Neatkarības karš. Latvijas armijai 100
1918. gada 18. novembrī svinīgā Tautas padomes sēdē tika pasludināta Latvijas neatkarība. Tomēr idejai par neatkarīgu un demokrātisku Latvijas Republiku bija gan ārēji, gan iekšēji ienaidnieki. Tāpēc gatavība veidot savu valsti Latvijas tautai bija jāpierāda un jāizcīna uzvara Latvijas Neatkarības karā.
Latvijas armija tika izveidota 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi. Dažus mēnešus vēlāk, 1919. gada 11. novembrī, šī jaunizveidotā armija atbrīvoja Rīgu no Bermontiešu karaspēka.
1919. gadā pēc Cēsu kaujām, kad Ziemeļlatvijas brigāde kopā ar igauņiem pilnībā sakāva vācbaltiešu landesvēru un vācu Dzelzsdivīziju, 3. jūlijā tika noslēgts Strazdumuižas pamiers un 6. jūlijā Ziemeļlatvijas brigāde ienāca Rīgā, kur viņus sagaidīja Dienvidnieki. 10. jūlijā tika izdota pavēle Nr.1 Latvijas armijai, ar kuru ģenerālis Dāvids Sīmansons paziņoja par savu stāšanos Latvijas armijas virspavēlnieka amatā.
Atceroties šos nozīmīgos vēsturiskos notikumus, Aizsardzības ministrija un Nacionālie bruņotie spēki vēlas īpaši godināt to dienu piemiņu un atzīmēt Latvijas armijas un Latvijas Neatkarības kara simtgadi, organizējot plašus pasākumus visā Latvijas teritorijā, hronoloģiski virzoties no pirmajām kaujām Kurzemē līdz Latgales atbrīvošanas kaujām.
Latvijas Neatkarības kara un Latvijas armijas 100. gadadienai veltītie pasākumi notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.
PASĀKUMU PROGRAMMA
INFOGRAFIKA PAR LATVIJAS NEATKARĪBAS KARU
PLAŠĀKA INFORMĀCIJA UN UZZIŅAS MATERIĀLI
LOGOTIPS
Latvijas armijas simtgades logotips ir apļa formā izteikts oficiālais svinību simbols, kas lietojams visos ar Latvijas armijas svinībām saistītajos pasākumos 2019. gadā un 2020. gadā.
Logotipa arējā mala veidota valsts karoga krasās, tā simbolizējot Latvijas karavīru nesaraujamo saikni ar Latvijas valsti. Logotipa augšējā daļā puslokā ierakstīts svinību nosaukums “Latvijas armijai 100”, bet apakšējā daļā gada skaitļi.
Logotipa centrālais elements ir cilnis “Cīņa pret bermontiešiem uz Dzelzs tilta”, kas ietverts vienā no mūsu valsts neatkarības simboliem – Brīvības piemineklī. Cilnis godina Neatkarības kara laikā dzimušās Latvijas armijas karavīru varonību un viņu gatavību ziedot savu dzīvību, lai visiem kopā izdotos aizstāvēt un nosargāt Latvijas valsts neatkarību.
Stilizētais skaitlis logotipa labajā malā “11” valsts karoga krasās līdzinās starptautiski atzītajam victory jeb uzvaras simbolam, kas norada uz Latvijas armijas spožākajām uzvarām, atbrīvojot mūsu Tēvzemi no iebrucējiem. Tas atgādina, ka izšķirīgā uzvara Latvijas Neatkarības karā izcīnīta tieši šajā datumā – 1919. gada 11. novembrī, kad Latvijas armija atbrīvoja Rīgu no bermontiešiem.
Trīs zvaigznes, kas attēlotas logotipa labajā malā, simbolizē mūsu valsts vēsturiskos novadus – Vidzemi, Kurzemi un Latgali – kas uzsver svinību nozīmīgu un norisi visos Latvijas reģionos.
FOTO NO LATVIJAS NEATKARĪBAS KARA UN LATVIJAS ARMIJAS SIMTGADES ATKLĀŠANAS 2019. GADA 7. JANVĀRĪ LIEPĀJĀ
Rada un dara: Aizsardzības ministrija / Nacionālie bruņotie spēki
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.