Tapio Virkala. Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā
No 2017. gada 13. oktobra līdz 5. decembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) skatāma izcilā somu dizainera Tapio Virkalas darbu izstāde “Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā”. Izstāde veltīta Somijas Republikas neatkarības simtgadei.
2017. gadā Somijas Republika svin savas neatkarības 100. gadadienu. Šim notikumam par godu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sadarbībā ar Somijas Stikla muzeju (Riihimäki) un Somijas Republikas vēstniecību Latvijā tiek rīkota vērienīga Somijas dizaina klasiķa Tapio Virkalas (Tapio Wirkkala, 1915–1985) daiļradei veltītā izstāde.
Tapio Virkala ir Somijas dizaina ikona, kas iedvesmojusi vairāku paaudžu māksliniekus ne tikai Somijā, bet arī pasaulē. Izstāde pirmo reizi Latvijā sniedz unikālu iespēju iepazīties ar meistara darbu plašo klāstu no Stikla muzeja un privātkolekcionāra Kiesti Kakonena (Kyösti Kakkonen) krājuma.
Tapio Virkala ir viens no ievērojamākajiem un daudzpusīgākajiem somu dizaineriem un arhitektiem. Savos darbos viņš vienmēr centies demonstrēt dzimtās zemes skaistumu un īpatno atšķirību. Paši somi viņu uzskata par sinonīmu terminam “Somijas modernais dizains” un ierindo galveno modernā dizaina figūru vidū rūpnieciskā dizaina nozarē.
Mākslinieka radošais devums ir ļoti plašs – diapazonā no plastmasas kečupa pudelēm un metālmākslas objektiem līdz stikla un porcelāna priekšmetiem, kā arī saplāksnī dizainētām mēbelēm. Kopš 20. gadsimta 50. gadiem autors strādājis arī tēlniecības jomā, radot dažādus inovatīvus abstrakta rakstura objektus no saplākšņa. Jāpiebilst, ka Tapio Virkala ir 1955. gada izlaiduma banknošu – Somijas marku – autors.
Mākslinieka radošums izpaudies dažādās jomās – gan veidojot izstāžu darbus, gan izpildot rūpnieciskā dizaina pasūtījumus. Viņš ir piedalījies un saņēmis atzinības neskaitāmās starptautiskās izstādēs, to skaitā nozīmīgajās Milānas triennālēs.
Ekspozīcija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā koncentrējas uz meistara izcilajiem sasniegumiem stikla mākslā, porcelānā un sudrabā. Izstādē apmeklētāji varēs iepazīties ar aptuveni 500 Tapio Virkalas dizaina priekšmetiem, kas 40.–80. gados tapuši ražotnēm “Iittala” (stikls) un “Kultakeskus Oy” (sudrabs) Somijā, kā arī “Rosenthal” rūpnīcai (porcelāns un stikls) Vācijā.
Ilgstoša bijusi Tapio Virkalas sadarbība ar stikla ražotni “Iittala”, kur kā populārākie dizaini jāmin “Finlandia vodka” pudele (1970–2000), virtuves glāžu komplekts “Ultima Thule” (1968. gadā radīts kā “Finnair” pasūtījums), vāze “Kantarelli” (“Chantarelle”, 1947), vāze “Ovalis” (1958), “Tapio” sērijas trauki u.c. Paralēli mākslinieks strādājis pie svarīgiem ārzemju pasūtījumiem. 60. gadu vidū izcils ir viņa veikums “Venini” stikla ražotnē Itālijā, veidojot kolekciju 1966. gada Venēcijas mākslas biennālei. Par visnozīmīgāko ārpus Somijas uzskatāma Tapio Virkalas darbība Rozentāla (“Rosenthal”) rūpnīcā Vācijā, kas ilgusi turpat 30 gadus. Sadarbības rezultātā tapuši eleganti porcelāna priekšmeti, kurus redzēsim izstādē, kā arī vienu no līdz šim iecienītākajiem rūpnīcas produktiem – vāzi “Paper Bag” (1977).
IZSTĀDES ORGANIZATORI un ATBALSTĪTĀJI: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Somijas vēstniecība Latvijā, Somijas Stikla muzejs (Riihimäki), Kakonena kolekcija, Tapio Wirkkala Foundation
IZSTĀDES KURATORE: Uta Laurena (Uta Laurén), Somijas Stikla muzeja galvenā kuratore (Riihimäki)
IZSTĀDES KOORDINATORE LATVIJĀ: Velta Raudzepa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājuma darba vadītāja, T: (+371) 67 830901, E: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi!
SAISTĪTIE PASĀKUMI:
25. oktobrī plkst. 17.00 “Sarunas muzejā”: tikšanās ar izstādes koordinatori Latvijā, mākslas zinātnieci Veltu Raudzepu
Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
2. decembrī plkst. 12.00–16.00 “Ģimenes diena”: ģimenes dienā dalībniekiem būs pieejamas dažādas radošās darbnīcas, kas rosinās izpausties iztēlei ziemas saulgriežus gaidot.
Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem.
Dalības maksa: 5,00 EUR no personas.
Cenā iekļauta dalība visās darbnīcās un muzeja ekspozīciju apskate.
Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.