipļuks, Mihails Karasikovs, Milena Gulbe, Toms Treinis, Steffen Scheumann
producenti: Gints Grūbe, Antra Gaile
studija: Mistrus Media

DĀVIS SĪMANIS

Dzimis izcila latviešu kinooperatora Dāvja Sīmaņa ģimenē, no 17 gadu vecuma strādājis filmu uzņemšanas laukumos kā operatora asistents, vēlāk bijis pieprasīts un atzīts montāžas režisors, rakstījis analītiskus un filosofiskus apcerējumus par kino žurnālos Rīgas Laiks, Studija. Bakalaura (2003) un maģistra (2005) grādu ieguvis Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātē, mākslas zinātņu doktora grāds (2014) iegūts Latvijas Kultūras akadēmijā. Sīmanis arī pats lasa lekcijas LKA un Ālto universitātē Helsinkos, piedalās kinolektorijos, strādājis festivālu žūrijās.

2006. gadā debitējis kinorežijā, par dokumentālo īsfilmu Versija. LNO saņemot Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvu Labākā debija. Līdz šim uzņēmis piecas dokumentālās filmas un dokumentālā materiālā balstītu inscenējumu Escaping Riga (2014), visas filmas atzinīgi novērtētas Latvijā un pasaules festivālos. Pilnmetrāžas spēlfilmas režijā debitējis ar filmu Pelnu sanatorija, kas pirmizrādi piedzīvoja 2016. gada janvārī.

Studija MISTRUS MEDIA

Dibināta 2000. gadā ar mērķi izveidot radošu laboratoriju dažāda tipa kultūras projektiem. Studijā uzņemtas vairāk nekā 10 dokumentālās filmas un trīs spēles īsfilmas, studija strādā ar servisa projektiem un kopražojumiem Latvijā un pasaulē. Vairākas no Mistrus Media dokumentālajām filmām izpelnījušās starptautisku rezonansi un balvas nopietnos festivālos, demonstrētas vairākās Eiropas televīzijās.

2016. gadā pirmizrādi un ārkārtīgu skatītāju interesi piedzīvoja studijas Mistrus Media pirmā pilnmetrāžas spēlfilma Melānijas hronika (režisors Viesturs Kairišs), ražošanā ir vairākas dokumentālās filmas un trīs projekti, kas atbalstīti programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – divas dokumentālās filmas un viena spēlfilma.

Plašāk par filmu: kino100.lsm.lv/filma/tevs-nakts-14

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu