Sarunu cikls “Gadsimts modē Latvijā”. Personības un notikumi modē Latvijā 1920. gados
Latvijas Modes palāta sadarbībā ar Latgales vēstniecību GORS 3. aprīlī plkst. 17.00 aicina uz pirmo sarunu “Personības un notikumi modē Latvijā 1920. gados” izglītojošajā ciklā “Gadsimts modē Latvijā”. Pasākums ir bezmaksas, aicināts ikviens interesents. Sarunu cikls ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas notikumiem.
Mode ir katras tautas kultūras identitātes svarīga sastāvdaļa, kas aptver daudz vairāk nekā tikai aktuālās sezonas tendences. Mode ir Latvijas vēstures nozīmīgu notikumu spogulis, kas reprezentē kultūras attīstību, ekonomikas progresu, sabiedrības attiecības un uzvedības kanonus. Pašmāju modes radītais ģērbšanās stils ir unikāls nācijas barometrs jaunradei, gaumei, sociālajai veselībai un labklājībai.
Latvijas Modes palātas iniciētais izglītojošais cikls “Gadsimts modē Latvijā” piedāvā iespēju iepazīt Latvijas vēsturi caur konkrētas nozares prizmu. Vairākās sarunās-lekcijās plašai auditorijai tiks izceltas un kopīgi apspriestas ar modisaistītas būtiskas parādības, ko Latvija piedzīvojusi laikposmā no 1918. līdz 2018. gadam. Klausoties aizraujošus stāstījumus un iesaistoties diskusijā, apmeklētāji atklās daudz interesanta par modes jaunradi, ievērojamām personībām un notikumiem Latvijas vēsturē gadsimta garumā.
Cikla pirmā saruna ar nosaukumu “Personības un notikumi modē Latvijā 1920. gados” aptvers Latvijas brīvvalsts pirmo desmitgadi.
1920. gadi bija īpaši, jo gaisā virmoja brīvības un miera sajūta, cilvēkiem steidzot dzīvot un priecāties, neraugoties uz trūkumu. Likumsakarīgi uzmanības centrā nonāk Rīga ar savām plašajām kultūras un izklaides norisēm, galvaspilsētai piemītošo lielo radošās inteliģences, politiskās elites un biznesa magnātu koncentrēšanos. 1920. gadu Rīgā atpūta un izklaide sit augstu vilni, cita pēc citas durvis ver kafejnīcas, dansingi, bāri un restorāni. Februāris kļuva par karnevālu mēnesi. Modē nāca rīkot plašas balles – Preses balles, Operas, Mākslas akadēmijas, Virsnieku nama balles. Līdz ar latviešu “augstāko aprindu” parādīšanos, saloni piedzīvo uzplaukumus. Savos salonos steidza pulcēties ministri, deputāti, diplomāti un aristokrāti. Arī modes jaunrades jomā no modes provinces, kas pārņem Parīzes modes tendences ar vairāku gadu nobīdi, Rīga sāka pārtapt par vietu ar sev raksturīgu stilu un eleganci, kura pati spēj diktēt stila toni. Latvijā modē nāk rīkot modes apskates jeb modesskates, kuras ir dāmu pārpildītas. Prese tās kāri steidz aprakstīt, līdz detaļām raksturojot redzētos modeļus un arī vērtējot smalko dāmu tērpus. Vēlēšanās daiļoties rada pamatu ātrai modes preču apritei un iespējai uzņēmumiem augt.
Bezmaksas ieejas kartes uz sarunu cikla “Gadsimts modē Latvijā” pirmo notikumu Rēzeknē var izņemt Latgales vēstniecības GORS Informācijas centrā darbadienās no 12.00 līdz 18.00, brīvdienās no 12.00 līdz 16.00. Sarunu cikla mēŗkauditorija: vecāko klašu skolēni, studenti, pieaugušie, pensionāri.
Par projektu “Gadsimts modē Latvijā”
Latvijas Modes palātas rīkotais sarunu cikls “Modes procesi Latvijā” tiek realizēts projektā “Gadsimts modē Latvijā”. Projekta mērķis ir, iesaistot plašu sabiedrību, kopā radīt Latvijai un sev dāvanu – ekspozīciju un notikumu ciklu “Gadsimts modē Latvijā”, kurā tērpu eksponāti, fotogrāfijas un pavadošie teksti reprezentatīvā aptvērumā demonstrētu Latvijas modes jaunradi, apģērba valkāšanas un uzvedības paraugus, būtiskākās personas un notikumus, kurus piedzīvojusi Latvija un tās sabiedrība laika posmā no 1918. līdz 2018. gadam.
Projekta organizatori aicina ikvienu iesaistīties modes vēstures apzināšanā un dalīties ar fotogrāfijām, stāstiem un atmiņām, kas komentē modi un dzīvesstilu Latvijā pēdējos 100 gados, – ar nolūku iegūt pēc iespējas pilnīgāku ainu par modes jaunradi Latvijā gadsimta garumā. Lai informācijas apmaiņas process noritētu vieglāk un raitāk, speciāli šim projektam sociālajā tīklā “Facebook“ ir izveidota domubiedru grupa “Gadsimts modē Latvijā”, kurai var pievienoties katrs interesents, lietojot tēmturi #gadsimtsmodelatvija.
2019. gada otrajā pusē tiks īstenota sabiedrības līdzdarbības iniciatīva – modes vēstures eseju konkurss jauniešiem “Mēs – modes pētnieki”, kas būs kā mudinājums jaunākajai paaudzei iztaujāt savus vecvecākus par piedzīvoto ar atsauci uz modes tradīcijām, ģērbšanās un uzvedības paradumiem un normām. Dalībai eseju konkursā būs nepieciešams iesūtīt savas dzimtas, novada vai pilsētas modes fotogrāfiju ar datējumu, personu atšifrējumu un nelielu pavadošo stāstu par attēlā redzamo.
Koprades projekts “Gadsimts modē Latvijā” paredz vairāku secīgu izstāžu norisi, līdztekus organizējot diskusijas, sarunas un modes pastaigas, publikācijas un stāstus plašsaziņas līdzekļos un sociālo mediju platformās.
Projekts “Gadsimts modē Latvijā” tiek īstenots Latvijas valsts simtgades programmā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Projekta kuratore ir Dita Danosa, sadarbības partneri – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs/Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, žurnāls “Pastaiga”, radio “SWH”, “JCDecaux”.
Biedrība “Latvijas Modes palāta” ir modes profesionāļu izveidota lielākā un aktīvākā nevalstiskā organizācija Latvijā, kas dibināta 2010. gadā. Tās mērķis ir attīstīt un veicināt Latvijas modes industrijas izaugsmi, organizējot modesskates, diskusijas, prezentācijas, kontaktu biržas, tādējādi sniedzot iespēju Latvijas modes dizaineriem un zīmoliem piedāvāt jaunās kolekcijas plašam klientu segmentam vietējā un starptautiskā mērogā, kā arī atbalstīt Latvijas modes patēriņu sabiedrībā.
Rada un dara: Latvijas Modes palāta / Latgales vēstniecība GORS
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.