Lekcija "Brāļu draudzes kustība Vidzemē un Āraišu apkaimē"

Lekcija "Brāļu draudzes kustība Vidzemē un Āraišu apkaimē" — Latvija 100

Vieta Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka apmeklētāju centrs

Lekcija "Brāļu draudzes kustība Vidzemē un Āraišu apkaimē" — Latvija 100

Datums:08.03.2020

Lekcija "Brāļu draudzes kustība Vidzemē un Āraišu apkaimē" — Latvija 100

Laiks:14:30

Aicinām svētdien, 8. martā, plkst 14.30 visus interesentus uz prof., Dr. hist. Gvido Straubes lekciju "Brāļu draudzes kustība Vidzemē un Āraišu apkaimē", kas norisināsies Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka apmeklētāju centrā. Pēc tās uz sarunām rosinās Brāļu draudzes misijas vadītājs Latvijā Gundars Ceipe.

Lekcija stāstīs gan par Brāļu draudzes darbību Vidzemē kopumā, gan tuvplānā apskatīs notikumus Āraišu apkaimē. 18. gs. pirmās trešdaļas beigās Vidzemi pārņēma hernhūtiešu brāļu draudzes kustība.

Daudzviet tās ietekme bija īpaši spēcīga un efektīga. To starpā obligāti jāizdala arī Āraiši, kur hernhūtisms guva stabilas pozīcijas. No Āraišiem nāca gan virkne aktīvo brāļu draudzes darbinieku, gan te par skolotāju daudzus gadus nostrādāja viens no Valmiermuižas hernhūtiešu skolotāju semināra beidzējiem Gavēņu Andžs. Viņa nopelni draudzes jaunās paaudzes skološanā tika augstu vērtēti. Savas darbības laikā kustība nesa sev līdzi veselu virkni izmaiņu Vidzemes lauku vidē, kas modināja vidzemnieku garu un prātu un deva Latvijai pirmo nacionālo inteliģenci, kas bija vitāli nepieciešama, lai sāktos nacionālā atmoda.

Šis būs priekšlasījuma cikla "Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma izpēte topošai ekspozīcijai Āraišos" otrais pasākums. Priekšlasījumu cikls, kopā piecas sarunas, tiek rīkots sadarbībā ar Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma vadošajiem pētniekiem, domājot par Brāļu draudzes darbībai veltītu piemiņas ekspozīcijas izveidi Āraišos autentiskā Lieduliešu draudzes saieta namā, ko iecerēts pārvest no Vecpiebalgas.

Nākamie cikla pasākumi gaidāmi aprīlī: 05.04.2020. "Brāļu draudzes kustības pienesums latviešu muzikālo tradīciju attīstībā." (J.KLotiņš, Valsts prezidenta ārštata padomnieks vēsturiskās atmiņas un piederības jautājumos), 25.04.2020. "Vai Brāļu draudzei nepieciešama piemiņas ekspozīcija un kādai tai būtu jābūt Āraišos?" (LNB direktors Andris Vilks). Norises vieta - Drabešu Jaunā pamatskola.

Pasākumu organizē Amatas novada pašvaldība sadarbībā ar Brāļu draudzes misiju Latvijā. Projekts tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai – 100" atbalstu.

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu