Baltijas ceļa trīsdesmitgadei veltītie notikumi Siguldā

06.08.2019.

1988. gadā, kad tika nodibināta Latvijas Tautas fronte, atbalsta grupas tika izveidotas arī teju vai katrā uzņēmumā un iestādē Siguldā, Siguldas, Allažu, Krimuldas, Inčukalna, Sējas, Vangažu, Garkalnes pagastos, tajās pulcējās liels skaits šo apdzīvoto vietu iedzīvotāju. Sigulda kļuva par šo apdzīvoto vietu Tautas frontes grupu pārstāvju tikšanās vietu un Siguldas novada LTF grupa apvienoja visus tautfrontiešus kopīgām aktivitātēm. Tautfrontiešiem bija nozīmīga loma šīs neatkārtojamās akcijas „Baltijas ceļš” organizēšanā Pleskavas šosejas posmā no Rīgas līdz Līgatnei 55 km garumā.

Baltijas ceļa trīsdesmitgade Siguldas novadā tiks atzīmēta ar pašu programmu.

 

23. augusts

15.00, Turaidas muzejrezervāts, Turaida
Izstādes “Baltijas ceļam – 30” atklāšana
 
17.00-21.00, pie kultūras centra ”Siguldas devons”, Sigulda
Foto izstāde ”Vēlēties augstāko – savu valsti”

Izstāde veidota no Vladimira Tjurina fotogrāfijām, kur fiksēti mirkļi un cilvēki ceļā uz valsti, uz Latviju. Siguldietim, fotogrāfam Vladimiram Tjurinam dzīves aicinājums ir radošā fotogrāfija. Autoru aizvien aizrāvusi ideja ar kādu dziļāku domu un zemtekstu.

 
17.30-18.30, sarunu soliņš
Tēma “Brīvība, kas vieno un iedvesmo”

Pirmo reizi Siguldā 23. augustā plkst. 17.30, atzīmējot akcijas „Baltijas ceļš” trīsdesmito gadadienu, kas atgādina par 1989. gada 23. augustu, norisināsies sarunu soliņa aktivitāte, kura viesi dalīsies savā brīvības stāstā, stāstot par saviem izaicinājumiem un uzvarām, par izturību, prieku, uzdrīkstēšanos, drosmi un atbildību.

SARUNU SOLIŅA DALĪBNIEKI

  
18.30-19.00 Simboliskas dzīvās ķēdes izveide

Siguldieši un apkārtnes apdzīvoto vietu iedzīvotāji aicināti veidot simbolisku dzīvo ķēdi, iedzīvinot fotogrāfiju, kurā atpazīst sevi, stāstot savu stāstu, daloties atmiņās. Daļa no siguldiešu stāstiem būs ierakstīti audio un klausāmi visu izstādes laiku.
 
19.00
Pianista Reiņa Zariņa koncerts

Reinis Zariņš ir viens no izcilākajiem pianistiem, vairākkārtējs Lielās mūzikas balvas laureāts. Viņa interpretācijas ir sajūsminājušas klausītājus daudzviet pasaulē – gan Ņujorkas Kārnegi un Steinveja zālēs, gan Amsterdamas "Concertgebouw", gan arī Vigmora zālē Londonā. Kaut arī Reinis ar savu ģimeni dzīvo Londonā, viņš ir patiess Latvijas patriots, un to apliecina gan dzimtenē sniegtie koncerti, gan latviešu mūzikas izvēle savās koncertprogrammās, gan arī latviešu autoru jaundarbu pirmatskaņojumi. Koncerta programmu Baltijas ceļam veidojis pats pianists iedvesmojoties no aculiecinieku stāstiem un tikšanās ar Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāju Daini Īvānu, studējot, lasot, pētot ceļu uz Baltijas ceļu.

Koncerts iecerēts kā personisks atceres un brīvības svinēšanas notikums, kas norisināsies brīvā dabā. Reinis Zariņš ir piemeklējis šim koncertam mūziku no visām trim Baltijas valstīm, tādējādi atgādinot par to, kas tām kopīgs, un par neatkārtojamo vienprātības liecību dienā pirms 30 gadiem. Jau no pirmā mirkļa uzaicinājumu atzīmēt latviešu tautai tik ļoti nozīmīgu vēsturisku notikumu ar mūziku pianists uztvēris kā unikālu iespēju iesaistīties savas dzimtenes vēstures izzināšanā un turpināšanā. Gatavot klavieru solokoncertu, tātad būtībā bezvārdu skaņās balstītu piedzīvojumu – tas prasa daudz augsnes, no kuras smelt idejas.

Pianists Reinis Zariņš pats toreiz, pirms 30 gadiem, bija par mazu, lai dotos stāvēt vienotā dzīvajā ķēdē kopā ar pārējiem, arī, lai vispār saprastu, kas tobrīd notika. Toreiz tautai tik nozīmīgās rokdziesmas gan koncertā pianists nespēlēs, bet ir izpētījis daļu igauņu un lietuviešu klaviermūzikas, un vēlas atzīmēt baltiešu vienotību arī ar to, ka līdzās latviešu mūzikai, koncertā izskanēs arī kaimiņvalstu mūzika – tāpat kā toreiz dziesmu „Atmostas Baltija” cilvēki iemācījās dziedāt visās trīs valodās. Pianists ilgojas ar šo koncertu ne vien atcerēties to spožo virsotni pirms 30 gadiem, bet iedrošināt ikvienu izmantot latviešu brīvību, lai veicinātu savstarpēju vienotību un vienprātību visā Baltijā.


Koncerta apmeklējums bez maksas.

 

Pasākumu laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana.

Avots: sigulda.lv

Foto: Siguldas novada iedzīvotāju privātie arhīvi 

 

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu