Brīvības mēnesis

Brīvības mēnesis — Latvija 100

Vieta Latvijā un pasaulē

Brīvības mēnesis — Latvija 100

Datums:01.05.2019 — 31.05.2019

1990. gada 4. maijā ar Latvijas PSR Augstākās Padomes Deklarāciju Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu tika atjaunota Satversmes sapulces 1922. gada 15. februārī pieņemtā Latvijas Republikas Satversme. Šī deklarācija atjaunoja Latvijas Republikas suverenitāti. Tāpat kā valsts dibināšana, arī šis bija drosmīgs solis, radot jaunu varoņu paaudzi.

Latvijai ir simt gadu. Simt drosmes, izturības un varonības pilnu gadu, kas veidojuši brīvu Latviju. Mūsu varonībai ir bijis spītības gars un lepnuma aura.

Šodien mums ir brīvība domāt un runāt, brīvība uzdrīkstēties un darīt. Brīvība izvēlēties. Palīdzēt citiem grūtībās. Radīt dziesmu, kas iedvesmo. Ar lepnumu un degsmi darīt savu darbu. Redzēt sāpīgo, neērto un grūto un nepalikt vienaldzīgiem.

Tas ir mūslaiku varonis – katrs, kurš izvēlas varēt un darīt. Pamatus Latvijas nākamajam gadsimtam liek tieši šādi cilvēki.

Novērtēsim un izcelsim savus varoņus un godināsim Latvijas neatkarības atjaunošanu pie balti klātiem galdiem 4. maijā.

Aicinām ikvienu Latvijas iedzīvotāju īpaši apzināties savas un mūsu valsts brīvības vērtību, ienesot svinības ikvienā mājā un pilsētā, kā arī izmantot iespēju apmeklēt kādu no Brīvības mēneša norisēm. 

 

Latvijas neatkarības atjaunošanai veltītie „Baltā galdauta svētki” | 04.05.

Visā Latvijā un pasaulē

Jau ceturto gadu 4. maijā turpinās Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai veltītā Baltā galdauta svētku tradīcija. Šogad īpaši aicinājām godināt mūsdienu Latvijas varoņus – cilvēkus, kuri ar lepnumu un prieku, nereti spītējot grūtībām, izvēlas varēt, rīkoties un nepalikt vienaldzīgi.

FOTO | VIDEO

 

Latvijas neatkarības atjaunošanas laiks izstādē “Latvijas gadsimts” | 04.05.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (Brīvības bulvāris 32, Rīga)

4. maijā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs būs atvērts pavasara un zīmīgu notikumu noskaņām – šajā dienā 1990. gadā tika atjaunota Latvijas valstiskā neatkarība un aprit gads kopš izstādes “Latvijas gadsimts” atvēršanas.

Ekspozīcijas "Ceļā uz Latvijas valsti - Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis" atvēršana | 04.05.

Turaidas muzejrezervāts (Turaidas iela 10, Turaida)

4. maijā Turaidas muzejrezervātā atjaunotajā klaušinieku mājā tiks atklāta ekspozīcija "Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis", kas apver vairāk nekā simts gadu ilgu vēstures posmu no dzimtbūšanas atcelšanas Vidzemē 1819. gadā līdz Latvijas Republikas Agrārās reformas likuma pieņemšanai 1920. gadā. 

Latvijas filmu maratons | 04.05.

Kinoteātris "Splendid Palace" (Elizabetes iela 61, Rīga)

Nacionālais Kino centrs jau tradicionāli rīko 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī “Splendid Palace” – bezmaksas seansus abās kinozālēs visas dienas garumā un brīvdabas seansu kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā.

Filmas "Ilmārs Blumbergs" pirmizrāde | 04.05.

Kinoteātris "Splendid Palace" (Elizabetes iela 61, Rīga)

Nacionālā kino centra organizētā Latvijas filmu maratona ietvaros kinoteātrī “Splendid Palace” notiks režisores Dzintras Gekas dokumentālās filmas “Ilmārs Blumbergs” pirmizrāde. 

Pūtēju orķestru koncerts | 04.05.

Pie Brīvības pieminekļa, Rīgā

Pūtēju orķestru defile programma un pūtēju orķestru koncerts, kurā piedalās labākie skolu pūtēju orķestri ar individuālu defilē programmu, noslēgumā apvienotā orķestra koncerts.

Zauera ērģeļu svētki | 04.05.

Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes evaņģēliski luteriskā baznīca (Ģertrūdes iela 8, Rīga)

Zauera ērģeļu svētkos 12 ērģelnieki dienas garumā izspēlēs 12 ērģeļmūzikas pusstundas, šādi ieskandinot tikko restaurēto ērģeļu spēles galdu.

Dokumentāli izglītojošas filmas „Cēsu kaujas. Pagrieziena punkts Latvijas vēsturē” pirmizrāde | 04.05.

Vidzemes koncertzāle "Cēsis" (Raunas iela 12-1, Cēsis)

Dokumentāli izglītojoša filma skolēniem “Cēsu kaujas. Pagrieziena punkts Latvijas vēsturē” ir divu jauniešu ceļojums vēsturē, kas uzskatāmi un saprotami stāsta par valstisko situāciju Latvijā 1919.gadā un izskaidro Cēsu kauju nozīmi Latvijas vēsturē.  

Nacionālo bruņoto spēku miltārā parāde | 04.05.

Jēkabpils

Latvijas neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, kādā no Latvijas pilsētām vai novadiem notiek Nacionālo bruņoto spēku diena. 2019. gadā šī parāde notiks Jēkabpilī. 

Svētku programma Rīgā | 04.05.

Rīga

Atzīmējot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, 4. maijā Rīgas iedzīvotājus un pilsētas viesus aicina apmeklēt dažādus svētku pasākumus. 

Izstāde pilsētvidē "Dzimšanas diena. Brīvība" | 29.04. - 05.05.

Ventspilī, Tukumā, Rīgā, Liepājā, Valmierā, Siguldā, Daugavpilī, Bauskā, Cēsīs, Jelgavā un Kuldīgā

Sabiedriskā transporta pieturvietās Ventspilī, Tukumā, Rīgā, Liepājā, Valmierā, Siguldā, Daugavpilī, Bauskā, Cēsīs, Jelgavā un Kuldīgā apskatāma foto izstāde "Dzimšanas diena. Brīvība". Dokumentālas fotogrāfijas radījis Ģirts Raģelis, īsstāstus par Latvijā dzīvojošiem cilvēkiem un viņu dzimšanas dienām pierakstījusi Eva Johansone.

Eseju krājuma "Varas Latvijā. No Kurzemes hercogistes līdz neatkarīgai valstij" atvēršanas svētki | 09.05.

Latvijas Nacionālā bibliotēka (Mūkusalas iela 3, Rīga)

Latvijas Universitātes Akadēmiskajā apgādā izdots eseju krājums "Varas Latvijā. No Kurzemes hercogistes līdz neatkarīgai valstij". Tas ir nozīmīgs vēstures pētījums par Latvijas valstiskuma veidošanos, tapis Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Izrāde "Zem diviem karogiem" | no 09.05.

Latvijas Nacionālais teātris (Kronvalda bulvāris 2, Rīga)

Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos Jāņa Baloža dokumentālais mūzikls “Zem diviem karogiem” Valtera Sīļa režijā. Tas ir dokumentālais mūzikls, kas stāstīs par grupu "Jumprava", gan par divu iekārtu, divu sociālpolitisko sistēmu nomaiņu 20. gadsimta 80. gadu beigās.

Muzeju nakts | 18.05.

Visā Latvijā

2019. gada Muzeju naktī 18. maijā muzejos celsim godā visu laikmetu un visu novadu varoņus un izdzīvosim viņu varoņstāstus.

Izrāde "Purva bērni" | 22.05.

Dailes teātris (Brīvības iela 75, Rīga)

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Dailes teātrī gaidāma pirmizrāde Artūra Dīča lugai "Purva bērni". Tā ir futūristiska fikcija par sabiedrības modeli (cerams, ne tik tuvā nākotnē), kurā viss neglītais, neērtais un nevajadzīgais ir izolēts ārpus mūsu ikdienas realitātes. 

Tautas grāmatu plaukts 

Visā Latvijas valsts simtgades svinību laikā

Ikviens aicināts bagātināt Latvijas Nacionālās bibliotēkas "Tautas grāmatu plauktu". Lai piedalītos dāvinājumā, ir jāizvēlas viena īpaša grāmata, tās titullapā jāieraksta vēstījums, kāpēc dāvinātājs šo grāmatu ir izraudzījies.

 

Visi pasākumi maijā

Visas Brīvības mēneša aktualitātes 

Brīvības mēnesis 2018

Rada un dara: Dažādi rīkotāji visā Latvijā un pasaulē

Informāciju par pasākuma pieejamības nodrošināšanu cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām var iegūt sazinoties ar pasākuma organizatoru.

×

Dalīties

×

Lejupielādēt pasākumu sarakstu