Vēsturisko ērģeļu svētki Latvija - ērģeļu zeme

Vēsturisko ērģeļu svētki Latvija - ērģeļu zeme — Latvija 100

Vieta Visa Latvija

Vēsturisko ērģeļu svētki Latvija - ērģeļu zeme — Latvija 100

Datums:04.05.2017 — 24.09.2017

Latvija ir ne tikai skaistas dabas un izcilu personību, bet arī ĒRĢEĻU ZEME – šo apgalvojumu ir dzirdējis gandrīz ikviens. Bet, vai katrs zina, kādēļ? Daudzi atbildēs - mums taču ir Rīgas Doma baznīcas ērģeles, bet…..

Latvija ir bagāta ar vismaz 300 nozīmīgiem, vērtīgiem instrumentiem (pagaidām 88 no tiem ir valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā), un tas ir milzīgs skaitlis mūsu nelielajai tautai.

Ir būtiski svinēt Latvijas krāšņo jubileju dievnamos, izzinot un parādot Latvijas ērģeļu daudzveidību, krāšņumu un katra instrumenta īpašo skanējumu.Vienīgā liecība par mūsu vēsturiskajām, Latvijā būvētām ērģelēm ir nu jau mūžībā aizgājušās muzikoloģes Ilmas Grauzdiņas 1989. gadā izdotā grāmata Tūkstoš mēlēm ērģeles spēlē. Kopš tā laika situācija Latvijas dievnamos ir stipri mainījusies – daudzi vēsturiskie instrumenti ir restaurēti, atjaunoti, bet ir vietas, kur ērģeles diemžēl nav saglabājušās.

Tādēļ šī projekta mērķis ir aktualizēt un pievērst uzmanību tieši vēsturiskajām ērģelēm, par kurām sabiedrībai ir maz zināms. Svētku ietvaros gan Latvijas iedzīvotājiem, gan ārvalstu viesiem tiks dota iespēja apceļot visus Latvijas novadus, klausoties un salīdzinot vēsturisko instrumentu skanējumu, kā arī apzinot valsts kultūrvēsturisko lepnumu.

 

Katrā norises vietā paredzēts:

• ērģelnieku, restauratoru un būvētāju sagatavota lekcija, kurā stāstīs interesantus, nezināmus faktus par Latvijas vēsturiskajām ērģelēm un ērģeļkultūru Latvijā. Tiks cildināti latviešu ērģeļu būvētāji, meistari, skolotāji un komponisti, kuru daiļrade un mūžs ir veltīti Latvijas ērģeļmākslai;

• ērģeļu demonstrējumi un koncerts, piesaistot profesionālus mūziķus un vietējos kolektīvus;

• video projekcija, kurā publika uz ekrāna varēs vērot ērģelnieku sniegumu.

• bērnu un jauniešu zīmējumu izstāde “Mana ērģeļu zeme’’, kas, sadarbībā ar vietējām mākslas skolām, tiks izstādīta dievnamos un kultūras centros.

• Tāpat pēc koncerta ieinteresētiem klausītājiem, tostarp jauniešiem un bērniem, būs iespēja ērģelnieku un ērģeļmeistaru klātbūtnē pašiem izmēģināt ērģeles, to darbības principus.

Vēsturisko ērģeļu svētku atklāšana, 4.maijs, 2017

 Foto: Vēsturisko ērģeļu svētki Latvija - Ērģeļu ZEME

Rada un dara: Biedrība mūzikas aktivitātēm Pleno

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu