Video stāsts ar mūziku "Elsbergs – divos naktī…" programmā "Latvijas skolas soma"

14.01.2022.

Laikā, kad pandēmijas dēļ vērojams vispārīgs kultūras patēriņa samazinājums, tieši skolēni, pateicoties  programmai "Latvijas skolas soma", ir aktīvākie kultūras norišu baudītāji. Savukārt kultūras norišu veidotāji, pielāgojoties apstākļiem un pieprasījumam, veido mūsdienīgas un kvalitatīvas kultūras aktivitātes tieši attālināti. 

Turpinot muzikālo dzīvesstāstu ciklu par latviešu literatūras dižgariem, ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas ""Latvijas skolas soma" satura radīšana" atbalstu ir izveidots dzejnieka Klāva Elsberga dzīvi un daiļradi izgaismojošs video stāsts. Tas aktualizē viņa personības un radošo mantojumu un papildina skolēnu zināšanas par latviešu literatūru, mūziku un atbilstošo vēsturisko periodu.

Viena no spilgtākajām 20. gadsimta 80. gadu dzejas dvēselēm – Klāvs Elsbergs, līdzīgi kā Veidenbaums, pāragri un nenoskaidrotu apstākļu dēļ devās mūžībā. Savā daiļradē, pasaules redzējumā, dzejiskajā izteiksmē un atmiņās viņš paliks mūžam jauns.

Video stāstā ietverti gan Klāva Elsberga dzīves dati, gan viņa rakstītās vēstules, gan dzeja, kas ietērpta popmūzikai un repam raksturīgās krāsās, izsakot gan tiešus pārdzīvojumus, gan filozofiskas pārdomas.

Sinerģija starp autentiskumu un mūsdienām aptver trīs galvenās tematiskās līnijas – realitāti, radošas personības iekšējo pasauli un, protams, mīlestību, kas atklājas uz Elsberga dzīves laika vēsturiskā konteksta fona.

Viena no scenārija autorēm - Linda Ulāne - raksta: "Klāva Elsberga radošais ražīgums ir manam prātam neaptverams. Un tas nekādā gadījumā nav uz kvalitātes rēķina. Tieši tādēļ arī vairāk nekā trīsdesmit gadus pēc viņa nāves, sarakstītajā var turpināt rakt un atrast. Īpašs pārdzīvojums man bija dzīvot Klāva rakstītajās vēstulēs mātei, brālim, sievai. Tik silta cilvēcība, no kuras varu tikai mācīties. Esmu pārliecināta, ka arī jauniešus šis videostāsts uzrunās un dos iespēju satikt kaut ko sev aktuālu un tuvu."

Foto no video stāsta "Elsbergs divos naktī..." tapšanas

Projekta īstenotāju mērķis ir aktualizēt Klāva Elsberga personības un radošo mantojumu jauniešu priekšstatos un zināšanās, rosināt domāt, analizēt, diskutēt. Režijas autors Mārtiņš Kalita, kurš līdzdarbojās arī scenārija veidošanā, atzīst: "Ar šo izglītojošo materiālu centāmies auditoriju uzrunāt tieši un atklāti, bez Elsberga tekstu rediģēšanas, ļaujot jauniešiem domāt, kādēļ dzejnieks rakstīja tieši tā un ne citādāk. Video stāstā pieskaramies vairākām attiecīgā laikmeta tēmām un velkam paralēles ar mūsdienām, kad radošām personībām vēl joprojām nākas cīnīties ar savu iekšējo būtību, lai "nepārdotos par grašiem", noturot kvalitātes zīmi. Un tieši ticība, pārliecība, spēcīga iekšējā personības būtība ļauj noturēt šo latiņu sev vēlamajā līmenī. Konflikts un balansa meklējums starp radošās pasaules mērķiem un kvalitātēm, sadzīvi, ikdienas problēmām, izdzīvošanu ir bijis aktuāls jau Elsberga dzīves laikā. Vai šodien ir savādāk? Nē! Tā ir izvēle starp darbiem, kas nedegradē personību, bet ļauj palikt tīram un neielaist sevī dubļus."

Video stāsta veidotāji

Video stāstā piedalās aktieri Gerds Lapoška, Kintija Stūre, Leons Leščinskis (audio balss), reperis OZOLS (Ģirts Rozentāls), dziedātāja TIPA (Tabita Balode), trompetists Jānis Ivuškāns, taustiņinstrumentālists Ritvars Garoza, sitaminstrumentālists Pauls Ķierpe. Epizodēs filmējās Viesturs Ozols, Jēkabs Hmieļevskis un Liepājas jaunieši. Scenārija autori – Linda Ulāne un Mārtiņš Kalita, režisors Mārtiņš Kalita, militārais konsultants Juris Raķis, vizuālā stila konsultants Pēteris Dzintars, video filmēšana, montāža OHM.LV (Marta Kalēja un Ritvars Sproģis), producente – Irita Kalēja (SIA "Liepaja Music").

Biļetes un pieejas kodus, lai skatītos video "Elsbergs – divos naktī…" iespējams iegādāties bezrindas.lv.

Kontaktinformācija

Par pieejas kodu iegādi, rezervāciju skolēnu grupām vai citu neskaidrību gadījumos aicinām sazināties: Irita Kalēja, e-pasts: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , tel.: +371 26470868.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu