Starptautiska nometne "Mūsu nepanesamais kultūras mantojums"
2021. gada pavasarī vairākos posmos (attālināti un individuālā klātienē) norit starptautiskā nometne "Mūsu nepanesamais kultūras mantojums", kuras pamatā ir starptautiskās scenogrāfijas un performatīvo mākslu studentu sadarbības prakse trīs dažādās vēsturiski nospriegotās, atklātu un slēptu politisku konfliktu piepildītās vidēs.
16 studenti no Latvijas, Norvēģijas un Kipras (Turcijas un Grieķijas pusēm) kopīgās grupās ir pabeiguši konkrēto vietu izpēti un uzsākuši radošo ideju un savu darba metožu formulēšanu, lai radītu mākslas darbus, kas savieno dažādas pasaules vietas un to vēstures stāstus.
Daugavgrīvas cietoksnī Rīgā, Hojas salā Norvēģijā, kur Otrā pasaules kara laikā atradās ieroču un sprāgstvielu rūpnīca, kas izmantoja sieviešu piespiedu darbu, un 1974. gadā notikušās Turcijas invāzijas rezultātā pamestajā Kipras pilsētā Famagustā tiks radīti mākslas darbi, kas pētīs tādas tēmas, kā vara, vēstures traumas un rētas, pagātnes rēgi un to nepārtraukti jūtamā klātbūne, vēstures sasalušās eksistences formas, kas ritmiski un simetriski ieskauj tagadnes uztveres lauku.
Līdz aprīļa beigām studenti četrās starptautiskās studentu grupas veido gan audiālus sajūtu, gan, iespējams, materialitātē realizētus vai performatīvus darbus, kuru atklāšana koviddrošā formā paredzēta 30. aprīlī.
Radošo sadarbību praksi studentiem vada teāra un kino režisore, dramaturģe un starpdisciplināru projektu autore Krista Burāne, dramaturģe un Prāgas Skatuves mākslu akadēmijas Teātra fakultātes Objektu un kopradītā teātra programmas vadītāja Sodja Zupanca Lotkere, vācu lektors, pētnieks un dramaturgs Imanuels Šipers, Norvēģijas Teātra akadēmijas Scenogrāfijas nodaļas vadītājs Seržs fon Arks un kurators, akadēmiķis, scenogrāfs Janis Toumazis un māksliniece, akadēmiķe Nurtane Karagila no Kipras.
Latvijas studenti izpētes procesā cieši sadarbojās ar Sandru un Vladimiru Jakušonokiem no Bolderājas grupas, uzklausot vēsturiskus faktus un atmiņu stāstus par Daugavgrīvas cietoksni un tā apkārtni.
Nometne ir starptautiskās scenogrāfijas izpētes un jaunrades platformas "Emergence" aktivitāte un tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai – 100", Kultūras ministrijas un ES programmas "Radošā Eiropa" atbalstu.
Nometni rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Norvēģijas Teātra akadēmiju un Kipras Teātru organizāciju.
Rada un dara: Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Norvēģijas Teātra akadēmiju un Kipras Teātru organizāciju
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.