Vides mākslas objekts "Sapulce"

Vides mākslas objekts "Sapulce" — Latvija 100

Vieta Pedvāles mākslas parks

Vides mākslas objekts "Sapulce" — Latvija 100

Datums:01.05.2020 — 31.12.2022

Pedvāles mākslas parkā uz Briņķu kalna nogāzes, pretī Sabiles pilsētai tapis tēlnieka Ojāra Feldberga monumentāls vides mākslas objekts "Sapulce". Tas ir veltījums Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas simtajai gadadienai 2020. gada 1. maijā. Simboliski darbs pie kompozīcijas veidošanas sākās 1. maijā plkst. 13.00 – laikā, kad 1920. gadā norisinājās Satversmes sapulces 1. sēde

Akmeņi izvietoti pusloka formā atbilstoši sapulces telpas sēdvietu izvietojumam. Katrs akmens simbolizē vienu Satversmes sapulces deputātu.

Kompozīcija aizņem 100m x 50m platību ar kopējo akmeņu svaru apmēram 125 tonnas. Vides mākslas objekts "Sapulce" aplūkojams no attāluma, kā arī tuvplānā, staigājot starp akmeņiem vai sēžot uz tiem un vērojot apkārtējo ainavu.

Tēlnieks Ojārs Feldbergs. Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Politiķa Ādolfa Klīves atmiņās "Latvijas neatkarības gadi" rakstīts:

"Kā Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdis es biju viens no pirmajiem, kas saņēma ziņu, ka Satversmes Sapulces vēlēšanās 17.—18. aprīlī 1920. gadā pilsonība uzvarējusi ar lielu vairākumu. Tas nozīmēja, ka Latvijai nodrošināts lēmums par pilnīgu neatkarību, par ko es biju iestājies no savas polītiskās darbības pirmās dienas. Lielo, gadu simteņiem ilgušo cīņu par brīvību 20. gadsimteņa divdesmito gadu jaunā paaudze bija nobeigusi ar lepnām uzvarām kaŗalaukā, vidējā paaudze ar sekmēm polītikā un visa tauta savas Satversmes Sapulces ievēlēšanā vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, proporcionālās un brīvās vēlēšanās. (--) Centrālā vēlēšanu komisija pieņēma oficiālu lēmumu un ievēlētos deputātus uzaicināja uz pirmo Satversmes Sapulces sēdi 1. maijā plkst. vienos dienā bijušā muižniecības namā Rīgā."

Vides mākslas objekts "Sapulce" tiek radīts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai -100" atbalstu un ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums.

Informācija Pedvāles mākslas parka apmeklētājiem

 

 

 

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu